Milyen jogon tehetik ezt meg egy állásinterjún?
Ma voltam, nagyon jó lenne a meló (jelenle is dolgozom -ez a cég kb. még egy hónapig megy) és a pénz is jó lenne nettóban, a meló is szóval nagyjából minden ok lenne, de egyedül a bejelentés. Az interjú első 5 percében mondták, hogy a bejelentett jövedelem csak br. 80 000 lenne. Ez mekkora szemétség az emberrel. A lényeg, hogy 28 éves vagyok, a férjemmel már azt beszéltük, hogy akkor kb. fél év múlva már jöhet a babaprojekt. De ilyen bruttó után nem lehet már gyedre menni, semmit sem kapnék. De ha nem vállalom el, akkor biztosan munka sem lesz. Mert az ugye biztos, hogy állást találni a mai világban olyan mintha a lottón akarnék nyerni.
Mit szóltok ehhez?
13:10-esnek csak annyit, h más kérdés az, ha az embernek közbejön vmi, és fel kell mondania, vagy váratlanul teherbe esik, és szeretné megszülni a gyermekét. De a kérdező tudja, h munkahelyet akar váltani, vagy szülni akar, szóval...
És egy cég jó esetben nem fél évre szeretne felvenni vkit, hanem évekre, hosszú távra. És tuti nem szívesen alkalmaznának vkit, ha tudnák, h fél év múlván újra végig kell csinálni vkivel az egész cécót.
Hát ez nagy szivás! A férjem is igy dolgozott évekig, hiába próbált váltani, egyszerűen nem volt cég (épitőipar és diplomás a férjem) aki alkalmazta volna teljes bejelentett összeg melett! Hát akkor inkább ez, mint hogy ne legyen munkád!
És azért itt néhányan vegyék figyelembe azt is,hogy a gyerek nem úgy jön, hogy gondolok egyet és terhes leszek. Nagyon kevesen esnek teherbe első próbálkozásra!
De ha már a cég tisztességtele, akkor ő miért ne mehetne szülni. Egyébként a gyerekről nem volt szó az interjún?
Nem volt szó az interjún a gyerekről, a fél évet úgy értettem, hogy akkor kezdenénk el lassan próbálkozni, de az sem garancia, hogy rögtön teherbe is esik az ember, az azért hosszabb idő. Ha megmondom, hogy gyereket szeretnénk, akkor soha az életbe nem vesznek fel, amúgy ehhez a munkáltatónak semmi köze (törvény szerint és szerintem is), hogy mikor akarunk babát.
Igen más választásom nincsen, el kell vállalnom. Igaz a pénz az nagyon jó lenne, sokkal jobb a fizu. Feketén persze. De nem tudok mit tenni, ez is munka. Sajnos ilyen világot élünk, maszeknál ez van. Nagyobb cégnél pedig csak aláznak, ameddig az idegeid bírják...
Bocs, de:
"ha keresnél nettó 185.000 Ft-ot, akkor a munkáltatónak összesen 385.000 Ft-ba kerülsz. "
Ez sánta. Helyesen: keresel 385.000 + a munkáltatónak valamennyi forintot, mert nem a két szép szemedért tart, hogy a 185.000 feletti részt ő fizesse. Szóval keresel 4-500.000 eft-ot, hogy hazavihesd kevesebb, mint a felét, 185.000 ft-ot.
Valamiből mind a szegény munkáltatónak, de főleg az állami ingyenélőknek élni kell...
Ezért nem zavar fent senkit, ha 80-ra is jelentenének be: az ő hasznuk akkor is lesz nagyjábóé annyi, mint amit kézhez kapsz (bejelentve). 1 dolgozik és 3-nak keres. (aztán lesz még áfa is, stb)
nem tudom mit nem értesz, amit leírtam számokat az korrekt. mind az adó és járulékokkal együtt összesen 380.000 Ft-ba kerülsz. tehát ez 200.000 Ft, a többi a nettó amit hazavihetsz.
ha nem keresel meg a cégnek havonta mondjuk 500.000 Ft-ot, akkor nem igazán éri meg senkinek sem.
A fizetésednek több mint a fele adó és járulék. hol igazságos ez? plusz ahogy mondod erre még rájön az áfa is.
A te problémád a népképviselet hiányában gyökerezik. Amíg az emberek évtizedek óta nem kívánják az érdekeiket keresztülvinni a törvényhozáson, addig e téren a jogi személyek (cégek=munkáltatók, stb.) nem ültek a babérjaikon.
Az államot sem az nem zavarja, ha nem lesz gyereked, sem az, ha nem lesz állásod. Az pedig végképp nem fog az eszébe jutni, hogy a munkaadók ilyen húzásait büntetni kéne, hiszen egész biztos lehetsz abban, hogy ők is munkáltatók, legfeljebb valami rokon nevén fut a dolog.
"nem tudom mit nem értesz" (ha nekem szólt):
Csak fogalmazási probléma van: a munkavállaló sosem "kerül" pénzbe (a közszolgákat ne soroljuk ide, ők a dolgozó, értékteremtő emberekből élnek és a foglalkozásuk leginkább a sarcok különféle jogcímeken való beszedése, újra(f)osztása): a munkavállaló hozza a pénzt.
Marx is szépen leírta, hogy az egyedüli értéktöbblet a munkáson érhető el. Alkalmazzák is: a válság okozása munkanélküliséget, azaz munkaerő-felesleget hoz, a felesleg (túlkínálat) pedig a munkaerő árait viszi le (miközben közgazdaságilag valakik nem keveset keresnek a fizetőeszköz inflációjának okozásával), méghozzá úgy, hogy a jövedelem reálértéke is zuhan. De a fogyasztók a megtermelt javakat reálértéken kapják vagy pedig olcsóbban, de egyre silányabb minőséget.
Így, végső soron egy kis kerülővel, de alá van támasztva, miért is teheti meg a munkáltató: valójában a korai első uzsorások és gazdagok (akik szintén munkáltatók voltak) által kidolgozott rendszerbe születünk-dolgozunk-halunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!