Vannak az állatoknak jogai?
Jogai csak az embernek lehetnek. Viszont az állatok jogilag védett jószágok, mint ahogyan pl. a természet is az. De ez igazából csak jogi lárifári, a laikus nyugodtan mondhatja, hogy az állatoknak vannak jogai, mint ahogy a laikus nem különböztet a cég és a társaság vagy a megbízás és a meghatalmazás között sem. De ha szakmailag korrektül akarod kifejezni magad, akkor nem helyes az állatok jogairól beszélni. Egy padot sem szabad megrongálni, mégsem jut senkinek eszébe a padok jogairól beszélni. Hogy az állatokat inkább a dolgokhoz tartja közelállónak a jogrendszer, azt az is bizonyítja, hogy az állatokat is lehet tulajdonolni, míg személyeket nem. Továbbá az állatkínzás a közbiztonság elleni bűncselekmények csoportjába tartozik, mint pl. a visszaélés lőfegyverrel vagy lőszerrel, míg az az emberölés pl. a személy elleni bűncselekmények csoportjába tartozó bűncselekmény. Az állatok a jog szempontjából nem hasonlíthatóak össze a személyekkel, annak ellenére, hogy az ember is egy állat biológialilag.
Ez az eredmény egyébként nem meglepő. Arról is folyik vita a jogtudományban, hogy egy magzat mikortól számít embernek, és így mikortól jogképes. És bár ilyen éles elhatárolások a józan ésszel néha szembemehetnek, mégis szükség van rájuk a jogbiztonság érdekében, ami nélkül nincs jogállamiság.
Állatvédelmi törvény vonatkozik rájuk.
Az hogy valakinek jogai van az nem azt jelenti hogy bárkit följelenthet.
Igen vannak, csak nem önmaguk érvényesítik. A köznyelv valami jogának azt a helyzetet tekinti, amelyben azzal a valamivel nem tehet bármit az ember. Mivel az állat mozgó, láthatóan érző élőlény, ennyiben leginkább hasonlít az emberre, ez a szóhasználat az állatokra terjedt el.
Precízen szólva, az ember az emberi cselekvést korlátozó törvényt hozhat az állatok érdekében. törvény meghozatalát az ember morális értékrendszere kényszeríti ki. Abnormálisnak tartjuk például az állatok kínzását.
1-esnek külön köszönöm a választ. Én nem az állat jogaiként értelmezem az állatkínzás büntetését, vagy az állattartás feltételeit, de legalább értem mire gondol.
A pók és a kutya között van különbség, a kutya gerinces állat. De nem ez a kérdés, azért kutyát hoztam fel példaként, mert az ismerősöm négylábúakkal foglalkozik nem pókokkal meg kígyókkal, és ezekre értette.
"A Btk is bünteti az állatkínzást."
ez érdekes!
mégis a vágóhidak maxon működnek!
és az állatok nem épp a legkegyesebb halált szenvedik el!
akkor ott már nem vonatkozik az állatvédelmi törvény?
milyen érdekes dolog ez!
ha otthon csak mert mérges vagy az állatodra, és agyonvered, mindjárt állatkínzó az illető!
de fogod és erőszakkal levágod, magyarul megölöd, akkor az mi?
állatkínzás, csak ezt már a jog sehogy nem értelmezi!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!