Tanuvallomást meg lehet tagadni?
Páromnak egy munkaügyi perben kéne tanuskodnia, de nem szeretne. Az alperes egy nagy vállalat, a felperes egy volt kollégája. Az alperes oldalán lenne tanu, de a felperes megfenyegette, hogy "megfingatja, amig be nem vallja, hogy a cég ugy csikarta ki a az elkövetett dolgot, hogy kirúgással fenyegetőzőtt.
Tehát van valami esélye, hogy ne kellejen tanuskodnia?
Köszönöm!
A tanúzás állampolgári kötelesség. Csak kivételesen tagadható meg. Ezt a törvény tételesen felsorolja. Bemásolom a polgári perrendtartás ide vonatkozó részét. Itt esetleg csak az üzleti titok jöhet szóba, de nem tudom pontosan, ezen mit értenek, szerintem ez sem merülhet fel.
170. § (1) A tanúvallomást megtagadhatja:
a) a felek bármelyikének a 13. § (2) bekezdésében megjelölt hozzátartozója;
b) az, aki a tanúvallomás folytán magát vagy a 13. § (2) bekezdésében megjelölt hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná, az azzal kapcsolatos kérdésben;
c) az ügyvéd, az orvos és más olyan személy, aki hivatásánál fogva titoktartásra köteles, ha a tanúvallomással titoktartási kötelességét sértené meg, kivéve ha az érdekelt e kötelesség alól felmentette;
d) a jogvitával érintett ügyben lefolytatott közvetítői eljárásban eljárt közvetítő, szakértő;
e) az üzleti titok megtartására köteles személy az olyan kérdésben, amely tekintetében a tanúvallomással titoktartási kötelességét sértené meg.
(2) Ha a tanú több pertárs közül nem valamennyivel áll a 13. § (2) bekezdésében megjelölt viszonyban, a tanúságtételt a többiekre nézve csak akkor tagadhatja meg, ha a vallomás nem különíthető el.
(3) Az (1) bekezdés a) és b) pontja alapján a tanúságtétel nem tagadható meg, ha a kérdés:
a) olyan jogügyletre vonatkozik, amelynél a tanú mint valamelyik fél képviselője vagy mint ügyleti tanú maga is közreműködött, vagy amelynél valamelyik fél a tanúnak képviselője volt, vagy ha a tanú a kérdéses jogviszonyban a felek valamelyikének jogelődje;
b) a tanú családtagjának származására, házasságára, életbenlétére, halálára, kiskorú családtagjának elhelyezésére, kiadására vagy családi viszonyon alapuló vagyonjogi ügyre vonatkozik.
(4) Az (1) bekezdés e) pontja alapján a tanúságtétel nem tagadható meg, ha:
a) az érdekelt az üzleti titok megtartására köteles személyt e kötelessége alól felmentette,
b) ha a kérdés a közérdekű adatok nyilvánosságára és a közérdekből nyilvános adatra vonatkozó külön törvényi rendelkezések alapján nem minősül üzleti titoknak, vagy
c) ha a per tárgyát annak eldöntése képezi, hogy az érintett adat közérdekű adatnak minősül-e.
(5) Az (1) bekezdés a) és c)-e) pontja esetében a tanút mentességére kihallgatása előtt, illetőleg mihelyt a mentesség kiderül, figyelmeztetni kell. Ennek megtörténtét, valamint a tanúnak a figyelmeztetésre adott válaszát a jegyzőkönyvbe fel kell venni.
(6) Az (1) bekezdés c)-e) pontjában meghatározott titoktartási kötelezettség az annak alapjául szolgáló viszony megszűnése után is fennmarad.
(7) Ha a tanút a jelen § esetében a mentességre való alapos hivatkozása ellenére vallomásra kötelezik, vagy az (5) bekezdésben foglalt rendelkezést nem tartják meg, a tanú vallomása bizonyítékként figyelembe nem vehető.
171. § (1) Ha a tanú a 169. § értelmében nem hallgatható ki, vagy a 170. § alapján nem akar vallomást tenni, ezt a bíróságon a kitűzött határnap előtt is bejelentheti. A 170. § esetében a megtagadás okát a bejelentéssel egyidejűleg elő kell adni és egyben valószínűsíteni kell. A bíróság egyéb valószínűsítő adat hiányában a tanút a megtagadás okára nézve ki is hallgathatja.
(2) Abban a kérdésben, hogy a tanúságtétel megtagadásának helye van-e (170. §), a kihallgatást foganatosító bíróság határoz; határozathozatal előtt a feleket - ha jelen vannak - meg kell hallgatni. Ha a tanúkihallgatást megkeresés útján foganatosítják (202. §), a perbíróság a megkeresett bíróság határozatát - kérelemre - megváltoztathatja. A kérelemnek a tanú kihallgatására halasztó hatálya van.
(3) A perbíróságnak vallomástételre kötelező határozata ellen a tanú fellebbezéssel élhet.
Ha a párod elment dolgozni a kolléga helyett, akkor ugyanolyan sáros mint a kolléga. Nem írtad le a munkakörét, de ettől függetlenül ő is megsértett egy csomó szabályt.
Nehogy az legyen a vége, hogy a bíróság azért adjon igazat a felperesnek, mert a párodat nem küldte el rendkívüli felmondással a munkáltató csak a másikat. ( egyenlő bánásmód elve )
Még a tárgyalás előtt beszélni kellene egy jogásszal, mert a védő rendesen bekavarhat néhány kérdéssel. Ha nem rutinos válaszoló a párod, akkor olyan ellentmondásokba keveri a védő, hogy bármit mond az hamis tanúzásnak fog tűnni.
A tanúvallomása kulcsfontosságú az ügyben.
Meddig akar bujkálni ? Ez nem gyerekjáték, hogy elbújok anya elől aztán lehiggad és nem kapom meg a beígért pofont.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!