Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Önvédelem élet ellenes támadóv...

Önvédelem élet ellenes támadóval szemben?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, hogy ha a házamba betörnek hárman VAGY éjszaka(sötétben) akkor élet ellenes támadónak vélhetem őket, és bármit elkövethetek hogy elhárítsam, például szétlőhetem őket.

Arra lennék kíváncsi, hogy ez érvényes e a következő esetekben:

-Az adott házban nem életvitel szerűen lakom

-Az épületbe én érkezem később és a betörőket ott találom

-Az épület nem az én tulajdonom, csak haszonélvezője vagyok.



2016. jan. 29. 14:20
 1/4 anonim ***** válasza:

1) a: Ez epuletben azert vagy ott, mert a hazigazda meghivott, ezt tanusitja - ekkor normalis onvedelem.

1) b: Az epuletbe te is betoro vagy. Ekkor nem onvedelem, hanem betores + gyilkossag. Sok ev jar erte.


2) Ugyanugy, mint a fentinel.


3) Ha haszonelvezoje vagy, akkor otthon vagy, ergo onvedelem lesz. A haszonelvezeti jog amugy is erosebb, mint a tulajdonjog, csak vannak korlatozasok rajta.


A lenyeg az, amig nem betortel, hanem JOGOSAN tartozkodsz az ingatlanban, es radtornek, akkor onvedelem. Ha jogtalanul tartozkodsz ott, akkor betores/birtokhaboritas es gyilkossag. (Tehat pl bemesz egy raktarba, es ejjel radront par biztonsagi or, te meg halomra lovod oket, nem vedekezhetsz azzal, hogy ejjel fegyveresen tamadtak rad te meg csak vedted magad)

2016. jan. 29. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 tomala ***** válasza:

A Btk. 22. § (2) b) - amire itt hivatkozol - nem írja elő, hogy a lakásnak sajátnak kell lenni, vagy ott életvitelszerűen kell tartózkodni, sem pedig azt, hogy a sértettnek előbb kell bent lennie, mint a támadóknak. Tehát igen, életellenesnek tekinthetők.


Az viszont súlyos tévedés, hogy az idézett passzus feltételeinek fennállása esetén "bármit elkövethetsz". Ez a törvényi szakasz mindössze annyit jelent, hogy ezek fennállása esetén nem kell külön vizsgálni, hogy volt-e jogos védelmi helyzet. A védekezés szükséges mértékét azonban főszabály szerint itt sem lehet átlépni.


Tehát: addig mehetsz el a védekezésben, amennyi a támadás elhárításához feltétlenül szükséges, és nem tovább. Ha például látod, hogy egy nyüzüge, fegyvertelen kiskamasz tör be, te meg egy nehézsúlyú ketrecharcos vagy, nem lőhetsz a támadóra, hisz fél kézzel le is tudod teperni.


Kivételt képez a szabály alól a (3) bekezdés: Nem büntethető, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl.

2016. jan. 29. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Amikor egy másik embert szétlőnél, arról teszel tanú bizonyságot, hogy képes lennél embert ölni. Gyilkolni.

Akárhogyan csűröd, csavarod a szót, embert ölni BŰN.

Még egyszer mondom lassan, még a gondolata is bűn.

Jogilag is nehezen magyarázható, hogy miért oltottál ki egy emberéletet, miközben az mondjuk csak a pénztárcádra vadászott.

Aberrált a kérdésed, és beteg a gondolkodásod!!!

2016. jan. 29. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Első:

Az 1)-t úgy gondoltam, hogy a ház az enyém, csak nem ott lakom. Köszönöm a hozzászólást.

Második:

Szintén köszönöm a hozzászólást.

Harmadik:

Bocsánat ha te így értelmezted, nyilván nem akarok senkit megölni csak azért mert arra járt, meg amúgy semmiért se, ezenfelül magyarországon amennyire én tudom nem nagyon esélyes hogy tűzfegyverhez jussak, szóval a szétlövés alatt nem arra gondoltam, mondjuk íjal meg hasonlókkal ki lehet oltani az életét, de azzal se terveztem. Mindenesetre köszönöm az észrevételt :D

2016. jan. 29. 16:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!