Bírósági tárgyaláson a tanúnak a vádlott is tehet fel kérdéseket?
Tanú leszek egy tárgyaláson és én voltam az egyik sértett fél is, lopás elkövetése a vád a vádlott ellen.
Az a kérdésem, hogy ilyenkor maga a vádlott is tehet fel kérdéseket nekem?
Igen, de közvetlenül csak akkor, ha a bíróság kifejezetten megengedi. Egyébként a bírónak mondhatja el a kérdését, a bíró pedig tolmácsolja feléd.
A tárgyaláson ugyanis általánosságban minden kommunikáció a bíróságon keresztül zajlik.
Azért ne nagyon higyj a ketteskének:
Be. 286. § (4) bekezdés: A vádlott és a tanú kihallgatását, illetve a szakértő meghallgatását követően hozzájuk a bíróság tagjain kívül az ügyész, a vádlott, a védő, a sértett, a magánfél, valamint az őt érintő körben az egyéb érdekelt és a szakértő kérdést tehet fel.
Az más kérdés, hogy a Be, 290. § (2) bekezdse szerint a tanács elnöke gondoskodik arról, hogy a kérdezés módja a vádlott emberi méltóságát ne sértse.
A (3) bekezdés szerint, ha a kérdés a vádlott befolyásolására alkalmas, illetőleg a választ magában foglalja, az nem az ügyre tartozik, arra illetéktelen személy tette fel, a tárgyalás tekintélyét sérti, vagy az ismételten ugyanarra a tényre irányul, a tanács elnöke a kérdésre a feleletet megtiltja.
És mielőtt valamelyik Ulpianus kiszúrja, hogy a 290. § a vádlottra vonatkozik: a Be 293. § (2) bekezdés szerint a tanú kihallgatására a 290. § (2) és (3) bekezdését megfelelően alkalmazni kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!