Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kivehetem a szabadságomat?

Kivehetem a szabadságomat?

Figyelt kérdés
Lehet, hogy új munkahelyem lesz, ahová kb. azonnali kezdéssel vennének fel. Ha felmondok a régin (felm. idő ugye 30 nap) és van még 20 nap szabadságom, akkor azt jogilag kivehetem, vagy a munkáltatónak ki kell adnia még?
2010. febr. 12. 17:55
 1/6 anonim ***** válasza:

igen, mert 20 nap szabadságod, a folyó évet tekintve, február közepe táján, csak úgy lehet, hogy az előző évit még nem vetted ki. És azt kötelező most már kiadni, amikor kéred.(készpénzel munkáltató a ki nem adott szabadságot megváltani, csak a konkrét, erre irányuló kérésedre, teheti meg, önszántából nem.)

[link]

A szabadság kiadása

134. §

Eljárás a munkaviszony megszűnése,

illetve megszüntetése esetén

97. § - 99. §

A munkaviszony jogellenes megszüntetése

és jogkövetkezménye

100. § - 101 §

2010. febr. 12. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Úgy van 20 nap szabim, hogy ugye 21-et állapítottak meg erre az évre és eddig 1-et vettem ki, szóval ez nem múlt évről áthozott.

Ez volt az első munkahelyem és még nem nagyon vágom, hogyan mennek ezek a dolgok.

Ha esetleg kivehetném a felmondási időből a 20 napot szabadságnak, akkor ugye ez nem azt jelenti, hogy az új helyen már egy sem jár?

Vagy hogy van ez?

Megnézem a linket is, amit küldtél :-)

2010. febr. 13. 08:16
 3/6 A kérdező kommentje:
A kérdésemre még mindig nem kaptam választ... :-(
2010. febr. 14. 10:54
 4/6 anonim ***** válasza:

csak az időarányosan járó szabadságot kötelesek kiadni, ami helyzetedben: 21/12 = 1,75 nap/hó

mivel jelenleg február közepén járunk az általad kivehető szabadságból 1 napot már kivettél, max. még 1 napot vehetsz ki.

(ha véletlen, mégis többet vennél ki, mint ami időarányosan jár, azokra a napokra szabadság címén kifizetett összeget vissza kell fizetned, (levonják a munkabéredből) mivel az új munka helyedre nem viheted át a negatív, szabadság tartozást!

2010. febr. 14. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Egy évben, neked csak az 21 nap jár, amit leírtál!

Teljesen mind egy hogy mennyi munkahelyed volt közben!

(a kivehető napok száma nem a munkahelyek számától függ!)


130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.

131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

a) huszonötödik életévétől huszonegy;


133. § (1) Ha a munkavállaló munkaviszonya év közben kezdődött, részére a szabadság arányos része jár.

(2) Ha a rendes szabadság kiszámításánál töredéknap keletkezik, a fél napot elérő töredék egész munkanapnak számít.


134. § (1) A szabadság kiadásának időpontját - a munkavállaló előzetes meghallgatása után - a munkáltató határozza meg.


2) Az alapszabadság egynegyedét - a munkaviszony első három hónapját kivéve - a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni.

A munkavállalónak erre vonatkozó igényét a szabadság kezdete előtt legkésőbb tizenöt nappal be kell jelentenie.

2010. febr. 14. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nah, erre voltam kíváncsi, hogy akkor az 1 évre van, mind1 hány munkahelyem van.

Köszönöm a segítséget! :-)

2010. febr. 14. 12:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!