Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ügyvédiskola kötelező-e?

Ügyvédiskola kötelező-e?

Figyelt kérdés
Ügyvédjelölteknek kötelező-e az ügyvédiskola, és kell-e tandíjat fizetni, ha igen mennyit?

2014. jún. 3. 20:34
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
61%

Nem. Ráadásul már vagy 20 éve ügyvédi szakvizsga sincs.

Jogi szakvizsga van. A jogi diploma megszerzést követően 3 év rezidens munka kell, hogy meglegyen, amely eltöltését követően vagy jogosult szakvizsgát tenni. Ezt követően nyílik meg a praxisjog és végezhetsz önálló jogi tevékenységet is. Addig nem.

Az ügyvéd, a bíró, az ügyész, a jogtanácsos és a közjegyző is pontosan ugyanazt a vizsgát teszi le, és pontosan ugyanazt tanulja az egyetemi képzésben. Nincs szakosodás, a jogi képzésben a szakosodás tradíció alapján történik, a szakvizsgához szükséges rezidensi idő alatt dől el, hogy kiből mi lesz. Ha valaki bíróságon tölti el, akkor bíró, ha valaki ügyvéd mellett, akkor ügyvéd, ha valaki ügyészségen, akkor ügyész, ha valaki vállalati környezetben, akkor jogtanácsos, ha valaki közjegyző-helyettesként akkor közjegyző.

DE az ügyvéd lehet ügyész, a bíró lehet közjegyző, a jogtanácsos lehet ügyvéd, és ezek bármilyen tetsző kombinációja.


Ha nem teszed le, akkor annyi történik, hogy önállóan nem végezhetsz jogi tevékenységet. De lehet közjegyző-helyettes, vagy bírójelölt, dolgozhatsz ügyvédi irodában, vagy a közigazgatásban, elhelyezkedhetsz önkormányzatnál jogi osztályra (ha van szakvizsgázott jogász feletted).

Amit még szoktak kérdezni: a dr. előtagot a diplomával kapod meg, nem a szakvizsgával :p Sőt, ha önállóan fogsz dolgozni (tehát meglesz a praxisjogod, közjegyző, ügyvéd leszel), akkor a kamarai tagság feltétele ennek viselése.



Remélem erre gondoltál (csak máshogy kérdezted), remélem, a válasz hasznodra lesz.

2014. jún. 3. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
köszi, ez is nagyon hasznos válsz volt, hallottam erről, hogy ügyvédjelölteknek van valamilyen oktatás jelöltségük alatt és hogy vizsgázniuk is kell. Azért kérdeztem, mert nem voltam ebben biztos.
2014. jún. 3. 21:00
 3/20 anonim ***** válasza:
92%

Nem volt hasznos, ugyanis butaság, amit az első írt.


Ügyvédjelölt vagyok, Budapesten:


A Budapesti Kamara kötelezővé tette az ügyvédiskolát (ingyenes amúgy, és két évig tart), ami abból áll, hogy egyszerűen nem adják ki a szakvizsgához szükséges joggyakorlatról az igazolást, ha nincs meg az ügyvédiskolai két vizsgád is. Plusz ugyanígy előírja ehhez a Kamara a jogi szakvizsga előkészítőt egy tárgyból.


Szóval nem törvény kötelez, de a Kamarától kell az igazolás, és ha azt nem kapod meg, akkor nem mehetsz szakvizsgázni...


Vidéki kamaráknál vannak eltérések, van, ahol csak egy év ügyvédsuli van (pl. azt hiszem, hogy Szegeden is csak egy év). De valami az mindenhol van, ugyanis az ügyvédjelölti képzés megszervezése törvényi kötelezettségük a Kamaráknak, csak a módja van rájuk bízva.


De, ha bírósági vagy ügyészségi fogalmazónak mennék, ott is vannak képzések és állandó beszámolók is. Közjegyzőjelölteknek is.

Szóval ezt max. jogi előadóként úszhatod meg, azt legalábbis nem tudom, ott hogy megy ez.

2014. jún. 3. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
91%

Ja, még annyi, hogy viszont az egyetemek által szervezett jogi szakvizsga-előkészítő tanfolyamok elég keményen fizetősek, és kb. 10 alkalomból állnak. Itt a végén nincs vizsga, csak egy igazolást adnak arról, hogy elvégezted, amit szintén a Kamara felé be kell nyújtani, amikor a hároméves joggyakorlatod igazolását kéred ki tőlük.

(A Kamara igazolja ugyanis a KIM felé a gyakorlatot, és nem közvetlenül a munkáltatód.)

2014. jún. 3. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
erre gondoltam :) és mennyi ennek a díja? ez érdekelne nagyon.
2014. jún. 3. 21:19
 6/20 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm a válaszokat mindenkinek!
2014. jún. 3. 21:21
 7/20 anonim ***** válasza:
91%

A kamarai ügyvédsuli ingyenes, a szakvizsga-felkészítő olyan 65.000,- Ft körül volt, ha jól emlékszem.


A szakvizsga maga három részvizsgából áll, egyenként 24.500,- Ft.

Ha a részvizsgán belül lévő három tárgy közül csak egyből bukik valaki, annak a pótvizsgája 20.000,- Ft (vagy, ha halasztasz, az is ennyi).

Ha már kettő vagy három tárgyból buksz az adott vizsgán, akkor az egész részvizsgát meg kell ismételni, aminek a díja 30.000,- Ft.

2014. jún. 3. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
nehezek ezek a vizsgák? ( most az oktatás utániakra gondolok nem a szakvizsgára) :)
2014. jún. 3. 21:24
 9/20 anonim ***** válasza:
91%

"Nem volt hasznos, ugyanis butaság, amit az első írt."


Már ne is haragudj, te írsz butaságot. Amiket felhoznál érveknek, már cáfolom is visszakézből:


1: SEMMILYEN törvény nem kötelezi a diplomát szerzett, szakvizsga előtt álló hallgatót, hogy ezekre a lehúzós "ügyvédiskolákra" elmenjen


2: [link]

Halkan mondanám, hogy ők maguk állítják, hogy nem kötelező


3: Igaz ugyan, hogy én már vagy 15 éve szakvizsgáztam, de szeretném én látni azt a Kamarát, amely meg meri tenni, hogy belepofázik a jogi szakvizsgádba. Idézem:


"jogi szakvizsgára bocsátás feltétele a jogi végzettség, a szakvizsgát megelőző legalább 3 éves joggyakorlat megszerzése és a jogi szakvizsgadíj megfizetése"

5/1991. (IV. 4.)

2014. jún. 3. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

És te választod ki, hogy melyik tárgyból akarsz menni a felkészítőre, és azt is, hogy melyik egyetemre.


Egyetemenként és tárgyanként is eltérés van az árak között, szóval ez a 65.000,- lehet 60, 63... szóval nem feltétlenül pont ennyi.

Budapesten az ELTE és a PPKE szervez ilyen felkészítőket, a Továbbképző Intézeteikben, a honlapjukon megtalálsz erről mindent.


Szakvizsgatárgyak (és a felkészítők is):

- "A" részvizsga: Polgári jogi és családjogi, gazdasági jogi és polgári eljárásjogi joganyag

- "B" részvizsga: Büntetőjog, büntetőeljárás és büntetés végrehajtás

- "C" részvizsga: munka- és TB jog, alkotmányjog és közig., valamint európai jogi joganyag


Te döntöd el, melyikből mész felkészítőre, azt is, hogy milyen sorrendben csinálok őket. Egy a lényeg: az első vizsgádnál teszel egy általad választott résztárgyból írásbelit is. A többinél csak szóbeli van. Amiből írsz, azzal kell kezdened.

2014. jún. 3. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!