Mely hivatalos személyeknek van jelentési kötelezettsége?
Arra gondolok pontosan, hogy azt tudjuk, hogy pl egy bírónak ha az eljárás során egyéb bűncselekmény jut a tudomására, akkor feljelentés-tételi kötelezettsége van (már ha jól tudom).
De kiket terhel még még ebből a szempontból a feljelentéstételi kötelezettség? Pl egy köztisztviselő, kormányhivatalnok is köteles így eljárni? Mondjuk egy OEP-es hivatalnok vagy egy megyei kormánymegbízott?
Nagy a kavar...
"...jelentési kötelezettsége?" és a "feljelentéstételi kötelezettség?" nem ugyanaz a fogalom!
.
Jelentési kötelezettsége van minden munkavállalónak a feladat elvégzése során, akár közben is. Feltétlen tudatnia kell megbízójával, hogy a munka kész és milyen eredménnyel.
.
FELjelentési kötelezettség: törvénytelenség elkövetéséről tudomás szerzése és annak jelentése a megfelelő szerv(ek)nek.
Ez utóbbinál nem feltétlen követelmény, hogy a feljelentő/bejelentő hivatalos személy legyen, hiszen a "sima" államporgár is kötelezett a törvények betertására/betarttatására.
édes jó istenem ...
esetleg egy értelmes válasz is?
természetesen bűncselekmény esetén! és természetesen feljelentési kötelezettség!
A kérdésedre a Büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX (ezt a továbbiakban "BE"-nek rövídítem), valamint a Büntető törvénykönyvről (BTK) szóló törvények adnak választ.
A BE 171.§ (2) bekezdése alapján:
"A hatóság tagja és a hivatalos személy, továbbá, ha külön törvény előírja, a köztestület köteles a hatáskörében tudomására jutott bűncselekményt – ha az elkövető ismert, annak megjelölésével – feljelenteni."
Vagyis elvben minden hivatalos személnyek, és minden hatóság tagjának kötelessége a bűncselekmények feljelentése, feltéve ha az a hatáskörében történt.
A hivatalos személy fogalmát a BTK 459.§ (1) bekezdésének 11. pontja sorolja fel, éspedig:
a) a köztársasági elnök,
b)az országgyűlési képviselő, a nemzetiségi szószóló és a Magyarországon megválasztott európai parlamenti képviselő,
c) az alkotmánybíró,
d) a miniszterelnök, a miniszter, az államtitkár, a közigazgatási államtitkár, a helyettes államtitkár és a kormánymegbízott,
e) a bíró, az ügyész és a választottbíró,
f) az alapvető jogok biztosa és helyettese,
g) a közjegyző és a közjegyzőhelyettes,
h) az önálló bírósági végrehajtó, az önálló bírósági végrehajtó-helyettes és a végrehajtói kézbesítésre felhatalmazott önálló bírósági végrehajtó jelölt,
i) a helyi önkormányzati és a nemzetiségi önkormányzati képviselő-testület tagja,
j)a Magyar Honvédség állományilletékes parancsnoka, és az úszólétesítmény vagy a légi jármű parancsnoka, ha a nyomozó hatóságra vonatkozó rendelkezések alkalmazására jogosult,
k) az Alkotmánybíróságnál, a Köztársasági Elnök Hivatalánál, az Országgyűlés Hivatalánál, az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalánál, a Magyar Nemzeti Banknál, az Állami Számvevőszéknél, bíróságnál, ügyészségnél, minisztériumnál, autonóm államigazgatási szervnél, kormányhivatalnál, központi hivatalnál, önálló szabályozó szervnél, rendvédelmi szervnél, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatnál, az Országgyűlési Őrségnél, fővárosi vagy megyei kormányhivatalnál, önkormányzati igazgatási szervnél, megyei intézményfenntartó központnál vagy köztestületnél közhatalmi feladatot ellátó vagy szolgálatot teljesítő személy, akinek a tevékenysége a szerv rendeltetésszerű működéséhez tartozik,
l) a választási bizottság tagja;
Ha megnézed, akkor a "k)" pontban megjelölt személyek nagyjából átfogják a teljes közigazgatást, így a köztisztviselők és a hivatali dolgozók hivatalos személyek, így rájuk is kiterjed a feljelentési kötelezettség.
Remélem, hogy érthető volt a válaszom. Ha kérdésed van, akkor azt is szívesen megválaszolom.
köszi, na ez szép volt :)
Így van, a "közigazgatási hivatalnokokra" gondolok én most az esetemben, de akkor ők igen csak nincsenek ezzel tisztában, vagy pedig mégis, csak éppen falaznak, ugyanis olyan közokirathamisítások felett hunynak szemet, és próbálnak úgy tenni, mintha nem vennék észre, hogy az hihetetlen. Én értem h nem minden hivatalnok jogász, na de ha még a kedves ügyfél fel is hívja a figyelmét a bűncselekményre, csak hát ugye sógor-koma alapon addig kavarják a lapokat amíg az ügyirat is eltűnik, na ez azért már sok így.
És szted akkor mit lehetne tenni annak érdekében, hogy megfelelően járjon el a hivatalnok? írjak neki egy felszólító levelet? (nem poénból írtam, komolyan elsüllyesztette a nagy semmibe a hamis iratot, csak ő azt nem tudja h hiába, mert egy eredeti példány nálam is van). Vagy akkor nekem kéne feljelentést tennem, mint becsületes állampolgárnak? Mondjuk az én érdekeimet sérti a hamis irat, csak hát bosszantó ez az egész na.
Természetesen te is megteheted a feljelentést, vagy a fellebbviteli szerveiknél, felettes szerveiknél (nem tudom, pontosan, hogy hívják) megteheted a panaszodat. Mindenkinek van egy "főnöke", csak meg kell keresni.
Mi már voltunk, vagyunk hasonló helyzetben, konkrétan járási építésügyi hivatallal, és rendőrkapitánysággal is, bár mi érintettek voltunk az ügyekben. Az előbbinél megköszönték, mert tényleg nem rendben működtek a dolgok, és folyik a vizsgálat, az utóbbinál a közvetlen kapitányságvezető nem sokat tett az ügyben, de a nyomozóügyészség már kapott a dolgon.
és esetleg erre van konkrét jogszabály? mert esetemben egy olyan mocskos egy ügy van, hogy mossák ám egymást ezerrel, sőt, most már a letagadhatatlan iratokat is letagadják, csak mert valahogy kollega. szóval kétlem, hogy elővennék az illetőt, pedig így lenne korrekt. de ha van erre konkrét jogszabály, akkor megköszönném, mert ez esetben jelzem a szerv főigazgatójánál, de hivatkozás nélkül, félek, hogy az is félre dobja a levelet és mossa a "fajtáját".
És büntetőjogilag akkor ő nem minősül bűnsegédnek pl?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!