Ezért fel lehet jelenteni? És le tudják nyomozni?
> Ha ide kiírom a véleményem, és kritizálok, akkor ezért fel lehet engem jelenteni?
Kizárólag akkor, ha ezzel törvénysértést követsz el. Pl. rágalmazol, nem nyilvános adatokat teszel nyilvánossá, vagy a véleményeddel mondjuk közösség elleni uszítást, gyűlöletkeltést valósítasz meg.
Egyébiránt az is lehet, hogy konkrét törvénysértést nem valósítasz meg, de az oldal jóval szigorúbb szabályait megszeged. Ilyen esetben a moderátorok törölhetik a kérdésedet akkor is, ha az törvényt nem sért. Viszont ha elveted a sulykot, és olyan mértékben teszed ezt, ami már a szolgáltatás akadályozásának minősül, akkor akár ez is lehet feljelentés tárgya, függetlenül attól, hogy magának a válasznak a tartalma önmagában nem sért törvényt. (Pl. ha írsz egy scriptet, ami minden válaszba beteszi azt a szöveget, hogy „Orbán Viktor mondjon le”, vagy csak annyit, hogy „szeretem a túrós tésztát”, az önmagában nem törvénysértő a válasz tartalmát nézve, de mivel a honlap működését akadályozod vele, nem rendeltetésszerű használattal terheled a szervert, ezért lehet akár feljelentés is a dologból.)
> Le tudják IP címről nyomozni?
Természetesen le tudják nyomozni. A rendszer tárolja a hozzászólások beküldőjének IP címét a megfelelő időponttal együtt. Még ha dinamikus is az IP címed, a szolgáltató tudja, hogy az adott IP címet az adott időpontban melyik – névvel, címmel, egyéb adatokkal rendelkező – előfizető használta. Sőt megfelelő hatósági engedély esetén köteles is ezeket az adatokat átadni a megfelelő hatóságoknak.
Aki szerint "nem tudják" az olvasgasson egy picit.
> Fel. Nem tudják.
De tudják. Mire alapozod, hogy nem tudják?
Mondjuk Aladár ír valami olyan dolgot, ami Béla szerint jogszabálysértő. Ilyenkor Béla fogja, leírja a kérdés URL-jét, hogy melyik – hányadik sorszámú, milyen időpontban, milyen tartalmú – válasz merített ki szerinte jogsértést, és ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz. Oké, Béla nem fogja megtudni Aladár IP címét, de nem is neki kell. A rendőrség viszont be tudja ezeket gyűjteni.
Egyrészt minden webszerver alapból naplózza az !összes! oldallekérés IP címét egy raklap adattal. Normális esetben ezt maga a honlap külön is naplózni szokta, jól összeköthetően a user, a válasz adataival. (De az első egy IP-ről jövő DoS jellegű támadás után már tuti, hogy naplózni fogják.) Persze a honlap készítői elvileg mondhatják azt, hogy ők ilyen adatot nem tárolnak, törvény tulajdonképpen nem kötelezi őket erre, de a honlap ettől még tárolhat ilyen adatokat. Ha tárol, akkor azt fel is kell tüntetni az adatvédelmi szabályokban. A GYK ezt meg is tette, lásd: http://www.gyakorikerdesek.hu/adatvedelmi_szabalyok :
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
2.) A portál látogatása során a szerveren biztonsági okokból rögzítjük az Ön hálózati identitását: számítógépének IP-címét, valamint látogatásának időpontját, illetve az oldalon tett aktív tevékenységeit. Ezeket az adatokat elektronikus formátumban tároljuk szerverünkön. Az adatokat csak jogerős bírósági megkeresés esetén adjuk ki.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Innen mivel a GYK vállalta, hogy tárol IP címet, ezért kötelezhető bírósági végzéssel ezen adatok kiadására, de a GYK adatvédelmi szabályai arra utalnak, hogy nem is kíván egy ilyen kérést megtagadni a site.
Az IP cím tehát – megfelelő hivatalos végzés esetén – a rendőrség birtokába fog kerülni.
Innen jön a második lépés. Az IP címet egy internetszolgáltató köteles tárolni. Ez nem opcionális, a törvény kötelezi erre. Lásd: 2003. évi C. törvény – az elektronikus hírközlésről:
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
159/A. § (1) Az elektronikus hírközlő hálózat üzemeltetője, illetve az elektronikus hírközlési szolgáltatás szolgáltatója - az adatkérésre külön törvény szerint jogosult nyomozó hatóság, ügyészség, bíróság, valamint nemzetbiztonsági szolgálat törvényben meghatározott feladatai ellátásának biztosítása céljából, a kérelmükre történő adatszolgáltatás érdekében - megőrzi az elektronikus hírközlési szolgáltatás előfizető, illetve felhasználó általi igénybevételével kapcsolatos, az érintett elektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtásával összefüggésben a szolgáltató által előállított vagy kezelt alábbi adatokat:
…
(i) i) internet hozzáférési, internetes elektronikus levelezési, internetes telefonszolgáltatás, illetve ezek kombinációja esetén az elektronikus hírközlési szolgáltatás típusa és a szolgáltatás előfizető vagy felhasználó általi igénybevételének dátuma, kezdő és záró időpontja, az igénybevételnél használt IP cím, felhasználói azonosító, hívószám;
(j) j) internet hozzáférési, internetes elektronikus levelezési, internetes telefonszolgáltatás, illetve ezek kombinációja során az előfizetők, felhasználók egyedi műszaki-technikai azonosítóinak az elektronikus hírközlési szolgáltató általi bármely átalakításának követéséhez szükséges adatok (IP cím, portszám);
…
(3) Az elektronikus hírközlési szolgáltató az (1) bekezdésben foglalt adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése érdekében az (1) bekezdés a)-c) pontja szerinti adatokat az előfizetői szerződés megszűnését követő, a d)-k) pontjaiban meghatározott adatokat azok keletkezését követő egy évig, a (2) bekezdés szerinti adatokat azok keletkezését követő fél évig köteles megőrizni.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Ergo az IP cím alapján a szolgáltatótól a rendőrség meg fogja kapni a szolgáltatást igénybe vevő előfizető adatait.
Oké, azt ebből nem lehet kideríteni, hogy az adott internet előfizetésnél pontosan ki ült a gépnél. De ha otthoni netről van szó, akkor a családtagok nem fogják megköszönni az ügyet. Ha suliból, munkahelyről netezik valaki, általában ott is van naplózás, tehát meg tudják mondani, hogy az adott gépnél az adott pillanatban ki ült, ki ülhetett. Nyilvános helyen – net kávézó, könyvtár – eleve kérnek személyit. Ingyenes WiFi szolgáltatás esetén meg a router tudja naplózni, hogy az adott célgép felé milyen MAC című eszközről érkezett kérés. MAC cím alapján vissza lehet keresni az eszközt, amibe az adott WiFi alkatrész be lett építve, mondjuk egy mobiltelefon, laptop, tablet esetén meg lehet találni akár azt is, hogy az adott gépet kinek adták el.
Van persze mód arra, hogy valaki elrejtse az IP címét. Erre nem akarok konkrét ötleteket adni, de vannak ilyen jellegű megoldások, szolgáltatások, bár ezek egy része sem biztos, hogy valóban anonimitást biztosít. Lehet, hogy azt mondja magáról, de közben azért tárol adatokat, és a hatóságoknak ezt át is adja. Vannak itt is kimondottan csapdának szánt szolgáltatások, szerverek, egyebek.
De alapból, ha nem használsz ilyen anonimitást biztosító szolgáltatást, megoldást, akkor legalább az előfizetőig 100%-ig le lehet követni a kilétedet egy válasz alapján. Az előfizető meg bizonyos mértékig meg felelős az előfizetésén történő adatmozgásért. Oké, lehet, hogy megúszol egy pénzbüntetést, szabadságvesztést, ha mondjuk családtag előfizetését használod – feltéve ha az előfizető személye ebben partner –, de hogy elég macerás lesz kihallgatásra járni, és nem fogja megköszönni az előfizetés tényleges gazdája, főleg ha a netszolgáltató emiatt felbontja vele a szerződést, az biztos.
Ja a kerülőutakat is hadd említsem. Nem csak a GYK-tól kérhető le az IP cím. Pl. a GYK meg fogja adni gyanúsított email címét is. Az email szolgáltató is tárol IP-t, meg tudja mondani, hogy az adott címet melyik IP-ről használták a válasz kiírásának időpontja környékén, illetve melyik IP-ről regisztrálták a címet. Ez is segíthet a gyanúsított személyének beazonosításában.
Illetve az internetszolgáltató kiadhat olyan adatokat, ami alapján más oldalakon végzett tevékenységet – minimum azt, hogy milyen oldalakat keresett meg az illető – is lehet látni, ezen oldalaktól is ki lehet kérni információkat, amik megint csak hozzájárulhatnak a gyanúsított személyének beazonosításához. (Mondjuk az illető megnézte a GYK-n végzett tevékenysége előtt és/vagy után a Facebookját.)
2xSü:
Alapvetően igazad van, de a részletek miatt bukhat meg a dolog. Az IP-cím és időpont elvezethet egy előfizetőhöz (országhatáron belül mondjuk), de ennyi. Kérdés lehet a konkrét eszköz és a személy. A MAC-cím meghamisítható és sok helyen nincs is MAC-filter. Ha valaki időzít egy scriptet ami elküld egy hozzászólást majd letörli magát (ami nemis egy komoly távvezérlés, tkp. bármelyik script kölyök megírja), na ezt már nem nagyon lehet lenyomozni. Az e-mail címmel megint sok gond van, vannak szerverek amik nem ellenőrzik a személyazonosságot.
> de a részletek miatt bukhat meg a dolog.
Elsőként tisztázni kell, hogy a kérdés nem az volt, hogy az elkövető visszanyomozható-e. Oké, írtam, hogy akár még az is, de ez csak részletkérdés. A kérdés az volt, hogy az IP visszanyomozható-e, amire a válasz egyértelműen, egzaktul: az esetek 99%-ban – hacsak valaki nem trükközik – igen. Sőt az IP-hez tartozó előfizetés is még egyértelműen visszanyomozható. Aki mást állít, az vagy nem ért hozzá, vagy nem örül neki, hogy így van, de ettől még így van.
Evidens, hogy a tényleges elkövető beazonosítása megbukhat, de kérdés, hogy az esetek többségében valóban megbukik-e. Erről én nem tudok statisztikát, de biztos, hogy 0-nál nagyobb, és nem elhanyagolható a valószínűsége annak, hogy a tényleges elkövető is jól beazonosítható.
> Kérdés lehet a konkrét eszköz és a személy.
Néha ennek ellenére könnyen beazonosítható az elkövető, mert az illető rendszerint nem felkészült technikailag, mielőtt mondjuk egy durván antiszemita hozzászólást ír egy fórumra, vagy feltölti az exének a meztelen fotóit, előtte nem fog MAC címet cserélni. Pláne nem egy tableten – mert ahhoz érteni is kellene –, ha mondjuk a kávézó ingyenes WiFi szolgáltatását használja, és azt hiszi, hogy ettől ő már anonim lesz. Vagy ha valaki más netét – annak tudtával – használta, és az illető megijed annyira, hogy tanúskodik többedmagával a gyanúsított ellen, hogy bizony ott és akkor az az illető ült a gépnél.
> és sok helyen nincs is MAC-filter
A filter egy dolog. Pl. a routerek túlnyomó többsége naplózza a MAC címet – egy bizonyos ideig –, akkor is, ha amúgy nem filterez ez alapján.
> Ha valaki időzít egy scriptet ami elküld egy hozzászólást majd letörli magát (ami nemis egy komoly távvezérlés, tkp. bármelyik script kölyök megírja), na ezt már nem nagyon lehet lenyomozni.
Mint írtam, vannak lehetőségek, hogy valóban lehetetlenné váljon a visszakeresés. De még ennyi sem kell, ez maximum az alibidet tudja jobban alátámasztani, hogy az adott időben te éppen úsztál. IP cím elrejtéséhez elég egyébként pár olyan – direkt ezt a célt szolgáló – köztes gép is, ami nem naplózza az IP-t. (A hivatalos nevét ennek direkt nem írnám le, mint írtam, nem akarok ötleteket adni.) Lehet persze egy ilyen köztes gép csapda, de mondjuk párat egymás után fűzve valószínű, hogy az IP cím visszabogozása megáll az egyik ilyen gépnél. Vagy vannak kimondottan anonimitást biztosító szolgáltatások is, amik működésükből fakadóan eléggé megbízhatóak lennének, de itt is tudni kell, hogy azért kellő ismerettel ezek is visszafejthetőek. Lásd pl. a szinte feltörhetetlen TOR hálózat feltörését…
De összességében aki jogsértő módon nyilatkozik meg egy fórumon, azoknak a nagy része nem informatikus, nem hacker, de még csak nem is egy script kiddie, csak egy törvényt nem ismerő, vagy arra magasból tevő, vagy csak egy éppen elborult agyú átlagember.
> Az e-mail címmel megint sok gond van, vannak szerverek amik nem ellenőrzik a személyazonosságot.
Nem kell hozzá személyazonosság, elég ha az IP-ket, amivel használtad visszaadják. Oké, hogy Pistike ír valami csúnyát egy fórumra, akkor az előfizetőig el lehet jutni, de nem lehet tudni, hogy apuka, anyuka, vagy Pistike ült-e a gép előtt. De ha amúgy az adott GYK accountot, meg a hozzá tartozó email címet az X általános iskolában is használták, meg Pistike focicsapatának öltözőjében is… Meg ha történetesen apuka meg anyuka megfelelő alibivel rendelkezik… Erősen meg lehet alapozni ezekkel is egy gyanút. Oké, ezek önmagában nem bizonyító erejűek, de vezethetnek a szálak tényleges bizonyítékokhoz, illetve megtámaszthatnak más bizonyítékokat is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!