Ebben a helyzetben mit lehetne tenni?
Kiadtuk a lakásunkat egy ismerősünk rokonainak. Igazából jelképes összegről volt szó, amit egy ideje nem is fizetnek. Nem bántuk mert tényleg nem a pénz miatt adtuk ki a lakást hanem inkább hogy vigyázzanak rá. (Többször betörtek korábban.)
A baj az, hogy elmaradtak a rezsivel. Éves elszámolásnál több százezres számla jött ki és a számlák csak gyűlnek. Nyilván behajtani nem fogjuk tudni rajtuk, valahogy ki kell fizetnünk. Azonban továbbra sem akarnak kiköltözni. Ráadásul pár napja nincsenek is a lakásban.
Hogy tehetnénk ki őket mielőbb? Semmiféle szerződésünk nincs semmiről. Nekik gyerekeik is vannak, ha ennek van jelentősége.
"Azonban továbbra sem akarnak kiköltözni. Ráadásul pár napja nincsenek is a lakásban."
o.O Hol itt akkor a probléma?
Rendőr pedig NEM fog intézkedni, mert ez polgári ügy, így nem a rendőrség hatásköre! Csak azután fog bármit is tenni, ha a lakás kiürítése iránti perben hozott, jogerős határozatot követően kell a végrehajtóval közreműködve intézkednie a kilakoltatásról.
Elég hosszú lesz a válaszom, mert ez sajnos nem könnyű helyzet, és a megoldás attól függ, ők mennyire együttműködőek. Szólítsd fel őket szóban, hogy x napon belül hagyják el a lakást, vigyék el onnan a cuccaikat, ill. fizessék ki a felhalmozott tartozást. Nem sok esélyt adnék arra, hogy ez működik, de azért egy próbát megér.
Ha a szóbeli felszólítás nem vezet eredményre, és a továbbiakban is jogszerűen akarsz eljárni, az hosszadalmas, és még pénzbe is kerül neked. Először is írásos felszólítást kell küldened nekik (tértivevénnyel), vagy személyesen átadni (a másodpéldányon igazoltasd vele az átvételt), egyrészt a tartozás pontos összegét és a fizetési határidőt megjelölve, a neten találsz mintát ehhez, másrészt pedig a lakás kiürítéséről, szintén dátummal megjelölve. A lakásbérlet elvileg kizárólag írásban jöhet létre, és megvannak a felmondás szabályai; nálatok hiányzik a szerződés, de szóban megállapodtatok, ill. ráutaló magatartással, tehát valószínűleg a határidőket ekkor is be kell tartanod.
Aztán ha a tartozást nem rendezik, fizetési meghagyást nyújthatsz be bármelyik közjegyzőnél, ennek díja a követelt összeg 3%-a. (Lehet végrehajtói kézbesítést kérni, az plusz 7.500 Ft, de szerintem érdemes.)
Ha a kézbesítéstől számított 15 napon belül nem mond ellent az adós, akkor a tartozás végrehajthatóvá válik. (További 1% a végrehajtói díj.) Letilthatják a felnőttek jövedelméből, ha bejelentett munkájuk van, ill. lefoglalhatják az ingóságaikat, amiket az előírt határidő után árverésre bocsátanak, és a befolyt összegből rendezik a tartozást vagy annak egy részét. (Nem tudom, miért írtad, hogy "nyilván behajtani nem fogjátok tudni rajtuk". Ez csak akkor van így, ha semmilyen hivatalos jövedelmük nincs, és semmilyen ingó vagy ingatlan vagyonuk. És még ha most nincs is, a jövőben még lehet...)
A másik vonalon pedig meg kell indítani az illetékes bíróságon a lakás kiürítése iránti pert. Ennek az illetéke 21.000 Ft, jó esetben pár hónap alatt lezajlik. Ha megvan a bírósági ítélet, akkor az abban megjelölt dátumig el kell hagyniuk a lakást; ennek elmulasztása esetén a végrehajtó akár karhatalommal is kirakja őket onnan. (Az egy téves hit, hogy gyerekkel nem lehet valakit kirakni.)
Az eddig felsorolt költségeket egyébként elvileg a másik félre rá lehet terhelni.
Tehát ez volt a "szabályos út". Itt egyetlen olyan tanácsot tudok még adni, amellyel nem sértesz törvényt: szereltess fel előre fizetős mérőórákat amire csak lehet. (Villanyra mindenképp lehet; gázra is, ha az van; a vízre nem tudom pontosan, de elvileg arra is.)
Ezek is pénzbe kerülnek, de még mindig jobban jársz, mint ha még hónapokig fogyasztanak a te kontódra. (Egyébként meg a villanynál van egy olyan lehetőség, hogy az eddigi tartozásokra részletfizetést kérsz. És ha ezzel egyidejűleg vagy ez után kéred az előre fizetős mérőt, akkor díjmentesen felszerelik. A többinél nem tudom, hogy működik, érdeklődd meg a szolgáltatóknál.)
A lakás birtokbavételéhez a "másik út" gyorsabb, de rád nézve hátrányos is lehet, ugyanis jogsértőek mindazok az eljárások, amelyek közül néhány már itt is elhangzott. A jelen állapot szerint a törvény a bent lakót védi jobban, bármilyen furcsa és igazságtalan is ez. Ő van birtokon belül, tehát őt illeti meg a birtokvédelem. Ha olyan típus, aki nem mer/akar fellépni egy-egy ilyen "nyomás" ellen, akkor szerencséje van a tulajnak; de ha a bent lakó "ellenáll", azaz jogorvoslatért fordul a hatóságokhoz, akkor a tulaj nagyon megütheti a bokáját (akár még sittre is vághatják bizonyos esetekben).
Tehát igencsak rizikósak a következők, mert önbíráskodásnak minősülnek:
- zárcsere (a jegyzőtől kérhet birtokvédelmet; meg is szokták kapni; bár nemrég olvastam egy origós cikkben, hogy a jegyző megtagadhatja ezt, de nem tudom, hogy az évtizedek óta kialakult gyakorlatra ez hogyan hat)
- villanyóra leszerelése (Az ELMŰ-től lehet kérni, viszont alá kell írni egy papírt, hogy ez 3. személy jogait nem sérti. Persze alá lehet írni így is... De nemrég hallottam egy elműstől, hogy volt már olyan, hogy a bent lakó visszakapcsoltatta, mivel be tudta bizonyítani, hogy ő ott lakik.)
- fizikai erőszak (akár személyesen, akár más megbízása által)
- a bent lakók tulajdonának kipakolása vagy kipakoltatása
- "kidobóemberek" alkalmazása (na, ez tuti sitt, ha feljelent...)
Az utóbbi három miatt feljelentést tehet a rendőrségen. Plusz bekamuzhat olyan ingóságokat is, amik nem is voltak a lakásban.
Szóval nagyon fontold meg, mit lépsz.
"ha napok óta nincsenek a lakásban, ki lehet hányni a cuccaikat és birtokba venni a lakást (életvitelszerűen!"
Erre tudnál mutatni valami forrást? Előre is köszönöm.
Rengeteg cikket és fórumot olvastam el ebben a témában (pl. a jogiforum.hu-n is), de ilyenre nem emlékszem.
Szerintem igencsak problémás lehet a dolog még akkor is, ha ez tényleg így van. Mert honnan lehet tudni, hogy tényleg nincsenek ott napok óta? Akár az is lehet, hogy nyaralni/rokonoknál vannak; vagy akárhol máshol, de naponta egyszer benéznek öt percre... Annak bizonyítása is rázós, hogy tényleg x napon át soha nem volt ott senki, és ők meg tutira az ellenkezőjét állítanák egy ilyen helyzetben. Az ingóságokat pedig biztosan nem lehet csak úgy kirakni, hiszen még egy normális szerződésbontás után is 30 napig fennáll a tulajdonosnak a felelős őrzés kötelezettsége. Plusz egy ilyen kirámolás esetén is fennáll, hogy behazudhatnak értékesebb dolgokat, amelyek árának megtérítését kérik.
#7 Attól, hogy nem vagy képes felfogni az adott jogszabály lényegét, még nem a kitaláló a hülye. Birtokvédelem azt védi, akinek birtokába jogszerűen(!!) került egy dolog. A tulajdonos önként/fizetség fejében mondott le annak használatáról, így természetes, hogy a jegyzői birtokvédelem az aktuális használót védi. Ha kicsit is tisztában lennél a dolgokkal, akkor tudhatnád, hogy ezzel szemben a bírósági birtokvédelem már figyelembe veszi a tulajdoni viszonyokat is. Mellesleg ez nem csak ingatlanra vonatkozik, így a tévképzeted a devizahitelről teljesen baromság.
Kilakoltatást követően a jogosult köteles az ott talált ingóságok tárolásáról gondoskodnia, és felhívni a kötelezett figyelmét, hogy x napon belül gondoskodjon annak elszállításáról. Persze ennek a költsége is számon kérhető.
Ténylegesen nincsenek a lakásban péntek óta. Mégpedig azért mert akkor jött a segély és történetesen én is a környéken tartózkodom. Arra várnak hogy én elmenjek mert kellemetlen lenne azt mondani hogy nem kaptak pénzt amikor tudom hogy igen.
Semmi mozgás nincs. Illetve az egyik gyerek volt ma kukkolni hogy itt vagyok -e még.
A cuccaikhoz épp azért nem nyúlnék nehogy azt mondják hogy elvettem valamit. Egyébként a lakáshoz nincs kulcsom. (A betörés után ajtót kellett cserélni) Illetve senkinek. Az egyetlen kulcsot a kedves lakók elvesztették. Az ajtót azóta zárni nem lehet.
Sajnos a tartozás behajtása nem lehetséges, mert csak a gyerekek utáni jövedelmük van. Ráadásul akinek mi odaadtuk a lakást már nem is lakik ott csak a volt élettársa és a gyerekek. A nő pedig nem dolgozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!