Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szerintetek el kell-e törölni...

Szerintetek el kell-e törölni következetesen a születési előjogokat? Lehet-e több vagy kevesebb joga valakinek attól függően, hogy kik voltak a szülei és milyen státuszba született?

Figyelt kérdés

Én úgy érzem, hogy a jogegyenlőség elve alapján ember és ember között nem tehetünk különbséget aszerint, hogy például:

-nemes vagy nem nemes

-értelmiségi vagy fizikai dolgozó

-gazdag vagy szegény

-városi vagy falusi

-nő vagy férfi

-zsidó, muszlim vagy keresztény

-afrikai vagy európai

-egyik országban vagy másik országban született.


Úgy érzem, hogy az emberiség minden tagját azonos jogok illetik meg a világ minden pontján, függetlenül attól, hogy hol, mikor és milyen családban született és hogy milyen hatóság anyakönyvezte születésekor.



2016. jan. 22. 21:09
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Alapból van a Az emberi jogok egyetemes nyilatkozata, ami mindenkit megillet.
2016. jan. 22. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
49%
Viszont amíg nem egységesen egy nemzetnek tekintjük a Földet, addig nem lehetséges a teljes egyenlőség.
2016. jan. 22. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
70%
Nem lehet eltörölni.
2016. jan. 22. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
85%

A világ túl nagy és sokrétű ahhoz, hogy egy egységes állammá váljon egy világkormánnyal, egyenlő jogokkal, kötelességekkel, azonos adórendszerrel, szociális ellátórendszerrel...

Mindig lesznek különbségek, érdekellentétek, politikai viták és háborúk is.

2016. jan. 22. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Mindenkinek azonos joga van. Attól, hogy valaki gazdag és tud venni a gyerekének egy drága telefont attól még nem lesz több joga a gyereknek.


Vagy milyen jogokra gondolsz amivel az egyik csoport rendelkezik a másik nem?

2016. jan. 23. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
94%
Már a genetikai lapleosztásunk is nagyon-nagyon nem egyenlő, ennyire miért kell idealistának lenni? Az igyekezet lehetne több arra, hogy segítsük azokat, akik a kilátástalanság felé tartanak, vagy már el is érték (pontosabban adjuk meg nekik a lehetőséget, hogy bármikor segíthessenek magukon és akárhányszor megpróbálhassák, ha valamiért nem sikerül), és sarkalljuk a tehetősebbeket arra, hogy járuljanak hozzá ehhez legjobb eszközeikkel.
2016. jan. 23. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Jelenleg, ha valaki egy adott országban született akkor ebből eredően más jogai vannak, mint egy másik országban született embernek, holott Ő nem tehet arról, hogy kik voltak a szülei és hol látta meg a napvilágot.


Miért gondolják egyesek, hogy etikus és elfogadható ember és ember között különbséget tenni?! (Az egyik lakhat itt a másik nem?)

Miért gondolják egyesek, hogy etikus és elfogadható mesterséges határokkal akadályozni, hogy bárki bárhol letelepedhessen?!


Én úgy gondolom, hogy az emberiség egyetlen nagy családot alkot, ember és ember között nem tehetünk jogi különbséget és ebből következően úgy gondolom, hogy az államhatárok és egyáltalán a nemzetállamok létezése elavult és az egyetemes emberi jogokkal ellentétes jogintézmény. Hiszek abban, hogy az emberek szabad mozgását, letelepedését, költözködését, munkavállalását jogi eszközökkel (például mesterséges államhatárokkal) nem szabad akadályozni.


Hiszek abban, hogy az emberiségnek össze kell fognia és létre kell hoznia a Földi Egyesült Államokat, mert csak ez tudja elősegíteni a mai globális problémáink megoldását. Természetesen a megvalósításhoz komoly feladatokat kell megoldani. Az alapjogok és a földi állampolgárság azonban egységesíthető. Azon túlmenően természetesen lehet ez a meglévő államok lazább konföderációja is, lehetnek helyi és regionális önkormányzatok. DE kell közös pénzügy-adóügy, közös törvényhozás, közös igazságszolgáltatás, világszintű költségvetés, világszintű koordinációs-kormány, közös klímapolitika, közös bűnüldözés, közös környezet- és természetvédelem, közös közegészségügyi-járványügyi igazgatás. E mellett természetesen erős helyi önkormányzatok is kellenek, hiszen a helyi döntéseket legjobb helyben meghozni. Lehet külön helyi körülményekhez alkalmazkodó oktatásügy, lehet külön vízügyi igazgatás, lehet külön helyi kulturális irányítás, helyi intézményfenntartás, lehetnek speciális helyi szabályok.


Mivel globális méretekben ennek jelenleg technikai akadályai vannak, első lépésként létre kell hozni a határok nélküli Európai Egyesült Államokat, amely elég erős lehetne ahhoz, hogy összehangoltan lépje fel a közel-keleti helyzet rendezése és a közállapotok normalizálása érdekében és ezzel a tömeges migráció oka szűnne meg. Nyilván Európa aztán példa és minta lehetne a Világ számára, átadhatná-megoszthatná integrációs tapasztalatait.

2016. jan. 23. 12:23
 8/12 anonim ***** válasza:
57%

"Miért gondolják egyesek, hogy etikus és elfogadható ember és ember között különbséget tenni?"


VAN különbség. Nyilván te arra gondolsz, hogy olyasmiben, amiben nem kéne legyen különbség, még ha van is. Ez lehetetlen, de törekedni kell rá. Ennél többet senki se várhat e tekintetben.


"Miért gondolják egyesek, hogy etikus és elfogadható mesterséges határokkal akadályozni, hogy bárki bárhol letelepedhessen?"

Ezt csak kénytelenek vagyunk elfogadni és elnézni, hogy nem lehet másképp. Az erőforrások egyenlőtlen eloszlása (ami szintén természeti adottságokkal kezdődik) a legmélyebb oka ennek is. Panaszaival kérjük forduljon Istenhez!


A következő bekezdésed szóról-szóra stimmel a nézeteimmel. Aztán hirtelen:


"Hiszek abban, hogy az emberiségnek össze kell fognia és létre kell hoznia a Földi Egyesült Államokat"

Képtelenül nehézkes és természeténél fogva fals eredményhez vezet. Nem kellenek államok, viszont kellenek kisebb-nagyobb régiók, különben képtelenség egymással harmóniában működő, jól koordinálható egységeket képezni.


A többit, amit írsz, nemigen tudom átélni. Erős akadálya a "joggyakorlat globális szabványosításának", hogy minden kormányzatban ott az a bizonyos húsosfazék, amihez még ha nem is jut valaki, csak a közelébe, akkor is esélyes, hogy a saját pecsenyéjét akarja sütögetni, nem a világ mindenki számára élhetővé tétele lesz a cél. De ha mégis, akkor is mindenkinek eltérnek a preferenciái, eltér a vélemény, eltér a neveltetés. De ha ez se, akkor is mindenki mást tanult az életében, lesz mindig "A molnár, a fia meg a szamár" effektus, mindig lesz, aki megmondja a frankót, hogy mi minden miért nem úgy jó, ahogy van, hanem épp egy másik marhaság kéne helyette, aztán pár év múlva vissza az egész.


A jelek szerint az emberi nem számára egyedül a tökéletlenséget szabványosították nálunk nagyobb erők.

2016. jan. 23. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
76%

Az egyenlőség a legtermészetellenesebb elképzelés, amit az emberiség valaha kitalált. Még az állatvilágban is létezik hierarchia, olyan alapon, hogy ki eszi meg a másikat. Ha azt mondod, hogy ezek különböző fajok, akkor nézd meg az oroszlánokat: saját fajukon belül kialakult hierarchia szerint élnek. Az alfahím dönti el, mi lesz a falkában.


Mondhatnánk persze, hogy mi sokkalta értelmesebbek vagyunk, nem kell a természetre hallgatnunk és legyen egyenlőség. Vajon hányan haltak már meg azért, hogy egyenlőség legyen a Földön? Nem csak a kommunizmusra kell itt gondolni, bár kétségkívül az mutatta meg igazán, mennyire lehetetlen egy ilyen vállalkozás. Állítólag a béke testvéri tábora volt, gyakorlatilag a Magyar Néphadsereg és a román haderő farkasszemet nézett 1988-89-ben, háborúra készen. Amint a Szovjetunió meggyengült, az előtte állítólag teljesen szabad népek (az Ukrán SzSzK-nak még az ENSZ-ben is volt szavazati joga!) pedig azonnal elszakadtak, több helyen, főleg a Kaukázusban, véres háborúk követték az eseményt.


Ami a világállam kialakulását illeti, ez jelenleg bizonyosan nem több, mint álmodozás. A világban mindig vannak centrális és perifériális területek, ez ad dinamikát a változásokra. Az, hogy a nyugati demokrácia a világ minden részén alkalmazható eszmerendszer (mint Fukuyama jósolta a történelem végéről) megbukott. Se Afganisztán, se Irak nem lett stabil demokrácia, ahogy sikeres állam sem. Ezeken a területeken nincs hagyománya a plurális demokráciának, ezért maguktól nem fogják soha bevezetni. Legfeljebb a fegyverek erejével lehetne ezekre az államokra rákényszeríteni, de mint a példák mutatják, ez csak addig megvalósítható, amíg a megszállás tart.


És hogy ne csak a világpolitikáról essen szó, a belső társadalmi dinamika alapja is az egyenlőtlenség. Valakinek több van, jobb az élete, ezért az egyén maga is igyekszik ezeket a javakat megszerezni. Esetleg politikai mozgalomban vesz részt, ami az érdekeit képviseli. Az egész demokrácia alapja, hogy vannak eltérő érdekek, amelyeket aztán különböző erők képviselnek. Más akar egy városi zsidó értelmiségi nő, mint például egy falusi keresztény fizikai munkás férfi. A teljes egyenlőség megszüntetné ezeket, vagyis magát a demokrácia létjogosultságát is.


Persze, ez nem jelenti azt, hogy nem lehet az egyenlőtlenségeket mérsékelni. A világtörténelem erről a mérséklődési folyamatról szól. Mindenki megkapta a közös minimumot az emberi jogok eszméjének köszönhetően. Azonos jogok mellé azonban soha nem fognak azonos lehetőségek is járni. Minek hajtson valaki egész életében, ha aztán ennek gyümölcsét nem a saját gyerekei fogják élvezni? A társadalom ugyanolyan stagnálást élne át, mint a szocializmus korában.

2016. jan. 24. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

A társadalmat "működtető egyenlőtlenséget" szellemi területre kellene átterelni, anyagi, jogi és esélybeli egyenlőség mellett.

Ahogyan az ókori és középkori jogegyenlőtlenséget eltöröltük és áttereltük az anyagi egyenlőtlenség területére.


Ha a verseny a jelentősebb felfedezés, ügyesebb találmány, eredetibb művészeti alkotás, nagyobb tudás területére tevődne át és ez járna nagyobb társadalmi elismeréssel, e mellett viszont a jogegyenlőség, szociális biztonság, esélyegyenlőség megvalósulna az a társadalmi haladást és a nagyobb boldogságot, biztonságot is szolgálná.

2016. febr. 5. 15:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!