Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A jog alapelve "A törvény nem...

A jog alapelve "A törvény nem tudása/nem ismerete nem mentesít"?

Figyelt kérdés

A BTK több, mint 1000 oldal

A PTK több, mint 1000 oldal

Van még nagyon sok ezer oldalra való törvény, szabály, rendelet, amelynek a betartását számon kérhetik, a be nem tartását büntethetik.


Ekkora szövegmennyiség feldolgozása a lakosság túlnyomó részének még azon a szinten is reménytelen, hogy eldöntse, mi az ami vonatkozik rá (a kivételesek 99,9%-a szerintem ügyvéd).


Ezért megkérdezem, hogy ez az alapelv helyes-e, hiszen hogyan lehet olyan olyan szabályokat számon kérni amelynek a megértése sem elvárható a lakosság legnagyobb részétől?



#törvény #törvényi elvek
2015. júl. 30. 21:59
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Kedves 8-as.


Az ököljog a legrégebbi jogrendszer. Az írott jog is erre van alapozva (rendőrség, készenléti rendőrség, TEK)


Röviden: Állok rendelkezésedre

2015. júl. 31. 06:07
 12/14 anonim ***** válasza:
100%
tényleg hülyén vannak megfogalmazva az ilyen hivatalos iratok. olyan szavakat és kifejezésmódokat használnak amit senki nem használ a beszélt nyelvben. még egy egyetemet végzett akármilyen nagy tudású ember is állhat értetlenül egy ilyen előtt. akkor mit várjunk el egy egyszerű nyolc osztályt végzett munkástól? nem lenézni akarom őket, csak azt, hogy normálisan legyenek leírva
2015. júl. 31. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Nem feltétlenül igaz, hogy a törvényeket direkt úgy írják, hogy ne lehessen megérteni. Nyilván vannak olyan szavak és kifejezések, amiknek az ismeretéhez túl kell jutni a középiskolán, de kis odafigyeléssel a legtöbb paragrafust ki lehet bogozni.

A probléma az, hogy mindenki fél tőle, hogy nem fogja érteni.


Ennek fényében három dologra szeretnék reagálni.


"A KRESZ szövege azt mondja, hogy a gyalogátkelőt megfelelő körültekintéssel kell megközelíteni. A bírói gyakorlat ezt 30 km/ó sebességgel való megközelítésként értelmezte."


Ez ebben a formában így téves. a KRESZ egészen pontosan azt mondja, hogy "A jármű vezetőjének a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet csak fokozott óvatossággal és olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a járművel, amennyiben szükséges, a gyalogos átkelőhely előtt meg is tudjon állni."


Itt már eleve meg van adva a sebesség. Az, hogy a bírói gyakorlat hogy értelmezi, a szabály szempontjából lényegtelen. Ha te be tudod bizonyítani, hogy akár 50-el is meg tudsz állni a zebra előtt, akkor nem szegted meg a szabályt.


----


"Azt, hogy egy városban (kerületben) kell-e szájkosár önkormányzati rendelettel szabályozták, amit elegendő az önkormányzaton kifüggeszteni, vagy a helyi újságban kihirdetni, tehát, ha vasárnap átutazóként sétáltatok kutyát esélyem sem volt megtudni milyen szabály vonatkozik rám."


Ez úgy van, hogy amikor elmész mondjuk külföldre, akkor ott az adott ország törvényei lesznek érvényesek rád. Ha nem akarsz mindenáron börtönbe kerülni, akkor utána fogsz nézni ezeknek a törvényeknek.

Ugyanúgy érvényes ez akármelyik budapesti kerületre, vagy vidéki városra. Nyilván nem úgy sétáltatsz kutyát, hogy mentek össze-vissza a nagyvilágban, tehát ha vasárnap átutazóként sétáltatsz kutyát, akkor felelős állattartóként minimum azt illik megnézni, hogy Mucsaröcsögén hova üríthet a kutya.

Pont erre vonatkozik az, hogy "a törvény nem ismerete nem mentesít annak hatálya alól". Átutazóként a te feladatod tájékozódni. És még esélyed is van rá. Mondjuk a telefon.


----


"egy szabály szerint egy ház gázrendszerét X évente felül kell vizsgáltatni. Ez vonatkozik családi házra is, vagy csak társasházra? Következő kérdés, hogy ebből a szempontból az ikerház társasház-e?"


Én úgy tudom, ez az összes lakóépületre vonatkozik.

Egyébként az ikerház ikerház, a társasház meg társasház. Ez is törvényileg szabályozva van ;)



Elnézést, kicsit kioktatósra sikerült, egyáltalán nem ez volt a cél, de nem igazán lehet ezt máshogy megfogalmazni :(

2015. júl. 31. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
A kèrdezôt megèrtem ès a tàmogatò hozzàszòlòkat is. De nèmi jogtörtènet, filozòfia ès szempont vàltàs rájuk fèrne, mivel a kèrdèskör sokkal összetettebb.
2015. júl. 31. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!