Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lehet ugy örökölni, hogy...

Lehet ugy örökölni, hogy nincs rola papirunk, semmink? (bövebben lent)

Figyelt kérdés

Ferjemnek 1 növere van, aki amikor ferjhez ment, kapott egy telket, fizikai segitseget az epitkezesben, plusz valoszinüleg valamennyi anyagi tamogatast. Ferjem legenykent a szülei hazahoz epitkezett egy joval kisebb lakreszt, anyagilag öneröböl (hitelre), es fizikailag segitettek öt is a hazepitesben. Ahol a lakresze all, a kisebb telekreszt muszaj volt a nevere iratni, mivel csak igy kaptak meg az epitesi engedelyt, de a szülei hasznaltak es hasznaljak ma is, beepitettek...stb, mi mashol lakunk.

A szülei allitolag arrol beszeltek neki, amikor elköltözött, hogy miert megy el, itt az öve minden (?), ennek kapcsan derült ki, hogy a növeret "kifizettek". (Lehetseges, hogy papir nelkül?? Ferjemnek legalabbis nincs rola semmije.)

Utoljara aposom azt igerte neki, h a kerek szülinapjara a mi gyerekeinkre fogja iratni a hazat. Tehat ferjemet kihagyjak az öröksegböl, helyette a neki jaro reszt a gyerekeink öröklik.

Nekem nem nagyon tetszik a dolog, mert pl. ott a köteles resz, meg mire a gyerekeink nagyok lesznek, arra romlik a haz erteke...stb, es meg egy masik ok is van, de ugye nem az en öröksegem, nem is kene vele foglalkoznom. De a ferjem nehezen hozza szoba, ök meg mintha csak igergetnenek evtizedeken at, ki tudja, mi van itt, ezert legalabb az erdekel, hogy ez jogilag valoban lehetseges? (Hogy nincs rola semmink, de a gyerekeinkre irattak a hazat.)



2015. máj. 1. 00:35
 1/10 A kérdező kommentje:
Meg egyszer atolvasva, ha ez felreerthetö lenne: a telek 2/3-d reszen all a szülei haza, ez a telek az ö nevükön van, mellette az 1/3 resz telek van a ferjem neven, ide epitette az ö lakreszet. (A szülei hazaval egybe, reszben a tetöre ra lett hozzaepitve, tehat nem szetvalaszthato a lakresz.)
2015. máj. 1. 00:44
 2/10 anonim ***** válasza:

XTul sok a blabla, fizikai segítseg stb... a banatot erdekel


Ez eddig semmilyen papir nelkul 50-50 az orokseg. Ezt a hazresz dolog is zagyvasag. Ha lecspott a telekrol Egy darot a ferjed akkor az ove. Az egesz ingatlannal egyutt ami rajta al. Ha viszont a nevere irattak az egeszet akkor az ove. Ha csak reszben lett tulaj akkor pl 1/3, akkor sem az ove mert maradek ketharmdot felezni kell igy fejed 66% a testver meg 33%. De az ziher amirol nincs papir az nincs is. Mondani sok dolgot lehet. A gyerekeket meg ugyan ra lehet iratni de a torvenyes kepviseloi ti vagytok, es ugy tudom a vagyona folott is ti rendelkeztek

2015. máj. 1. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Igy jobb ez osztatlan kozos tulajdon.... tehet az oroklesnel 2/3 a ferjednek 1/3 a tesonak. Az egeszbol
2015. máj. 1. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

"a telek 2/3-d reszen all a szülei haza, ez a telek az ö nevükön van, mellette az 1/3 resz telek van a ferjem neven, ide epitette az ö lakreszet"


Ilyen pl nincs. Ha övé a telek egyharmada, akkor annak van külön helyrajzi száma, kérvényezni kellett az eredeti telek megosztását. Amúgy osztatlan közös tulajdon. Ha egyáltalán be van jegyezve valmi a földhivatalnál. HA nincs, akkor csak a család gondolja hogy övé a harmada, valójában nem az övé.

Öröklésnél a tárgyalást levezető jegyző összegyűjti a papírokat, és ezek alapján van egy öröklési törvény, hogy hogyan oszlik meg a szülői vagyon. Ezeket kérésre ott helyben lehet módosítgatni, ha egyetértés van (!!!). Amennyiben nincs egyetértés, a törvény a döntő. Bármiről bárki javára ott helyben le lehet mondani. Azaz, ha nincs súrlódás a nővérével, és mindketten egyet gondolnak a szülői vagyon megosztásáról, pl a nővér is úgy gondolja hogy már "ki lett fizetve", akkor ott majd lemond az öccs javára az örökségről és kész.

2015. máj. 1. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Én inkább keresnék egy ügyvédet, és attól kérnék tanácsot, mert ő bekérné az összes dokumentumot, ami házzal kapcsolatos, és akkor tudnátok meg, hogy pontosan milyen örökség kinek megy, vagy kinek mehet.
2015. máj. 1. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Igen, elég sok eset, túl sok a dokumentálatlan mozzanat benne (papír nélküli kifizetések, szóbeli ígéretek, stb). Egy vadidegennél az ember odafigyel, hogy minden jogilag be legyen biztosítva, le legyen papírozva, de családi ügyleteknél gyakori az ilyen "hanyagság". Ügyvédtől érdemes tanácsot kérni, jófej ügyvédi iroda a tanácsadást ingyen adja annak reményében, hogy majd a tényleges hagyatéki eljárásban ő lesz megbízva.
2015. máj. 1. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Elöször is köszönöm mindenkinek a valaszokat!! Hat en is hasonloan gondolkodom... En gondolkodas nelkül megtennem amit az 5. irt, a gyerekeimert, hiszen nekem nem rokonaim a ferjem felmenöi, de a ferjemre tekintettel hogyan is tehetem? Ha ö meg szobahozni sem meri, mert hatha azt hiszik, h csak a penzre palyazik. 2 evente egyszer sikerül ravennem (akkor is ilyen informaciok), hat igy neveltek... :(

4. valaszolo:

Nem akartam reszletezni az 1/3 es 2/3 telekreszt (igy is megkaptam, h blabla...), de egeszen pontosan: a nagyszülök az ö telkükhöz (2/3) külön vettek meg mar korabban az akkor meg üres telket (1/3), es igy egyben hasznaljak ösidök ota, es ide az utcafrontra epitette a ferjem a lakreszet. Igy mivel külön telek, van külön helyrajzi szama. A hozzaepitett hazresz a ferjem neven van (erröl lattam hivatalos papirt is), amit csak ugy engedelyeztek, h allitolag a telket a nevere kellett iratniuk. (De amugy a csalad nem eppen ugy gondolja sajn, h az öve, hiszen beepitettek ahogy nekik jo, teljesen együtt hasznaljak a ferjem reszet is. Elsö evekben ott laktunk, ez nem befolyasolta öket.)

2. valaszolo: gyerek rairatast ugy tudom, ö 18 eves koraban kapja majd meg. (Ha addig nem renovaljuk es tartjuk epsegben, meg arra is külön penzeket aldozva, akkor milyen lesz az allapota?)

2015. máj. 3. 00:50
 8/10 A kérdező kommentje:

Az "öve minden" kifejezes sztem is csaladi hanyagsag... Csakhogy ezzel ellentetes, h a ferjem szülei nagyon jol tudjak, h amiröl nincs papir, az jogilag nincs, mert miutan egy csaladi öröksegnel ezt megtapasztaltak, pont en hivtam fel a figyelmüket, h jegyzönel hivatalos vegrendeletet lehet iratni, es akkor 1 het mulva mentek vegrendeletet irattatni a masik idös nenivel, akit gondoztak!!

Igy a ferjem ugy fogja fel, hogy miert ne mondananak igazat, es neki is igy megirattak jegyzö elött? Es mi van, ha a növere lemond majd a reszere? Ha megsem csinaltattak vegrendeletet, erre azt mondja, hat nem lehet kieröszakolni, ha ök ugy gondoljak, h nem erdemli meg... :( Es arra, h miert kell kitenni a növere jo vagy rossz szandekanak ilyesmit, erre azt mondja, h hat a szülei feltetlen megbiznak a növereben, az ö öröksegük, szerinte ö (a ferjem) nem tehet semmit... Van ilyen jegyzöi vegrendelet, es ilyenkor tenyleg nincs rola papirunk, hanem csak hagyatekin derül ki???

2015. máj. 3. 00:51
 9/10 A kérdező kommentje:
Bocsanat, most nem tudom, h ügyvednel vagy jegyzönel van-e ilyen vegrendelet lehetöseg.... amit ha ök megiratnak, akkor mi nem kapunk semmilyen papirt erröl, es igy örökölni fognak a gyerekek??
2015. máj. 3. 00:58
 10/10 A kérdező kommentje:
Bocsanat a sok blabla miatt, es hogy ilyen nyugtalan vagyok (bar nem engem, csak a gyerekeimet fogja erinteni ez az örökseg), de a ferjemmel mar nem is igen lehet erröl beszelni, menekül a tema elöl. Mintha az öröksegröl beszelni nem lehetne, mert ezzel valaki halalat varnank, igy viszonyul a szüleihez is (meg ök is a temahoz) es hozzam is. Barmikor szoba hozom, röviden azt morogja, hogy azt mondta az apja, meg fogja csinaltatni a vegrendeletet es kesz. Ehhez barmit hozzafüzök: mit foglalkozom en ezzel, hagyjam beken...stb. Gondolkodas nelkül megbizik abban, hogy minden ugy lesz, ahogy igertek... Pl. amikor emlitettem, hogy a hazbol a feleseg (anyosom) reszet ugyanigy felosztjak-e vegrendeletben, vajon erre gondolnak-e, ki tudja, ugy nez ram, mintha ök ezt automatikusan jol csinaljak majd, en meg ki akarok turni valakit es mar fut is ki.
2015. máj. 4. 23:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!