Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Készítettem egy festményt...

Vgsbla kérdése:

Készítettem egy festményt Magyarország egyik államtitkáráról. Az volna a kérdésem, van e jogom közzé tenni a festmény fotóját (pl Facebook oldalon) a tudta, és a megkérdezése nélkül?

Figyelt kérdés
Mert, hát eléggé nehéz lenne fölvennem vele a kapcsolatot...

2015. máj. 28. 11:52
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

Szerintem igen, mert az én olvasatomban az államtitkár közszereplőnek minősül.

Mindenesetre a kapcsolatot megpróbálhatod felvenni vele, valószínűleg nem gyakran festenek róla csak úgy képet :)

2015. máj. 28. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ!


A félreértések elkerülése végett, a festményt tőlem rendelték az államtitkár úr születésnapjára, tehát a festmény létével már szembesült. Nem tudom, h. milyen úton tudnám megkeresni az illetőt, h. az engedélyét kérjem a közzétételre, ezért kérdeztem, h. lenne e jogom rá.

Eszerint amennyiben közszereplőnek minősül, szabadon élhetek a joggal?

2015. máj. 28. 12:42
 3/19 anonim ***** válasza:
Ez már Rákosi pajtásnál is úgy volt, hogy aki megfestette, az mindenképpen kapott valami nagy állami elismerést, még akkor is, ha csak egy piktor volt. Kérdező a Kossuth- vagy Munkácsy-díjra pályázik ?
2015. máj. 28. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:

Látni akarjuk!!!



"Mert, hát eléggé nehéz lenne fölvennem vele a kapcsolatot..."

Van titkársága, felhívod stb.

2015. máj. 28. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Válasz a 3. kommentre:


Igazából meg sem fordult a fejemben, hogy ezért elismerést kaphatnék. Pusztán egy megrendelés a sok közül...

2015. máj. 28. 13:07
 6/19 A kérdező kommentje:

Válasz "zoligyerek" kommentjére:


Ezt a festményt ajándékba kapta a megrendelőtől, és még várom a visszaigazolást az átadásáról, addig sehová sem tölthetem fel. Várhatóan hamarosan visszaigazolják, és ígérem, akkor itt is bemutatom! :)


Ami a kapcsolatfelvételt illeti, a hívás kizárva, mivel kárpátalján élek. Elektronikus úton nagyobb sikerrel tudnám ezt megtenni.

2015. máj. 28. 13:20
 7/19 anonim ***** válasza:

Az államtitkár jogát semmiképpen nem sérted, mivel közhatalmat gyakorló közszereplő, tehát nem kell az engedélye a róla készült kép közzétételéhez.

A jogtulajdonos viszont a megrendelő, tehát az ő jogát sértheti, ha az engedélye nélkül közzéteszed.

2015. máj. 28. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

válasz a 7. kommentre:


Eszerint a megrendelő beleegyezését fogom kérni!

Köszönöm szépen!

2015. máj. 28. 13:39
 9/19 tomala ***** válasza:

#7 Szerintem nem a megrendelő a jogtulajdonos.


A Szerzői jogi törvényben foglalt főszabály szerint a szerzői jogosult a mű alkotója, így kizárólag ő dönthet a műve nyilvánosságra hozataláról. Tény, hogy a törvény nagyon szűk körben megengedi vagyoni jogok átruházását, de ez ilyen esetekben is csak akkor történik meg, ha a szerződés így szól.


Magyarán: alapból mindig minden jog a szerzőé, csak az nem, amit a törvény átruházni enged, de azok is csak akkor kerülnek máshoz, ha szerződésben kifejezetten át is ruházza őket.


Tehát, kedves kérdező, véleményem szerint ha a köztetek létrejött szerződés kifejezetten nem zárta ki, hogy a képet magad is nyilvánosságra hozd, akkor ez a jogosultság továbbra is téged, mint szerzőt illet.


Mi több, a megrendelőknek kell engedélyt kérniük a nyilvánosságra hozatalához.

(Például a gyakorlatban engedélyt kell kérni a művésztől, ha a képe magángyűjteményben van, és ki szeretnék állítani.)

2015. máj. 29. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Válasz "tomala" kommentjére:


Köszönöm a segítséget!

Bár itt semmilyen formában nem létezik szerződés, de gondolom ettől függetlenül érvényes a szerzői jogom...

2015. máj. 29. 07:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!