Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jó megoldás lenne?

Jó megoldás lenne?

Figyelt kérdés
TÉSZ ügyben lenne egy megoldási javaslatom. Strasbourg sem szólhatna semmit, ugyanakkor szerintem a társadalom is elfogadná. Szóval a javaslatom az, hogy ne lehessen eleve kizárni a feltételes szabadlábra helyezést még a legbrutálisabb gyilkosok esetében sem, minden életfogytiglant 25 év múlva vizsgáljanak felül, viszont az áldozat törvényben meghatározott legközelebbi élő hozzátartozójának hozzájárulása is kelljen a feltételes szabadlábra helyezéshez. Ha az áldozat özvegye/gyereke, stb... hajlandó megbocsájtani, akkor kiengedhetik, ha nem, akkor nem, több áldozat esetén az összes áldozat legközelebbi hozzátartozójának megbocsájtása kell. A hozzátartozó hozzájárulása nem jelenti automatikusan, hogy kiengedik, csak szükséges hozzá.
2014. júl. 19. 17:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

elég primitív módszer


Iránban létezik olyan, ha a hozzátartozó megbocsájt akkor nem lehet kivégezni

2014. júl. 19. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Nem gondolom, hogy Irán lenne a példa, de ebben speciel igazuk van szerintem. Mi ebben a primitív?
2014. júl. 19. 18:25
 3/11 anonim ***** válasza:

Az, hogy a büntetőjog nem a személyes bosszúk eszköze

senkit nem érdekel, hogy megbocsájtottak-e a hozzátartozók, nem befolyásolja a büntetést. Arra való, hogy, ha lehetséges visszavezesse a bűnözőt a társadalomba, akár enyhébb büntetéssel is, ha nem lehetséges, akkor minél több időre elzárja a társadalomtól.


Lényeg, hogy a társadalmat védik vele, nem pedig a hozzátartozóknak lesz jobb tőle.

2014. júl. 19. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Na igen, pontosan ezt a liberális jogvédő felfogást kellene elfelejteni! A büntetésnek az általad felsoroltak mellett igenis annak is az eszköze kell hogy legyen, hogy igazságot tegyen a hozzátartozóknak. Mert ha a hozzátartozónak nincs joga igazságot szolgáltatni, és az állam nem szolgáltat igazságot, akkor KI? Milyen alapon várja akkor el az állam az önbíráskodás mellőzését? Mert abban talán egyetértünk, hogy az áldozat hozzátartozójának is joga van a megnyugváshoz...
2014. júl. 19. 19:18
 5/11 A kérdező kommentje:
Mellesleg kisebb súlyú ügyekben most is alapvetően befolyásolja a sértett, illetve hozzátartozója a büntetőeljárást, lásd. magánvád, tevékeny megbánás... Nem látom okát, hogy miért ne lehetne bevonni a sértettet(Egy gyilkosságnál ugye az áldozat mellett a hozzátartozó is sértett.)súlyosabb ügyekben is...
2014. júl. 19. 19:20
 6/11 A kérdező kommentje:
Mellesleg szerintem az általam javasolt az egyetlen megoldás, ami áthidalja a szakadékot Strasbourg és a magyar társadalom egyértelmű TÉSZ párti véleménye között. Mert ha csak simán eltöröli a kormány TÉSZ-t, közfelháborodás lesz, ellenkező esetben Strasbourg fog tovább cseszegetni minket, azzal, hogy "sérti az emberi méltóságot, ha elvesszük a reményt". Az általam javasolt megoldás viszont szerintem mindkettőt figyelembe vevő, jó kompromisszum. De ha nem, mondj jobbat...
2014. júl. 19. 19:27
 7/11 anonim ***** válasza:

Praktikus kérdés:


Ha az áldozatnak több gyereke van, akkor ki döntene? Ha már csak unokák vannak, de abból rögtön kilenc, akkor egynek is vétójoga lenne, vagy többségi elven menne?

Ha az egyetlen vétózó meghal, akkor kiengedhetik mégis?


Genya kérdés:


Mi lenne, ha a hozzátartozók is utálták az elhunytat, és már a tárgyalás másnapján követelnék az elkövető kiengedését, de minimum a büntetés mérséklését?


Erkölcsi kérdés:


Megölik egy hozzátartozódat. Mennyire lenne kellemes, ha 25 év múlva újra bíróságra kellene járnod, újra feltépni a sebeket? Mennyire járulna ez hozzá az áldozatok hozzátartozóinak megnyugvásához?


Jogelméleti kérdés:


Mennyire jogállami megoldás, hogy gyakorlatilag a vád képviselője dönti el, hogy mi legyen az elkövetővel? Nem egy pártatlan személynek kellene inkább dönteni, esetleg a családtagok véleményét meghallgatva is?


Világnézeti kérdés:


Azt, hogy ki mennyire hajlandó megbocsátani, azt a személyes habitusa, a világnézete, az, hogy a "szemet szemért" vagy a "másik orcádat" áll hozzá közelebb fogja eldönteni. Tényleg ezen múljon az elkövető sorsa, nem pedig egy pártatlan döntésen, ami azt is próbálja kitalálni, hogy maga az elkövető változott-e például a 25 év alatt?

2014. júl. 19. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

"Nem egy pártatlan személynek kellene inkább dönteni, esetleg a családtagok véleményét meghallgatva is? "


De hisz ezt mondom. Továbbra is a bíróság döntene, és kevesebb nem lehetne továbbra sem a büntetés, mint ami az ítéletben volt, csak a hozzátartozó hozzájárulása IS kelljen a feltételes szabadlábra helyezéshez, de ez nem azt jelenti, hogy ekkor a BV bírónak ki is kell engedni. Ha a BV bíró egyébként úgy dönt, hogy ki lehet, akkor ezt szentesíteni kell a hozzátartozónak is.

2014. júl. 19. 23:42
 9/11 A kérdező kommentje:

"Mennyire lenne kellemes, ha 25 év múlva újra bíróságra kellene járnod, újra feltépni a sebeket? Mennyire járulna ez hozzá az áldozatok hozzátartozóinak megnyugvásához? "


Miért önmagában az a tény, hogy kiengedik, nem tépi fel?

2014. júl. 19. 23:44
 10/11 anonim ***** válasza:

"Továbbra is a bíróság döntene,"


Nem, ha a hozzátartozónak vétójoga van, akkor a hozzátartozó is dönt.


"Miért önmagában az a tény, hogy kiengedik, nem tépi fel?"


Lehet. De ha bíróságra kell járnod, és foglalkoznod kell az üggyel, és döntened kell az elkövető sorsáról, az biztosan.

2014. júl. 20. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!