Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy elméleti kérdés: mennyi...

Egy elméleti kérdés: mennyi az esélye annak hogy valaki lebukjon a torrentezéssel és mik lehetnének a következményei?

Figyelt kérdés

Sziasztok

Jövő héten tartok társadalomismeretből előadást, a témám a jogkör és az internet

Sajnos ebben a témában pont nem mozgok otthonosan (és mielőtt valaki megkérdezné, azért ez a témám mert hiányoztam szóval csak ez maradt :D )

Na most ugye a magáncélra történő letöltések (ha nem céloznak haszonszerzést) nem minősülnek bűncselekménynek (nálunk legalábbis, Németországban viszont igen, például)

Tehát a feltöltés, a jogvédett tartalom megosztása az amit szigorúan néznek és ez az a pont ahol nem teljes a kép

Aki feltölt, megoszt zenét, videót, stb. az komoly bajba kerülhet, ez eddig stimmt, viszont...

Utánanéztem, a torrentek peer-to-peer alapon működnek, röviden a letöltés közben az ember folyamatosan fel is tölt (de nem úgy mint aki az eredetit elsőként feltöltötte)

Tehát akkor a torrentezésért valakit megbüntethetnek Magyarországon és mennyi az esélye? Mik lehetnek a következmények legsúlyosabb esetben illetve arányos a torrentezés mennyiségével? Németországban például ha jól emlékszem 3000 € körüli büntetést szabhatnak ki és ott azért elég szigorúan nézik (ha valaki kérdezne miért tudom jobban hogy Németországban ezek hogy működnek, 4 évig éltem ott, 1,5 éve költöztem vissza :D)

A válaszokat előre is köszönöm és ha lehet mellőzük a "kit érdekel? senki nem foglalkozik ezzel, úgyis ingyen van" hozzászólásokat

- B



2015. ápr. 10. 02:21
 1/6 A kérdező kommentje:
Ha itt ott nem tiszta amit írtam elnézést késő van már :/ akkor azt később újrafogalmazom
2015. ápr. 10. 02:23
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Semennyi. Ha magánemberként csinálod, és csak saját magadnak töltesz le, tehát nem árusítod, nem kereskedsz vele, akkor nem érdekel senkit jelenleg.

Különben a fél ország börtönben csücsülne, én is.


45N


A tied volt az előző kérdés is a crack-ekkel kapcsolatban?

2015. ápr. 10. 04:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Mivel megy a feltöltés is közben, ezért nem számít legálisnak, csak éppenséggel leszarják, mert az ország fele a börtönben csücsülnek.


Például apa használt régebben egy torrenthez hasonló letöltő programot, majd egyszer csak úgy döntött a rendőrség, hogy ideje egy kis plusz bevételhez jutni és lecsapott erre a programra és a használóira. Sose hittem volna, hogy ekkora szarrágás megtörténhet, amíg egyszer nem nyitottam ajtót a XIII. kerületi rendőrségnek (Szeged környékén LOL), majd házkutatási engedéllyel nem jöttek turkálni a számítógépeinkben. Velünk nem történt semmi végül, de apa egyik ismerőse kb 200.000 forintos számlát kapott, miután a gépét elvitték (informatikai szakértő hiányában) és át nem adták a NAV-nak, hogy nézzék át.

2015. ápr. 10. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Bonyolult témát választottál. :)


Kezdjük kicsit messzebbről.

Miért bűn a torrent? A szerzői jogok miatt.

Ezeket védi a BSA (szoftverek) és az ASVA (audio-visual).

Magyarországon emellett a szerzők jogait az Artisjus védi.

Visszás a helyzet több szempontból. Az Artisjus minden után, és minden előadó után szed díjat, viszont a jogdíjat nem a mű tulajdonosának hanem a nála jegyzet előadóknak fizet. Pl. Kárpátia zene előadásából befolyó jogdíjat Ákos kapja.

Barátom esküvőjén, lagziján a vendéglőben, saját dalaimat énekelem, a vendéglőnek müsorszolgáltatási díjat kell fizetni az Artisjusnak. Vendéglőben a konyhában szól a szakács rádiója, kihallatszik, bünti-díjfizetés.


MINDEN ADATHORDOZÓ után szerzői jogdíjat fizetsz! Merevlemez, cd, pendrive, SD kártya, sőt a telefonod belső tárhelye után is. Teljesen mindegy mi van rajta, saját családi videók, fényképek. Eleve jogsértőnek néznek.

Ha tilos letölteni, akkor miért egy törvénytelen cselekedetett feltételez, és illegális dolog után szed díjat?



TORRENT

Torrent esetén meg kell különböztetni pár fogalmat.

Torrent technológia, kliens (letöltőprogram) - ez csak egy gyors és hatékony letöltési mód, sok legális adat (pl. Linux oprendszerek) megosztására is alkalmazzák.

Torrent oldal - a weboldalon csak az adat elérhetőségéhez a torrent fájlok (ezek kis adatfájlok) vannak.

Torrent feltöltő - aki a birtokában lévő anyag torrent fájlát az oldalra felrakja.

Torrent felhasználó (peer=seeder+lecher) - ezek a letöltők, de a technológiából adódóan letöltés közben vissza is tölt.


Lehet azonosítani? Igen. (habár van már titkosítás, és magnet link) Mivel a sz.gépek IP cím alapján kapcsolódnak, az IP címhez tartozó előfizetőt a szolgáltató tudja.

[link]


Jelenleg nálunk felhasználókal nem nagyon foglakoznak (szerencsére), ahogy írtad, letölteni szabad, illetve a jogszabályok értelmezése, hiánya miatt, pl. egy zenét csak én hallgathatok, vagy a család is, vagy esetleg a barátaim is? mi a különbség, hogy a lakásomban vagy az online megosztás között? amit visszatöltök az csak egy adatmennyiség, sokszor csak egy film tört része, ami önmagában használhatatlan?


A torrent oldalak, szerverek ellen már voltak akciók, ezek általában lefoglalással végződtek. (a legnagyobb oldalak szervereit is foglalták már le)

A hatóságok inkább a fizetős warez és sms-web oldalakra szálltak rá, itt az anyagi haszonszerzés egyértelmű. (torrent esetében elvileg nincs haszonszerzés!)

Sok torrent oldalon is lehet anyagilag támogatni az oldalt, elönyökért fizetni, ill. az oldalon reklám helyek vannak, az ebből befolyt összeg az oldal fenntartását szolgálja (nem olcsó egy szerver!), de természetesen vannak hiénák is, akik keresni akarnak az oldalukkal.

Érdekességként, a legismertebb (igaz ő sok más zavaros dologban is érdekelt volt)

[link]


Na egyenlőre ennyi...

2015. ápr. 10. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm az eddigi segítséget :-)

Jövő hét péntekig van időm szóval ha valaki még szeretne hozzáfűzni,jöhet, de az eddigiekért is hálás vagyok :-)

A korábbi kérdést nem én írtam, igazából az oldalon sem kérdeztem eddig túl sokszor (az acc is eredetileg az öcsémé aki meg az egész napot a gép előtt tölti)

Igen azt kifelejtettem hogy a torrent technológia (meg alapjában véve a fájlmegosztás) nem illegális, hanem az amire 95%-ban használják

És igen, mondjuk Magyarországon az esélye hogy ezért az átlagembert megbüntetik 0,1% (most mondtam egy számot)

Az elméleti kérdésben azért tértem ki a lehetséges következményekre mert gondoltam az előadásban összehasonlítanám a németországival illetve hogy mennyi az esélye (ott azért több mint 50% a lebukás esélye és elég szigorúak, a büntetést 1500 és 3000 € között szoktak maximalizálni, szinte mennyiségtől függetlenül)


Lehet tök fura hogy ilyenekről kérdezgetek de mint mondtam Németországban nem olyan lazán mentek ezek a dolgok mint itt, meg ilyen jogi dolgokban mindig homály van nálam (egy munkanélküliség előadással jobban jártam volna :D)

2015. ápr. 10. 16:58
 6/6 anonim válasza:
én most is itt élek Németországban és európai viszonylatban itt nézik a legszigorúbban de inkább csak pénzbírság van (forintban átszámolva durván félmillió a súlyosabb esetekben)
2015. okt. 1. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!