Van egy ikerházam egyik fele. Az 1/2 az enyém, a másik 1/2 a szomszédé. Így van a földhivatalban.
A szomszéd el akarja adni az ő részét. Engem elővásárlási jog illet meg.
Az lenne a kérdésem, hogy mi ennek az elővásárlási jognak a jogszerű menet? Hogy kell a szomszédnak megkeresnie jogszerűen? Én ha élni akarok vele mit kell tennem? Ha nem akarok élni hogy mondhatok le róla?
Nyilván nem az ahogy „hé szomszéd, eladom az ingatlanom, lemondasz az elővásárlási jogról?”
Illetve ha nem élek vele, hogyan tudhatom meg, hogy azzal a feltételekkel kötött e szerződést mint ahogy nekem is felajánlotta az ingatlant.
"Elővásárlási joggal terhelt ingatlan eladásakor az eladó köteles felajánlani az elővásárlási jog jogosultjának az ingatlant, ugyanolyan feltételekkel, mint a másik vevőnek. Ha a jogosult élni kíván a jogával, akkor a szerződést az eladó nem kötheti meg a vevővel, csak a jogosulttal. Ha nem kíván élni a jogával akkor az eladó köteles ugyanolyan feltételekkel megkötni a másik vevővel a szerződést, mint amilyen feltételeket a jogosulttal közölt. Elővásárlási jog jogszabályon vagy adásvételi szerződésbe foglalt kikötésen alapulhat."
2016. jan. 7. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
2/9 anonim válasza:
Szerződésben rögzített az elővásárlási jog?
2016. jan. 7. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
3/9 A kérdező kommentje:
Jó de honnan tudom meg, hogy annyiért adta is el mint amennyiért felajánlotta?
- Eladom az ingatlant 30M-ért, kell hisz neked van elővásárlási jogod...
- Nem nincs 30M-ám.
(Majd aztán végül a szerződésre 20-at írnak.)
2016. jan. 7. 09:32
4/9 A kérdező kommentje:
Nem. Mivel ikerház ezért egy hrsz-en van. Ezért van úgy hogy 1/2 - 1/2.
Mivel tulajdonostárs vok, ezért van elővásárlási jog.
Arra lennék kiváncsi mi ennek a menete. Mert eddig az volt hogy csak telefonon felhívot. Nem mondtam semmi neki, majd megbeszéljük csak ennyit.
Egyikünk se lakja az ingatlant.
2016. jan. 7. 09:35
5/9 anonim válasza:
Ingatlan eladásnál mindent be kell jegyeztetni az ingatlan nyilvántartóba, szerintem onnan ilyen alapon ki lehet kérni, vagy egyszerűen megkéred, hogy mutassa meg az adásvételi szerződést. Lemondani meg legegyszerűbben írásban lehet. Amúgy nem köteles egy harmadik félnek ugyanannyiért eladni, mint amennyit neked kínált.
2016. jan. 7. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
6/9 anonim válasza:
Hivatalosan tesz egy ajánlatot és egy legkésőbbi időpontot amíg érvényes, ha ezzel nem élsz onnantól kezdve szabadon eladhatja úgy, ahogy ő jónak látja.
2016. jan. 7. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
7/9 A kérdező kommentje:
Hát nem pont ez a lényege az elővásárlásnak?
El akarja adni XY-nak 100Ft-ért, de előtte engem mint tulajdonstársat KÖTELES megkérdezni, hogy neked nem kell 100Ft-ért?
Ha felajánlja 100-ért majd 50ért adja el az pont hogy a jogszabály kijátszása.
2016. jan. 7. 09:43
8/9 anonim válasza:
Nem mivel pontosan úgy van megfogalmazva, hogy "Ha az elővásárlásra jogosult a tulajdonoshoz intézett nyilatkozatában az ajánlat tartalmát magáévá teszi, a szerződés közöttük létrejön. Ha a jogosult a szerződési ajánlat elfogadására általában megszabott határidő alatt ilyen nyilatkozatot nem tesz, a tulajdonos a dolgot az ajánlatnak megfelelően vagy annál kedvezőbb feltételek mellett eladhatja." Ott van rögzítve a törtvénybe, hogy KEDVEZŐBB feltétellel.
2016. jan. 7. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
9/9 anonim válasza:
Igen, az a jogszabály kijátszása épp ezért nem is teheti. Csak azt nem tudom, hogy miért gondolod azt, hogy érdeke lenne, hogy átb..sszon. Nem mindegy neki, hogy kitől kap x forintot?
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!