Ügyvédiskola kötelező-e?
"Halkan mondanám, hogy ők maguk állítják, hogy nem kötelező"
- az AB valóban kimondta, de ettől függetlenül NEM adják oda az igazolást máshogy.
Nem tudom, 15 éve mi volt, de most ez van, ugyanis éppen most kezdtem meg a szakvizsgáimat, több ismerősömmel együtt, és igenis ezt mind végig kellett csinálnunk hozzá.
Az összes igazolást össze kellett szedni, mind az ügyvédiskoláról, mind az előkészítőről, az összes munkáltatótól, stb.
Ha már a Kolléga szabályokat másolgat, akkor én is.
Szemelvény a BÜK honlapjáról:
"A Ügyvédjelöltek képzésen való részvétele kötelező, tanév végi záróvizsgák eredményes letétele a szakvizsgára bocsátás előfeltétele. A beiratkozás a Kamara honlapján keresztül online, vagy papír alapú jelentkezési lappal történhet. Ügyvédiskolánk számít a jelölteket foglalkoztató ügyvédek és irodák közreműködésére abban, hogy az ügyvédjelöltek az adott képzési idényre beiratkozhassanak és minden egyes előadáson részt vehessenek."
"Az Ügyvédiskolai program harmadik évfolyama a kötelező szakvizsga előkészítő tanfolyam, melyet az ELTE JOTOKI vagy a PPKE Deák Intézete szervez. A felkészítő tanfolyamok figyelmbe veszik, hogy valamennyi jelöltnek azonos tárgyakból kell jogi szakvizsgát tenni, függetlenül attól, hogy melyik jogi szakterületen folytatott gyakorlatot. Ismerje meg a képzést szervező Intézetek tanfolyami tematikáját és a beiratkozáshoz, tanrendhez kapcsolódó gyakorlati információkat!"
Nem! A Kamara ügyvédiskolája egyáltalán nem nehéz, csak piszok rosszkor van, amikor holtfáradt az ember...
Hétköznap, ha jól emlékszem, 17-20, vagy ilyesmi. Talán kéthetente egyszer... Hú, ezt már elfelejtettem, de azt hiszem, nem volt minden héten.
Első évben nagyobb csoportokban voltunk, egy nagy előadóban. Kb. az egész az Ügyvédtörvényről szólt, meg alapvető etikai szabályokról (Kamara etikai szabályzata). És volt egy óra arról, hogyan illik öltözködni meg viselkedni a tárgyalóteremben, meg azon kívül is. :D
Második évben kisebb csoportokban voltunk, kb. 15-20 fő. Ott már alapvető Pp, Ptk, stb. szabályokat vettünk, de nem volt vészes.
Minden óra végén van egy "röpdolgozat". Év végi vizsgát csak az tehet, akinek ezekből legalább X darab sikeres lett. (Talán max. kettő vagy három maradhatott ki...)
Hiányozni max. háromszor lehetett, igazolást nem fogadtak el, pótolni viszont (főleg a dolgozatok miatt) kötelező volt.
ma 21:30
Csakhogy ez nem jogszabály, hanem a kamara álláspontja.
"- az AB valóban kimondta, de ettől függetlenül NEM adják oda az igazolást máshogy.
Nem tudom, 15 éve mi volt, de most ez van, ugyanis éppen most kezdtem meg a szakvizsgáimat, több ismerősömmel együtt, és igenis ezt mind végig kellett csinálnunk hozzá. "
Akkor ideje lenne kiállni magatokért, és perelni. Ember, elvileg 5 éve tanulod a jogot, annyira csak összekaptad magad, hogy tudd, mik a lehetőségeid. Szakvizsgázni meg átjelentkezhetsz vidékre is tudtommal, tudom, hogy macerás, meg kényelmetlenebb, mint bepucsítani, de valaki előbb-utóbb megteszi.
Ritka undorító egy fertő ez a BP-i Kamara. Én szégyellem magam helyettük.
Jó, akkor add azt a tanácsot a Kérdezőnek, hogy helyezkedjen szembe a szabályzattal, aztán majd három év múlva kiderül, tud-e vizsgázni, vagy nem.
Kíváncsian várom amúgy én is az eredményt, mert felháborítónak tartom, hogy munka mellett ilyesmire is köteleznek még, de el nem tudom képzelni, ki akar a jövőjével játszadozni...
ma 21:37
Mivel -ahogy olvasom- az ombudsman belefolyt, nyilván lesz folytatása a dolognak. Szabó Mátét ismerem is, egy ELTE-s politológus, nem egy hebehurgya ember.
"Jó, akkor add azt a tanácsot a Kérdezőnek, hogy helyezkedjen szembe a szabályzattal, aztán majd három év múlva kiderül, tud-e vizsgázni, vagy nem. "
Nem, ezt valóban nem volna érdemes tanácsolni. Ellenben ha elég erélyes vagy, megkerülhető ez a hülyeség.
idézem:
1: "NEM ADJA KI!
abban igazad van, hogy köteles lenne kiadni...de nem adja ki,mehetsz bíróságra joggal való visszaélés miatt...szerinted eddig hányan mentek?:)"
2: "Nekem kiadta. Elég határozott voltam. Ezt javaslom mindenkinek, aki hasonló problémával küzd. Egyébként tényleg felesleges ez az ügyvédi iskola. Az a lényege, hogy a kamarai tagdíjjakból lehessen osztani cimbiknek."
3: Nem adja ki...
4: Kiadja, csak keménykedni kell...
5: nem adja...
6 kiadja...
ésígytovább, rendre ezek a válaszok születnek.
Hát számomra nem lenne megnyugtató az igazság harcosaként küzdeni, holott lehet, kellene, de én már csak ilyen gyáva vagyok. Inkább teljesítettem a követelményeket.
Tudom, ha Petőfiék is ezt tették volna... :D
De nekem többet ért a jövőm, mint megváltani a világot, ez van.
Lehet, hogy 10-ből egy eléri, hogy megkapja az igazolást így is, de mi van, ha nem én vagyok az az egy? Akkor elvesztegettem három évet...
De persze majd a Kérdező, ha oda jut, eldönti, hogy mit akar csinálni. Lehet, pont ő fogja megreformálni a dolgokat. :)
Azért azt még halkan megjegyzem, hogy amellett, hogy tényleg hullafáradtak voltunk, és a pokolba kívántuk az egész ügyvédsulit, egy előnye mégis csak volt: ez az összesen nem olyan sok alkalom volt az, amikor egyes korábbi egyetemista társakkal, barátokkal találkozni és kicsit beszélgetni tudtunk. Ezt leszámítva mindenki folyamatosan késő estig dolgozott, a barátságok fenntartása nehézkessé vált. Sokszor vártuk már a találkozásokat, hogy legalább egy kicsit beszélgessünk, lássuk egymást. Éppen ezért - bár persze morogtunk, mert ki nem :D - nem kizárólag rossz emlékeim vannak a dologról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!