Visszavonhatom a feljelentést? Fontos!
"Ne menekülj el gyáván, most megfizethetsz."
Úristen! Ekkora surmó parasztot!
Miért fizethetne meg?
-------------
Kérdező: Valóban nem vonhatod vissza a feljelentésedet.
Az közvádas (hatóságilag üldözendő) cselekményre utal.
Más lenne a helyzet mondjuk könnyű testi sértés esetén.
A feljelentést nem lehet visszavonni. Viszont a hozzátartozóra tekintettel a vallomástételt megtagadhatod.
Igaz, amit elmondtál felhasználhatják, de legalább utólag nem kell már terhelőt tenned. Talán nem mondtál el mindent, talán még menthető.
A kérdés csak az, hogyan fogtok a hozzátartozó meghatározása alá esni.
Ha azt mondod együttéltek és élettársak lettetek ismét, akkor ok
hozzátartozó:
a) az egyeneságbeli rokon és ennek házastársa vagy élettársa,
b) az örökbefogadó és a nevelőszülő (ideértve az együtt élő mostohaszülőt is), az örökbe fogadott és a nevelt gyermek (ideértve az együtt élő mostohagyermeket is),
c) a testvér és a testvér házastársa vagy élettársa,
d) a házastárs, az élettárs,
e) a házastárs vagy az élettárs egyeneságbeli rokona és testvére;
Alakítsd úgy, hogy ebbe beleessetek
Viszont megtagadhatod a vallomástételt a hozzátartozódra akkor is, ha már nem éltetek jelenleg együtt, de abban az időszakban, amikor a bcs történt még együtt éltetek.
De csak arra az időszakra vonatkozóan, amikor a hozzátartozói viszony fennállt közöttetek.
„Fontos tudni, hogy ha a tanú a vallomástételt az eljárás egy későbbi szakaszában megtagadja, az azt megelőző valamennyi vallomását figyelmen kívül kell hagyni. Kihallgatható viszont az a személy, aki a tanútól a bizonyítandó tényről nem hivatalos eljárása során vagy azzal összefüggésben szerzett tudomást.”
VISZONT a te esetedben ez nem fog megtörténni, mivel a vallomásodat javarészt akkor tehetted, amikor már nem volt közöttetek hozzátartozói viszony. ( hacsak nem férjed),
Van buktatója is, ha utánajárnak az együttélésnek:
„Amennyiben kétséges, hogy a terhelt és a sértett között akár az elkövetés idején, akár az eljárás során élettársi viszony állt fenn, a sértettnek a vallomástétel alóli mentességet biztosítani kell. Az élettársi viszony fennállásának megítélése ugyanis nem kizárólag a kihallgatandó személy egyoldalú nyilatkozata alapján történik, hanem ebben az esetben a hatóságnak hivatalból vizsgálódnia kell – a visszaélések elkerülése végett.”
„A hozzátartozói viszony, valamint a hozzátartozó bűncselekménnyel vádolása mint mentességi okok, különleges viszonyban vannak egymással. A tanú ugyanis dönthet úgy, hogy a terhelttel kapcsolatban fennálló hozzátartozói viszony ellenére vallomást tesz, azonban egyes kérdésekben megtagadja a vallomástételt, mert azzal a terheltet (egy másik) bűncselekmény elkövetésével vádolná. Ilyen lehet például az az eset, ha a tanú azt mondja, hogy az eljárás tárgyát képező bűncselekményt a terhelt nem követte el, mert a kérdéses időben a közös otthonukban tartózkodott, azonban nem mondja meg, hogy mit csinált otthon, mert akkor például azzal kellene vádolnia, hogy bélyeget hamisított.”
forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!