Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit jelent, hogy közúti...

Mit jelent, hogy közúti veszélyeztetés, közúti baleset okozása BTK paragrafusok alkalmazásában nem tekinthetők közlekedési szabályoknak a gyalogosokra és az utasokra vonatkozó rendelkezések?

Figyelt kérdés

Ez azt jelenti, hogy közúti veszélyeztetés, közúti baleset okozásának megvalósulása esetén a gyalogosokra vonatkozó KRESZ szabályok nem élnek?* Gyalogos hivatalosan nem okozhat közúti veszélyeztetést, vagy közúti balesetet? Ha mégis azt okoz, nem sért KRESZ szabályt?

Köszönöm a válaszokat!


"Közúti veszélyeztetés


234. § (1) Aki a közúti közlekedés szabályainak megszegésével közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton más vagy mások életét vagy testi épségét közvetlen veszélynek teszi ki, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) A büntetés


a) egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény súlyos testi sértést,


b) két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget,


c) öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált,


d) öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget


okoz.

Közúti baleset okozása


235. § (1) Aki a közúti közlekedés szabályainak megszegésével másnak vagy másoknak gondatlanságból súlyos testi sértést okoz, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) A büntetés


a) három évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget,


b) egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált,


c) két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget


okoz." forrás: [link]


*: "Értelmező rendelkezések


240. § (1) A közúton elkövetett bűncselekményekre megállapított rendelkezéseket kell alkalmazni akkor is, ha a közúti járművezetésre vonatkozó szabályok megszegése nem közúton okoz legalább súlyos testi sértést vagy halált.


(2) A 233-235. § alkalmazásában nem tekinthetők közlekedési szabályoknak a gyalogosokra és az utasokra vonatkozó rendelkezések.

..."


KRESZ, 21. § Gyalogosok közlekedése: [link]



2016. júl. 15. 15:52
 1/2 anonim ***** válasza:

Hogyne okozhatna....


Tessék, pl ennek megszegésével: "A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyõzõdött annak veszélytelenségérõl. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a jármûvek vezetõit megzavarhatja vagy megtévesztheti."

2016. júl. 15. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
A kérdésben idézett Btk. rendelkezés, pontosan azt zárja ki, amit #1 írt. Azaz, ha a gyalogos figyelmetlenül lép az úttestre, az akkor sem közúti veszélyeztetés, ha szándékosan tette és veszélyhelyzet lesz belőle, és nem közúti baleset gondatlan okozása, akkor sem, ha balesetet okoz. Utóbbi esetben az okozott eredménynek megfelelően minősülhet a cselekménye: pl. gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés vétsége, gondatlan emberölés vétsége stb.
2016. júl. 15. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!