A bűnügyi adatok szenzitív adatoknak minősülnek?
A CXII. tv. külön sorolja fel őket, külön definiálja a különleges személyes és a bűnügyi személyes adatokat.
Ezek szerint pl valaki 20 évvel ezelőtti könnyű testi sértéses múltja nem minősül védett adatoknak? Az bárki által megismerhető és kezelhető?
Vagy hogy van ez?
Persze, hogy megtudhatják. Magyarországon a tárgyalások nyilvánosak. Besétálhatsz egy egyszerű tárgyalásra ahol hallhatod ki mit tett.
Ami védett maga a dokumentumok vagy a bűnügyi nyilvántartásban lévő adatok. Pl ujjlenyomatod stb.
ez azért nagyon durva....
főleg hogy amíg nincs is megállapítva a bűnösség, láttam olyan papírokat h pl köze sincs az ügyhöz az adott cégnek/intézménynek stb, legyen mondjuk szó egy bankról, és eleve így küldik a legkisebb baromság miatt is a leveleiket, hogy
"hatóságom nyomozást folytat kerítés büntette blablabla ... miatt; és ennek során szükségessé vált a bankszámla-forgalom ismerete".
Most ez csak egy extrém példa, de szal azt akarom érzékeltetni vele, h aztán ha nem is bizonyosodik be semmi, sőt, még a nyomozást is megszüntetik, mert közben rájönnek h extra nagy ökörség volt az egész, arra tökéletes h az illetőt örökre eláztassák, attól függően h éppen hány helyre jut eszükbe ilyen leveleket küldeni, másrészt egyszerűen nem értem, mégis mi a frász köze van mondjuk egy banknak az adott bűncselekményhez, csak mert kikérik a bankszámla-forgalmat ... És lehet ezt még fokozni, pl az illetőt felmentik, tök nagy félreértés volt az egész, de mondjuk egy tanár esetében szépen hasonló leveleket irkálnak a suliknak is stb stb. Hát de mégis mi ez? és ha felmentik az illetőt, utána legalább perelheti a rendőrséget jóhírnév megsértéséért és az életének tönkretételéért, azaz 200-500 millió Ft sérelemdíjért?
milyen sérelemdíj? A büntetőeljás csak "halvány" vélelem alapján indul. Ez a lényege, máskülönben eljárást csak akkor indithatnál ha minden bizonyíték 100%-ban a kezedben van. A büntetőeljárás lényege, hogy az egyszerű vélelem alapját adatot gyűjtsön, hogy történt e bűncselekmény vagy sem.
Ha van egy büntető eljárás, onnantól kezdve adatközlési kötelezettsége van minden hatóságnak,pénzintézetnek, de egyszerű kft-től kezdve még egy vállalkozónak is ha a rendőrség büntető ügyhöz adatot kér. Ha nem ad adatot rendbírságot kap.
Nincs mérlegelési jogköre annak, akitől az adatot kikérik, kötelessége az adatot kiadni. Egy adat kérése nem feltétlenül a gyanúsítotthoz kötődik. Bármit kikérhetnek ami a nyomozáshoz kellhet. Akár a szomszéd bankszamláját is lekérhetik ha abból valami kell az ügyhöz.
Arról nem is beszélve, hogy egy pénzintézetben dolgozónak is titoktartási kötelezettsége van, így nem adhatja ki másnak, hogy a rendőrség kiről mit kért le.
"sérelem díjra" akkor lennél jogosult, ha elitélnének ártatlanul és ez később kiderül. Nap mint nap lehet hallani, hogy felmentett vkit a bíróság. Akkor szerinted mind sérelemdíjat kapott? Nem
de nem értitek a dolgot ...
az rendben van h X cégtől vagy akárkitől kikérnek adatokat mert a nyomozáshoz szükségesnek vélik, na de ehhez miért kell az illetővel kapcsolatban a bűncselekményt is megnevezni?
Miért nem elég, hogy XY-nak az ilyen-olyan adatait kérjük. ennyi, pont ?
Azért, mert büntetőeljárás van és adatokat csak büntető eljárásban lehet kérni.
Nem írhatják azt, hogy ugyan add már meg Nagy Gizi számlaadatait csak úgy, mert kell. Mivel a törvény az adatkérést bcs-hez köti ezért kell odaírni, hogy "bizonyítsa" hogy egy adott bcs miatt kérik ki.
Ráadásul az nincs odaírva, hogy az adott ügyben akiről kikérnek valamit azt az is követte el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!