A jog alapelve "A törvény nem tudása/nem ismerete nem mentesít"?
A BTK több, mint 1000 oldal
A PTK több, mint 1000 oldal
Van még nagyon sok ezer oldalra való törvény, szabály, rendelet, amelynek a betartását számon kérhetik, a be nem tartását büntethetik.
Ekkora szövegmennyiség feldolgozása a lakosság túlnyomó részének még azon a szinten is reménytelen, hogy eldöntse, mi az ami vonatkozik rá (a kivételesek 99,9%-a szerintem ügyvéd).
Ezért megkérdezem, hogy ez az alapelv helyes-e, hiszen hogyan lehet olyan olyan szabályokat számon kérni amelynek a megértése sem elvárható a lakosság legnagyobb részétől?
Nem fogsz tudni jobbat. Ha mentesít, akkor mindenki arra hivatkozna, hogy ja, azt ő nem tudta, de ezentúl be fogja tartani az adott szabályt.
Viszont két dolgon sürgősen változtatnék:
1. Jogi alapismeretek tantárgy az alapfokú/középfokú oktatásban - kitérve a jogokra is, nem csak a kötelességekre.
2. Elérhetővé tenni mindenki számára (pl. interneten) a teljes törvénytárat, kereshető, ügyfélbarát formában, ahol lehet, nem "jogi nyelven", hogy ne csak jogászok tudják gyöngyöző homlokkal értelmezni a szöveget.
1. Ha nem îgy lenne, bàrki bàrmilyen jogkövetkezmènyt elkerülhetne egyszerûen azzal, hogy "Ja bocs nem tudtam".
2. A szabad/nem szabad jellegû jogszabàlyok nyilvànvalò dolgokat tartalmaznak.
A jogszabályok nagy része, amik ellen egy hétköznapi honpolgár véteni tud, teljesen egybeesnek az alap etikai/erkölcsi iránymutatásokkal. Vagy mondjuk a tízparancsolattal, csak hogy valami egészen kézzelfoghatót mondjak.
Ha meg valami olyan dologba ütközöl, amiben nem vagy biztos, akkor meg tudod nézni, hogy mit mond a törvény.
A törvények nyelvezete (szerintem nem véletlenül) gyakorlatilag "egyszerű paraszti ésszel" érthetetlen, illetve nem ritkán hibásan megfogalmazott.
Talán ott kezdenék hozzá, hogy a törvényeknek átláthatónak, hozzáférhetőnek és egyértelműnek kell lenniük.
(A felhozott példáimat szerencsére már javították)
A KRESZ szövege azt mondja, hogy a gyalogátkelőt megfelelő körültekintéssel kell megközelíteni. A bírói gyakorlat ezt 30 km/ó sebességgel való megközelítésként értelmezte. (újabb kutatnivaló)
Azt, hogy egy városban (kerületben) kell-e szájkosár önkormányzati rendelettel szabályozták, amit elegendő az önkormányzaton kifüggeszteni, vagy a helyi újságban kihirdetni, tehát, ha vasárnap átutazóként sétáltatok kutyát esélyem sem volt megtudni milyen szabály vonatkozik rám. (vajon hány ilyen van? Egyébként a közteresek sem tudták a vonatkozó szabályokat, én meg ismeretlen helyen következetesen szájkosarat használok)
Nagyon sok szabály nem esik egybe a tízparancsolattal. Aktuális probléma, hogy egy szabály szerint egy ház gázrendszerét X évente felül kell vizsgáltatni. Ez vonatkozik családi házra is, vagy csak társasházra? Következő kérdés, hogy ebből a szempontból az ikerház társasház-e?
A gyakorlatban úgy tűnik, a szolgáltatónak nincs kapacitása a felülvizsgálatra, de ha nincs elvégezve én vagyok büntethető.
De egyszerűsítsük tovább a dolgot a 10 parancsolatot is csak viszonylag kevesen tudják felsorolni (most 7-nél elakadtam)...
Ha lehetne felpontozni a kérdezőt, most megtenném.
Igen, ezek életszerű példák, és nem ritkán az is előfordul a bikkfanyelv miatt, hogy másképp értelmezi a jogalkotó és a végrehajtó szerv. És megint másképp te... de legalábbis nem egyértelmű, hogy mit is akarnak benne pontosan közölni.
Nem viccelek, egyszer kaptam egy jegyzőkönyvet egy lakógyűlésen hozott döntésről, ahol az volt a vita tárgya, épüljenek-e még parkolóhelyek az udvarban. Nem voltam ott, így nem tudtam, mire jutottak. A szövegértésem bőven átlagon felüli, mégis többször át kellett olvasnom az egészet, hogy arra az egyszerű kérdésre választ kapjak: IGEN vagy NEM?
Nem az etikai normákkal összecsengő szabályok itt a lényegesek, hanem az apró-cseprő dolgok szabályozására vonatkozóak, amelyek ráadásul rendszeresen változnak is!
A legtöbben jól megfogták a kérdést, az #5 és #9-es válasz különoösen szép és hasznos. Azokat még azzal egészíteném ki, hogy éppebb az ott írtak miatt - nagyon szűk körben és szigorú feltételek mellett - előfordulhat, hogy a jog nem tudása mentesít (ún. keretjogszabályok esetén).
Ha érdekel, ld. pl. : [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!