Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Vallomást változtathatok...

Vallomást változtathatok ebben az esetben? Mik a következményei ha változtatom a vallomásomat?

Figyelt kérdés

Nos jelenleg egy lopás gyanuja miatt nyomozás van ellenem. Na most leírom részletesen hogyan jutottam idáig.

Tehát van két volt nagyon jó barátom akikkel elég jó volt a kapcsolatom,aztán megromlott végül befejeződött mert ők ténylegesen bűnöző életmódot éltek élnek. Na most kvázi történt tavaly Októberben egy betőrés nem messze tőlünk ahova ők törtek be elkezdett a Rendőrség nyomozni az ügy kapcsán. Nos őket bevitték kihallgatásra és valamelyikük a kettő közül azt vallotta hogy én is ott voltam a betőrésnél végül a rendőrök még aznap este ki is jöttek hozzánk házkutatásra,de nem találtak semmi olyat ami bűncselekményből származna. Aztán bevittek kihallgatásra és elkell mondjam sajnos az én idegállapotom akkor abban a pillanatban annyira instabil volt stresszes állapotba hoztak és a kihallgatáson nagyon is lehetséges hogy terhelő vallomást tettem magamra. Ennek oka az akkori állapotom amibe sajnos hamar beletudok esni azaz Depresszió,stresszes, öntudatlan állapot, idegösszeomlás stb. Viszont én átgondoltam ezt az egészet és én tényleg nem voltam benne ebbe a lopási ügyben és ugyebár kvázi nem szeretnék olyan bűncselekményt magamra vállalni amit nem követtem el. Jövőhét pénteken megyek a rendőrségre ez ügyben szembesítésre. Nos szeretném megváltoztatni azt a vallomásomat amit akkor magamra tehelten tettem a rendőrségen. Nem tudom hogyha ezt ugyanezzel megindokolom sőt kiegészítem hogy azt meglehet e oldani? És hogy milyen következményekkel járna ez? Gondolom maga hogyha megváltoztatom a vallomásomat attól még nem fognak letartoztatni előzetesen? Lehet hogy kicsit bután hangzik ez az egész de ki szeretnék állni az igazamért, és a másik hogy soha nem volt törvénnyel gondom és ezt szeretném fentartani szintúgy.

Komoly válaszokat kérek.


2015. márc. 6. 00:59
 1/2 anonim ***** válasza:

Mivel az ügyben terhelt vagy, bármikor megváltoztathatod a vallomásásod, illetve egyetlen kérdésre sem vagy köteles válaszolni. Arra azonban számítanod kell, hogy a bíróság ugyanúgy felhasználhatja a régi és az új vallomásod is, szabadon mérelegelheti, melyiket fogadja el (ezért is figyelemeztettek az első kihallgatás előtt, hogy minden, amit mondasz, felhasználható az ügyben).


Az, hogy melyiket fogadja majd el a bíróság, két dologtól függ: egyrészt a vallomások milyen viszonyban vannak a többi bizonyítékkal, másrészt meg azt kellene nagyon jól megindokolnod, hogy korábban miért ismerted be, amit nem tettél meg. Ez nagyon nehéz (vagy lehetetlen), és amit eddig leírtál, hát az is elég sovány és sablonszerű.


Hogy egy jó hír is legyen: az teljesen kizárt, hogy a vallomás-változtatás miatt lecsukjanak.

2015. márc. 6. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 tomala ***** válasza:

Abban elsőnek igaza van, hogy az eljárás során bármikor visszavonhatod, megváltoztathatod, vagy kiegészítheted a vallomásodat. Abban azonban nincs, hogy a bíróság a visszavont vallomást is bizonyítékként kezelheti (akkor mi értelme lenne visszavonni?).


Más kérdés, hogy a gyakorlatban a bíróság gondolkodását az ügyről az előző vallomás is orientálja, de arra pl. az ítélet indoklási részében, mint a döntést megalapozó bizonyítékra nem hivatkozhat.

Megint másik kérdés, hogy önmagában a vallomás megváltoztatásának tényére hivatkozhat a bíróság, mint a terhelt szavahihetőségének megkérdőjelezésére. Viszont a megváltoztatás miatt lecsukni tényleg nem fognak.


Arra viszont számíts, hogy a rendőrök nagyon ellenségesek lesznek, ha meg akarod változtatni a vallomásod. Egyrészt nem szeretnek gépelni, másrészt feltételezni fogják, hogy csak el akarod sunnyogni a dolgot, harmadrészt nem szeretik, ha az előre felállított prekoncepciójukba belerondít az egyik gyanúsított. Az is előfordulhat, hogy kerek perec megtagadják az új vallomás felvételét, vagy megpróbálnak lebeszélni róla. Mindkettő törvényellenes, ezért javaslom, hogy - ha nincs pénzed saját ügyvédre - fordulj a Jogi Segítségnyújtó Szolgálathoz.

Itt találod meg a lakóhelyed szerinti ügyfélszolgálatot: [link]

2015. márc. 7. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!