Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valaki talál valamit az...

Ha valaki talál valamit az utcán, valami értékes dolgot. Laptopot, készpénzt, ilyesmit, miért bűncselekmény, ha nem adja le, hanem megtartja?

Figyelt kérdés

Hiszen jogos megtaláló, nem? Én találnék bármit is, pl. telefont, pénzt hülye lennék leadni.


És mérges is vagyok azokra, akik szerepeltek már hírekben, hogy találtak milliókat és leadták... Hogy miért ilyenek találnak ilyen értéket...


Volt, hogy taxis talált a repülőtéren egy drága táskát, drága cuccokkal és nem adta le, hanem megtartotta. És bűncselekményt követett el ezzel...


Ebben a videoban is találnak laptopot a Nyugati téren, meg Westend-ben és bűncselekmény, mert nem adja le... Miért bűncselekmény? Fel nem fogom. Hiszen ő találta.



2015. ápr. 19. 07:47
 1/7 A kérdező kommentje:
2015. ápr. 19. 07:48
 2/7 anonim ***** válasza:
78%

Gondolom, te még soha nem hallottad a "becsületes megtaláló" szókapcsolatot... :(

Pont a hozzád hasonló tisztességtelen emberek miatt hozták a törvényt.

Remélem, ha te egyszer (vagy többször) elveszítesz valami értékesebb dolgot, pl. a telódat vagy a laptopodat, nem akadsz ki, ha soha nem kapod vissza, mert valaki megtartja magának.

2015. ápr. 19. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Nem akadnék ki, mert én is ugyanezt tenném. De én még soha nem vesztettem el értékes dolgot. A legértékesebb egy ezer forintos bankjegy volt. Vigyázok a dolgaimra.


Ha meg valaki elhagy egy drága telefont, vagy akár több millió forintot, az meg is érdemli, hogy ne kapja vissza.

2015. ápr. 19. 08:03
 4/7 ConnectCare ***** válasza:
96%

A magyar jog szerint, mivel a tulajdonos nem akart a tulajdonlással felhagyni, továbbra is az elhagyott dolog tulajdonosa marad, csak a birtokát veszti el a dolognak. Tehát a dolog nem lesz uratlan, nem lehet csak úgy találással megszerezni a tulajdonát. Ez azért van így, mert a jogalkotó is úgy gondolta, hogy akkor jó, ha minél több véletlenül elhagyott dolog kerül vissza eredeti tulajdonosához.


Azonban azért a találókkal szemben is próbálnak a szabályok méltányosak lenni. Ha a találó nyolc napon belül leadja a dolgot, nyilatkozhat, hogy abban az esetben, ha egy évig nem jelentkeznek érte, igényt tart-e a dologra. Három hónap után oda is adják azt a találónak, szabadon használhatja, csak nem adhatja el és ha jelentkezik a tulajdonos, vissza kell adnia. Egy év után azonban a találó válik tulajdonossá.


Ha nagyobb értékű a dolog és jelentkezik a tulajdonos, a találónak bár vissza kell adnia a dolgot, de méltányos találódíjra lesz jogosult, aminek a megfizetéséig visszatarthatja a dolgot, vagyis amíg nem kapja meg a találódíjat gyakorlatilag olyan, mintha az övé lenne a talált tárgy. Utána meg kárpótolja a találódíj.

2015. ápr. 19. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
88%
Most elkezdhetnék magyarázni neked a tisztességről, becsületességről, meg hasonló idegen szavakról, amikről anyád elfelejtett, de van egy olyan sandám, hogy sok értelme nem lenne...
2015. ápr. 19. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Mert, ha találsz az erdőben egy Trabantot, akkor biztos a tied. Amúgy, van olyan amikor nem kéne, hogy bűncselekmény legyen az, hogy valamit találunk, és elvisszük... de ezt inkább lomizásnak hívják(ha begyűjtöd azt a cuccot, ami másnak már nem kellett), és asszem az is törvénytelen már. Ezért haltak ki a bolhapiacok.
2015. ápr. 19. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Nem akadnék ki, mert én is ugyanezt tenném. De én még soha nem vesztettem el értékes dolgot."


Ahogy drága nagymamám szokta volt mondani: Egyszer lesz, ami sose volt...


"Vigyázok a dolgaimra."


A normális, felelősségteljes emberek vigyáznak a dolgaikra. Ennek ellenére előfordulhat, hogy elveszítenek valamit, akár értékesebb dolgokat is.

(Nem vagyok személyesen érintett, mielőtt még ezt gondolnád, én sem hagytam még el nagyobb értéket.)


"Ha meg valaki elhagy egy drága telefont, vagy akár több millió forintot, az meg is érdemli, hogy ne kapja vissza."


Nem, nem érdemli meg. Még akkor sem, ha részben vagy teljesen a saját felelőtlensége miatt történt a dolog.

Csatlakozom az egyik előttem válaszolóhoz: anyukád igencsak mulasztott az erkölcsi nevelésed terén... :(((

2015. ápr. 19. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!