Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A jogszabály egy gyűjtőfogalom...

A jogszabály egy gyűjtőfogalom a törvényre, kormányrendeletekre vagy rosszul gondolom?

Figyelt kérdés
Logikusnak tűnik nekem, mert jogokat szabályoz a törvény, a kormányrendelet is, de akkor lenne még egy kérdésem, ha ezt jól gondolom.

2016. jún. 3. 15:17
 1/4 anonim ***** válasza:

Pontosan úgy van, ahogy gondolod.

Magyarországon az Alaptörvény T) cikke mondja meg, hogy melyek a jogszabályok:


(2) Jogszabály a törvény, a kormányrendelet, a miniszterelnöki rendelet, a miniszteri rendelet, a Magyar Nemzeti Bank elnökének rendelete, az önálló szabályozó szerv vezetőjének rendelete és az önkormányzati rendelet. Jogszabály továbbá a Honvédelmi Tanács rendkívüli állapot idején és a köztársasági elnök szükségállapot idején kiadott rendelete.


Hallgatom a 2. kérdést :)

2016. jún. 4. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

KET-ben van egy ilyen rész az Ügyfél címszó alatt, h

"(3) Törvény vagy kormányrendelet meghatározott ügyfajtában megállapíthatja azon személyek körét, akik az (1) bekezdésben foglaltak vizsgálata nélkül ügyfélnek minősülnek. Az (1) bekezdésben foglaltak vizsgálata nélkül ügyfélnek minősül jogszabály rendelkezése esetén az abban meghatározott hatásterületen lévő ingatlan tulajdonosa és az, akinek az ingatlanra vonatkozó jogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték."


Itt tök feles az első mondat, nem? Vagy a kettőből kellene összegyúrni egyet, mert olyan, mint egy bevezetés, tárgyalás, főleg, h néhol pl. el se magyaráznak dolgokat, sok háttérinfó nincs benne, h mi micsoda az átlagember számára.

2016. jún. 4. 12:16
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem felesleges. Az első mondat azt mondja, hogy törvény, vagy kormányrendelet is megmondhatja, hogy ki az ügyfél.


A második mondat azt mondja hogy jogszabály ebben a bizonyos esetben az ingatlantulajdonost is ügyfélnek mondja.


Ahogy az első válaszomban leírtam, sokféle jogszabály van. Hogy példát mondjak, hogy mi a különbség a két mondat között, ha egy önkormányzati rendelet alapján egy bizonyos ügy (mondjuk településrendezési) a fél településre kiterjed, akkor az az első mondat alapján nem teszi ügyféllé az ingatlan tulajdonosait, mivel az önkormányzati rendelet nem törvény, és nem kormányrendelet.


A második mondat alapján viszont már megáll az ügyféli minőség, mivel ott már bármilyen jogszabály (így az önkormányzati rendelet is) alkothat ilyen minőséget.


Remélem érthetően magyaráztam el. Ha van még kérdésed, akkor arra is szívesen válaszolok.

2016. jún. 4. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen, azt hiszem értem :)
2016. jún. 4. 14:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!