Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Elővásárlási jogról, hogy...

Elővásárlási jogról, hogy kell jogszerűen lemondatni társasház lakóit?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy adott egy 1/1-es tulajdonnal rendelkező lakás, amely lakásra a társasházi alapító okirat szerint a többi lakónak elővásárlási joga van. Milyen formában kéne erről a jogról lemondatni a többi lakót ahhoz, hogy az adásvételi szerződés a jövőben támadhatatlan legyen? Akivel személyesen valamilyen oknál fogva nem lehet felvenni a kapcsolatot, nem lehet vele aláíratni a lemondó nyilatkozatot, milyen formában kell értesíteni? Tudtommal tértivevényen kell értesíteni. Milyen címen? Hányszor?

2016. máj. 21. 19:13
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%
Írsz nekik ajánlott tértivevényes levelet, hogy 8 napon belül nyilatkozzanak, kívánnak-e élni vele. Mellékeld a szerződéstervezet másolatát. Ha nem kerestével jön vissza a tulajdoni lapon szereplő címéről, így járt.
2016. máj. 22. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
100%

"De amúgy van nekik beleszólási joguk? Vagy csak tudtukon kívül? Ennyi. "Istenem." Hát ezért szólok bele."

De ez nem így megy!

A szerződésbe nem "szólhatnak bele" az elővásárlási jogról "nem mond le" az ember. Azzal vagy él vagy nem. Ennyi!

Köttetik az eladó és a vevő között egy adásvételi szerződés, ha valaki élni akar az elővásárlási jogával akkor ugyanilyen feltételek mellett viheti a lakást.

.

Mint írtam is kellő körültekintéssel kell eljárnod, de azt nem várhatja el senki (és a törvény sem várja el), hogy mondjuk egy több száz albetétes társasháznál megkeress mindenkit úgy, hogy van olyan tulajdonostárs aki külföldön él, vagy el sem érhető, vagy esetleg egy másik lakásnál örökösödési vita van és ki tudja mikor lesz meg a tulajdonos, vagy "ezer" tulajdonosa van az albetétnek.

2016. máj. 22. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 EagleHUN ***** válasza:

Ügyvédet ingyen is lehet kérdezni!

Nagyobb városokban működik Jogi Segítségnyújtó Szolgálat!

2016. máj. 22. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
71%
Egy dolog nem derül ki! Ki vagy te az eladó vagy a kérdező!
2016. máj. 22. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
71%
Jav vagy a vevő?
2016. máj. 22. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
100%

Abban igazad van, hogy elkészül az előszerződés, és ha valakinek elővásárlási joga van, akkor az azonos feltételekkel megvásárolhatja.


Viszont abban nincs igazad, hogy Senki sem várhatja el ...

ha bármelyiknek van elővásárlási joga, akkor azt mind meg kell keresni.


Vagy hogy gondoltad ? 55-öt megkeres, 9-et meg nem, mert az macerás ?


Nem is értem, mindek ötletelünk, a jogászi egy külön szakma, megfizeted az ügyvédet, az majd el foghja végezni szakszerűen a feladatot.

A posta felelőssége, hogy kinek adja át a tértivevényes levelet, nem érdemes amatőrnek beleütnie az orrát,

hogy hiszen az 5/b-ben is aláirattam, csak éppen a bejárónővel ... :(


A hivatalos tértivevényes levél a második kézbesítést követő 5. munkanapon válik "kézbesítetté". És év eleje óta már értesítést sem kell erről küldeni.

De majd ezt is tudja az ügyvéd.

2016. máj. 22. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
100%

"Viszont abban nincs igazad, hogy Senki sem várhatja el ...

ha bármelyiknek van elővásárlási joga, akkor azt mind meg kell keresni."

Igen meg kell keresni, viszont, ha nem érhető el akkor emiatt nem hiúsulhat meg az adásvétel mondván "még nem találtunk meg mindenkit".

Ezért írtam, hogy kellő körültekintéssel kell eljárni és ügyvéd!

2016. máj. 22. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
71%
Amúgy is ügyvédi ellenjegyzésköteles a dolog, szóval az ügyvédet nem nagyon fogod tudni megspórolni. Ezt bármelyik ügyvéd elintézi amúgy. A gyakorlat szerint amúgy meghatározott számú jogosultnál meget hirdetményi úton.
2016. máj. 22. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
83%

Én ezt az egész vitát nem értem! A szerződést ügyvédi ellenjegyzéssel kell elkészíteni. Az adásvételt KÖVETŐEN kell az elővásárlásra jogosultaknak megküldeni a szerződést, és ekkor élhetnek az elővásárlási jogukkal - a szerződési feltételek ismeretében, ugyanezen feltételekkel a vevő helyébe léphetnek.

Erre törvényi előírások és határidők vannak.


Van egy olyan szabály is, hogy ha túl nagy a jogosultak száma, akkor nem kell mindenkit egyesével megkeresni, de ez a több száz lakásos társasházakban szokott lenni. A bírói gyakorlat a tizen-huszon mennyiségű jogosultat nem tekinti túl nagyszámúnak.


A tértivevényes megkeresés tökéletes, és amennyiben meghatározott időn belül nem reagálnak, akkor azt úgy kell tekintetni, hogy nem élnek az elővásárlási jogukkal.


Akit személyesen is meg tudsz keresni, az idő előtt is lemondhat - írásban! - az elővásárlási jogáról, de a szerződés így is, úgy is csak akkor lép hatályba az általad választott vevővel, ha minden jogosult lemondott, vagy mindenkivel szemben eltelt a határidő.


Ezt a megkeresést amúgy - mivel a szerződés ellenjegyzését követően történik - az ügyvéd csinálja, éppen ezért tökéletesen felesleges itt laikusoknak összeveszni azon, hogy mi jogszerű és mi nem... Főleg úgy, hogy nem ismerjük a társasházi alapító okiratot.


Egy ügyvéd

2016. máj. 23. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!