A másik szülő vagy a gyermeket nevelő személy sérelmére hogyan lehet visszaélni?
Tényleg nehéz példákat írni, pedig nem is tudok mindent, de néhányat igen.
De kezdjük az elején, egészében nézve a hivatkozott paragrafust...
(1)-ből: "ha a kapcsolattartásra jogosult a gyermek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését súlyosan veszélyeztette"
--> A már említett drogoztatás; vagy alkoholfogyasztás vagy dohányzás engedélyezése; vagy ha pl. a kiskorút magával cipeli a kocsmába vagy egyéb, nem gyereknek való helyekre; bántalmazza testileg vagy lelkileg; pornográf tartalmakat enged nézni; baleset vagy hirtelen fellépő betegség esetén nem viszi orvoshoz; nem adja be/oda neki a szükséges gyógyszereket; nem ad neki rendesen enni/inni; nem az időjárásnak megfelelően öltözteti, és ezért a gyerek megbetegszik; gyalázza a másik szülőt; kölcsönkér a másik szülőtől pénzt a gyereknek ruhára/fagyira/akármire, de nem is arra költi; szóval ilyesmik.
"szülői kötelességeit - a tartási kötelezettség kivételével - önhibájából tartósan nem teljesítette, illetve elhanyagolta"
Ebben nem vagyok biztos, hogy ide tartozik, de a kapcsolattartásra jogosult szülőnek egyben KÖTELESSÉGE is a kapcsolattartás, vagy az egyezség szerint, vagy a bíróság által megítélt módon. Ha ezt önhibájából rendszeresen vagy hosszú időn át elmulasztja, akkor utána már hiába pattog a gyámhivatalnál a rendezés miatt.
És most jön (az előzőre épülő) 2. bek.: "A gyámhivatal a már megállapított kapcsolattartási jogot a gyermek érdekében - kérelemre - korlátozza, ha a jogosított a jogával a gyermek vagy a gyermeket nevelő személy sérelmére visszaél."
Tehát ha a fentiekben vagy hasonlókban ludas az illető, akkor a másik szülő kérelmezheti a korlátozást, amit a gyh meg is tesz; a 3. bek. részletezi, hogy milyen módon (megváltoztatja az addigi formát, gyakoriságot vagy időtartamot, ill. felügyelt kapcsolattartást rendel el).
"Visszaélésnek, felróható magatartásnak minősül az is, ha a jogosult nem a bíróság vagy a gyámhivatal döntésének megfelelően él kapcsolattartási jogával"
Egy általános példa: minden második hétvége, péntek du. 4-től vasárnap este 6-ig, plusz az iskolai évközi szünetek első fele, a nyári szünetben pedig kétszer két hét.
(Szabályozni szokták azt is, hogy az aktuális időpont előtt mennyi idővel kell jelezni a másik félnek az akadályoztatást. Szerintem egyébként normális esetben mindent meg lehet beszélni, pl. késést, váratlanul közbejövő munkát/programot/betegséget/stb.-t.)
Problémák, ha a kapcsolattartó szülő...
- Nem a megadott időpontban megy, pl. péntek helyett kedden vagy szombaton,
- Még az is, ha nem 4-kor, hanem este 8-kor,
- Nem viszi vissza a megadott időre a gyereket, csak jóval később (órákkal vagy napokkal, szóval nem arról van szó, amikor beragadnak a dugóba mondjuk),
- Ha nem jelzi előre, hogy nem megy el a gyerekért; vagy csak ígérgeti, hogy majd megy, de aztán mégse (egyszeri eset előfordulhat mindenkivel szerintem, de ha már többször is "közbejött valami" vagy hosszú időn át mindig, az gáz),
- szünetben előzetes megbeszélés, egyeztetés nélkül akar másik időpontot.
"ha ezen kötelezettségének önhibájából hat hónapig nem tesz eleget"
Gondolom, ez világos: legalább hat hónapon át nem tartja a kapcsolatot a szülő, azaz nem látogatja a gyereket, nem viszi el stb.
Remélem, így már világosabb. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!