Az is börtönbe kerülhet akit kényszerítettek a bűntett elkövetésére és megtette?
# 2/2 Időpont ma 07:52
Nincs olyan jogszabály amely automatikusan felmentené ilyenkor. Maximum enyhítő körülmény.
Komolyan nem értem, hogy mi a túróért válaszolgatnak egyesek olyan kérdésekre amiről egyértelműen halvány fogalmuk sincs. Ez biztos valami önérvényesítés lehet... na de mindegy, itt a kérdésedre a tényleges válasz (ajánlom az előző Okostóni figyelmébe is):
Btk. 19. § (1) Nem büntethető, aki a büntetendő cselekményt olyan kényszer vagy fenyegetés hatása alatt követi el, amely miatt képtelen az akaratának megfelelő magatartásra.
(2) A büntetés korlátlanul enyhíthető, ha a kényszer vagy a fenyegetés a bűncselekmény elkövetőjét korlátozza az akaratának megfelelő magatartásban.
A kérdésedre a válasz a kényszer "erősségétől" függ:
Az ún. akarattörő kényszer (pl. fegyvert fognak rád - élet elleni közvetlen fenyegetés) hatása alatt elkövetett cselekmény nem büntethető, míg az az ún. akarathajlító kényszer (pl. megzsarolnak valamilyen pénzbeli, anyagi hátrány okozásával) alatt elkövetett cselekmény büntetése korlátlanul enyhíthető - ami azt jelenti, hogy megúszhatod akár egy megrovással is (~bírósági irgum-burgum).
# 4/4 Időpont ma 08:38
Upsz, néha én is tévedhetek. :-) Megengedem magamnak.
Mondjuk ez (is) gumitörvény így első látásra. Miért van tele ilyennel a törvénykönyv? A Ptk után reméltem, hogy legalább a Btk-ban nincsenek ekkora hézagok.
Tényleg, aki sosem látta még a Btk-t, mi a túrónak érez ingert arra, hogy kommenteljen egy Btk-ra vonatkozó kérdést.
Így "első látásra".
Második ránézésre meg sosem látta, és még tévedhet is. Kabaré.
Kerülhet, de a bíróság mérlegelni fogja a kényszerítést és figyelembe veszi. A védelemnek kell rá hivatkozni és igen korlátlanul enyhíthető a büntetés, igen az gumiszabály, mert nem kötelező csak lehetőség és a mértéke is a bírótól és a körülményektől függ. Lehet ,hogy csak kevesebbet kap, lehet, hogy megrovást, vagy nem letöltendőt vagy akár fel is mentik. Pl. jogos önvédelem esetén vagy ha pl. azért törtél be a szomszédodhoz, mert dőlt a füst az ablakán át, és feltételezted ,hogy veszélyben van, még ha tévedtél is, felmenthetnek a betörés vádja alól. Nyilván mérlegelik, hogy jogosan tételezted fel, hogy veszélyben lehet, és bár felfeszítetted a zárat, de nem vittél el semmit, sőt pl. te magad jelentetted a rendőrségen, hogy mi történt.
Vagy pl. látsz egy lelakatolt biciklit a hátán cipelő egyént, megfogod, és rendőrt hívsz rá addig pedig ott tartod, nem enged elmenni akár erőszakkal is. kijön a rendőr kiderül ,hogy a sajátja a bicikli csak elvesztette a kulcsát, te ezt nem hitted el bár mondta. Felmenthetnek a személyi szabadság korlátozása vádpont alól, mert jóhiszeműen cselekedtél.
Kedves kérdező! A kérdésedre a pontos választ meg találhatod, a - "2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyv. A kényszer és a fenyegetés, 19. § (1) Nem büntethető, aki a büntetendő cselekményt olyan kényszer vagy fenyegetés hatása alatt követi el, amely miatt képtelen az akaratának megfelelő magatartásra.
(2) A büntetés korlátlanul enyhíthető, ha a kényszer vagy a fenyegetés a bűncselekmény elkövetőjét korlátozza az akaratának megfelelő magatartásban." - Az általad fel tett kérdésre, pontosan szó szerint, be másoltam neked az ide vonatkozó törvényt. De arra azért számíthatsz, hogy a nyomozó hatóság eljárást fog indítani minden érintett ellen, köztük ellened is le fogják folytatni a büntető eljárást, és az is biztos, hogy bíróság elé állítanak. De nem kell meg ilyened! Mert ha és amennyiben be bizonyosodik az állításod, akkor abban az esetben, az előbb az általam le írt törvény alapján fel fognak menteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!