Váláskor egy teljesen új nevet is felvehetek?
Én utónevet változtattam pár hete (vagyis még folyamatban, nem kaptam még meg a papírt róla). Születési név megváltoztatása ez is, meg az is, amit te szeretnél, úgyhogy ha valami kérdésed van, szívesen segítek, ha tudok.
Létezik egyébként olyan vagy hasonló lista a vezetéknevekről is, mint az utónevekről?
Nem törvény, hanem ún. törvényerejű rendelet rendezi a névváltoztatás jogi kérdéseit (bár ez max. a jogászoknak lehet érdekes), konkrétan az 1982. évi 17. törvényerejű rendelet (rövidítve: tvr.), az anyakönyvekről, a házasságkötési eljárásról és a névviselésről, amire a jogi művekben 'At.'-ként hivatkoznak.
Házasság felbontásakor csak a házasságkötés előtt közvetlenül viselt nevedre változtathatod meg a nevedet (anyakönyvvezetőnél kell személyesen kérelmezni), de ez csupán lehetőség, viselheted tovább akár a házasságra utaló toldattal (pl. Kovácsné vagy Kovács Jánosné) is férjed családi nevét (a házasságra utaló toldatosat addig, amíg újabb házasságot nem kötsz, vagy a volt férjed kérelmére a bíróság el nem tilt ettől, mondjuk utóbbi igen extrém eset, mert csak abban az esetben kerül erre sor, ha szándékosan elkövetett bűncselekményed miatt a bíróság jogerős szabadságvesztésre ítél).
A névváltoztatás részletes szabályai az említett tvr.-ben:
28. §
(1) Magyar állampolgár születési családi és utónevének megváltoztatását - kérelmére - az anyakönyvi ügyekért felelős miniszter (ez jelenleg a Közigazgatási és Igazságügyi Miniszter) engedélyezheti.
28./A. §
(1) A név megváltoztatása iránti kérelmet személyesen kell előterjeszteni. A kérelem bármely anyakönyvvezetőnél (...) előterjeszthető.
(2) A kérelemnek tartalmaznia kell
a) a kérelmező
aa) születési családi és utónevét,
ab) házassági nevét,
ac) születési helyét,
ad) anyja születési nevét [a továbbiakban az aa)-ad) alpont szerinti adatok együtt: személyi adatok],
ae) személyi azonosítóját, annak hiányában születési idejét,
af) családi állapotát,
ag) házasságkötésének, bejegyzett élettársi kapcsolata létesítésének helyét, idejét,
ah) lakóhelyét, annak hiányában tartózkodási helyét vagy elérhetőségének címét,
ai) személyazonosságát és magyar állampolgárságát igazoló okiratának számát, az okirat érvényességi idejét,
b) ha a kérelmező családi állapota házas, a névváltoztatással érintett házastársa
ba) személyi adatait,
bb) személyi azonosítóját, annak hiányában születési idejét,
c) a kérelmező kiskorú gyermekének
ca) személyi adatait,
cb) személyi azonosítóját, annak hiányában születési idejét,
d) a kérelem indokolását (amit írtál, tuti nem lesz megfelelő),
e) a kérelmező nyilatkozatát arról, hogy a kérelmező - születési vagy házassági - nevét az anyakönyvi ügyekért felelős miniszter korábban megváltoztatta-e, valamint
f) a kérelmező nyilatkozatát arról, hogy a kérelmezett név a Ptk. névviselésre irányadó rendelkezéseit nem sérti.
(ld. 2013. évi V. törvény (új Ptk.)
2:49. § [Névviseléshez való jog]
(1) Irodalmi, művészeti, tudományos vagy közéleti szerepléssel járó tevékenységet felvett névvel is lehet folytatni, ha ez nem jár mások lényeges jogi érdekének sérelmével.
(2) Ha az irodalmi, művészeti, tudományos vagy közéleti szerepléssel járó tevékenységet folytató személy neve összetéveszthető a már korábban is hasonló tevékenységet folytató személy nevével, az érintett személy kérelmére a név - e tevékenység gyakorlása során - megkülönböztető toldással vagy elhagyással használható.)
(3) Születési név megváltoztatására irányuló kérelemben meg kell jelölni azt a családi, illetve utónevet, melyet a kérelmező új névként kíván viselni.
(4) A kérelemhez mellékelni kell a kérelmező, valamint azon személyek anyakönyvi kivonatát, akiknek anyakönyvi bejegyzését a névváltozás érinti.
(5) Névváltoztatásról az anyakönyvi ügyekért felelős miniszter okiratot állít ki. (...)
(6) Akinek a névváltoztatását az anyakönyvi ügyekért felelős miniszter engedélyezte, az új nevet az okirat kézhezvételétől jogosult és köteles viselni.
(8) A születési név megváltoztatására irányuló eljárás ügyintézési határideje 45 nap.
(9) Amennyiben a kérelem hiányosan érkezik, a hiánypótlási felhívást a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül kell kibocsátani.
28/B. §
Csak különös méltánylást érdemlő okból engedélyezhető újabb névváltoztatás az előző névváltoztatás hatályba lépésétől számított 5 éven belül.
Derülhetsz, de attól még hatályban van (tehát alkalmazandó), ugyanígy a nemzetközi magánjogot szabályozó törvényerejű rendelet (1979. évi 13. tvr, Nmjtvr.). Mondjuk nem tudom mi ezen a vicces, de ízlések és pofonok.
(Egyébként nyilván én is tudom, ki alkothatott törvényerejű rendeletet.)
Kérdező: a házasságkötéskor esedékes (nem kötelező!) házassági név felvétele, nem azonos ezzel a névváltoztatással, így nyugodtan megváltoztathatod most a vezetékneved (családi nevedet), ez nem lesz negatív kihatással újabb házasságkötésed után viselt nevedre. Amennyiben szeretnéd, időkorlátozás nélkül nyilatkozhatsz úgy, hogy férjed családi nevét szeretnéd a továbbiakban viselni (akár a házasságra utaló toldattal akár anélkül).
Gondolj bele, viszonylag ritka, hogy valaki a vezetékneve alapján választ magának férjet (vagy feleséget, mert a Ptk. arra is lehetőséget teremt, hogy a férj felesége családi nevéhez kapcsolja saját utónevét (keresztnevét)).
[Házasságkötéskor az opciók (Gipsz Jakab és Szabó Mária - született Kovács Mária, de korábban már megváltoztatta, vagy előző házasságakor ezt vette fel - köt házasságot):
Szabó Mária választhat, hogy a házasságkötés utáni neve:
* Szabó Mária
* Gipsz Jakabné v. Gipsz Jakabné Szabó Mária (a Ptk. úgy fogalmaz, hogy "hozzákapcsolhatja házasságkötés előtt közvetlenül viselt nevét", tehát nem kötelező hozzákapcsolnia, hogy Szabó Mária!)
* Gipszné Szabó Mária (itt kötelező!)
* Gipsz Mária
Gipsz Jakab választhat, hogy a házasságkötés utáni neve:
* Gipsz Jakab
* Szabó Jakab
Lehetőség van arra is, hogy:
* Gipsz-Szabó Mária és Gipsz-Szabó Jakab VAGY Szabó-Gipsz Mária és Szabó-Gipsz Jakab (a sorrendet nekik kell meghatározniuk, max. kéttagú lehet, Szabó-Nagy János és Kovács-Varga Erzsébet házassága esetében nem lehet négytagú családi nevet alkotni)
Egyébként - a legutolsó esetet leszámítva - nyilvánvalóan csak egyikük veheti fel a másik nevét.]
Közben valaki viccelődött azzal, hogy minek változtatom meg most egy teljesen új vezetéknévre, mert aztán ha újra úgy alakul, akkor megint cserélhetem le az irataimat...:) Már járna a törzsvásárlói kedvezmény.:D Ezzel kapcsolatban az a kérdésem, hogy ha megváltoztatom, de még bőven érvényes a jogsim és az útlevelem, azt is le kell cserélni, vagy elég a személyit? (Házasság után nem cseréltem le mindent és az nem volt baj, de más névváltozásnál gondolom szigorúbb, akár még a TAJ kártyám is le kell..?)
Még jó, hogy nem nézek szappanoperákat...:D
Amúgy azért itt kérdezgetek, mert még sajna nem jutott el az ügy abba a stádiumba, hogy a névváltoztatási kérvényt beadhassam és tudni szeretném, mire készüljek, meg érdemes-e egyáltalán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!