Bármiről lehet népszavazást kezdeményezni?
Bevallom töredelmesen nem is voltam tisztában azzal hogy népszavazást az átlag gipszjakab is kezdeményezhet, amíg be nem ütött a hír, hogy a szocik vasárnapi boltbezárásról szóló népszavazási kezdeményezését sikerült elkaszálni egy magánszemély indítványával, ráadásul nem is ez az első alkalom.
Csak azt nem értem hogy ha a Fidesz ennyire ugrik az ilyen témájú kezdeményezésekre, akkor miért ezzel próbálkoznak még mindig? Ennek a rohadt kormánynak tucatnyi olyan húzása volt amivel nyakon lehetne csapni őket. Nem lenne értelme két boltbezárásos fail közt hirtelen beverni egyet, mondjuk egy központosításról, vagy Paks 2-ről szóló népszavazással? Vagy ezeknek lenne egyéb jogi akadálya?
Egy formailag és retorikailag is helyes beadványt milyen tartalmi indokkal lehet elutasítani?
Ezenkivul alkotmanyt es nemzetkozi jogi dologrol sem lehet nepszavazast kiiratni.
+ Hiaba adsz be, ha el is fogadjak (de akar egy vesszo nem megfelelo helyen is bukta lehet) utana ossze kell szedned a hitelesitett lapokra megadott idon belul 200e alairast.
De altalaban egyszeruen elbukik mert belekotnek valamibe, es kihuzzak a gondolkozasi idot ameddig csak lehetseges - es addig mas nem is adhat be arra a temara kerelmet.
Ezt is amugy a fidesz valtoztatta meg...
Vissza tudod nézni a korábban benyújtott kérdéseket és azzal kapcsolatos határozatokat indoklással.
Nálunk a miniszterelnök dönti el, hogy miről akarjunk népszavazni. A neki nem tetsző kezdeményezések beadását erőszakkal is megakadályozhatja a Párt.
(Lásd NVI, kopaszok, 2016.02.23)
az Alaptörvény rendelkezik arról, mely esetben kérdésekben nem lehet országos népszavazást tartani:
Országos népszavazás
8. cikk
(1) Legalább kétszázezer választópolgár kezdeményezésére az Országgyűlés országos népszavazást rendel el. A köztársasági elnök, a Kormány vagy százezer választópolgár kezdeményezésére az Országgyűlés országos népszavazást rendelhet el. Az érvényes és eredményes népszavazáson hozott döntés az Országgyűlésre kötelező.
(2) Országos népszavazás tárgya az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozó kérdés lehet.
(3) Nem lehet országos népszavazást tartani
a) az Alaptörvény módosítására irányuló kérdésről;
b) a központi költségvetésről, a központi költségvetés végrehajtásáról, központi adónemről, illetékről, járulékról, vámról, valamint a helyi adók központi feltételeiről szóló törvény tartalmáról;
c) az országgyűlési képviselők, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az európai parlamenti képviselők választásáról szóló törvények tartalmáról;
d) nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről;
e) az Országgyűlés hatáskörébe tartozó személyi és szervezetalakítási kérdésről;
f) az Országgyűlés feloszlásáról;
g) képviselő-testület feloszlatásáról;
h) hadiállapot kinyilvánításáról, rendkívüli állapot és szükségállapot kihirdetéséről, valamint megelőző védelmi helyzet kihirdetéséről és meghosszabbításáról;
i) katonai műveletekben való részvétellel kapcsolatos kérdésről;
j) közkegyelem gyakorlásáról.
(4) Az országos népszavazás érvényes, ha az összes választópolgár több mint fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott.
de lehet helyi népszavazást is tartani:
(2) A helyi önkormányzat feladat- és hatáskörébe tartozó ügyről törvényben meghatározottak szerint helyi népszavazást lehet tartani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!