Ha van egy ház, amelyikben egyik félnek 3/5-öd, másiknak 2/5-öd része van, de egyik em akarja eladni, mert magának szeretné, akkor mi a megoldás?
Van egy olyan dologi jogi pertípus, hogy közös tulajdon bírói megosztása. Ennek pont az a lényege, hogy a sarokba szorult tulajdonostárs tulajdonjogának értéke ne legyen a vécépapírral egyenlő.
Az a fél, amelyik szabadulni akar tulajdonrészétől, keresetet ad be a bíróságon, a tulajdon megosztását kérve. Az ítélet háromféle megoldást tartalmazhat: Ha az ingatlant természetben meg lehet osztani (pl. egy üres telek, arányosan kettéválasztható épület, stb.), akkor a bíróság elsődlegesen e mellett dönt. Ha ez nem lehetséges, az egyik tulajdonostárs megvásárolhatja a másik részét. Ha ezzel nem kíván élni senki, az ítélet az ingatlan eladására kötelezi a feleket, és a vételáron kell osztozni.
A fenti háromból a bíróság nem választhat olyan megoldást, amit mindkét fél ellenez.
A második válaszához annyit tennék hozzá, hogy itt a közös tulajdon megszűntetéséről van szó és nem megosztásáról (pont az a gond, hogy meg van osztva), amúgy rendben van amit írt.
"Itt az a felállás, hogy mindkét fél magáénak akarja"
Akkor patt helyzet van. A bírósági ügy folytán árverezés lehet belőle, amin nyilván mindkét fél rész vehet. Elég idióta megoldás lenne, tekintve a perköltséget és az árverezési költségeket. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a felértékelt ár gyakran egy vicc, anyukám örökölt egy házat közösen másokkal, amit kb. 27 millióra értékeltek a hagyatéki eljárás folyamán, az ingatlanos meg azt mondta, hogy már az csoda lenne, ha 17-ért elmenne, mert egy romhalmaz és vizes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!