Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Örökölhetem a tartozást?

Örökölhetem a tartozást?

Figyelt kérdés
Édesanyámnak rengeteg tartozása van, és félek hogy megöröklöm.Vagyont nem valószínű hogy hagy rám.Megörökölhetem, vagy le tudok róla mondani valahogy?

2014. máj. 16. 19:31
 1/6 anonim ***** válasza:
84%
Örökség, minden vagy semmi. Magyarul ha lemondasz róla , de mindenről , akkor nem.
2014. máj. 16. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi!És le tudok róla csak úgy mondani?Mert azt hallottam hogy az új ptk szerint nem lehet.Illetve ennek a lemondásnak mi a menete?Bocsi a sok kérdésért :)
2014. máj. 16. 19:42
 3/6 Shai-Hulud ***** válasza:

Amíg nincs hagyatéki tárgyalás, addig határozottan zárkózz el az adósság átvállalásától.

A hagyatéki tárgyaláson pedig eléd teszik, hogy mi az örökséged, mennyi vagyon, és mennyi ismert tartozás (azért csak az ismert, mert lehet olyan is, amelyről nem tudsz, pl, nem fizetett közüzemi számlák, amelyért később fog jelentkezni a szolgáltató).

Ekkor a tárgyaláson lehetőséged van kijelenteni, hogy a rád eső örökrészt elfogadod, vagy nem. Ez a kijelentésed a z egész örökrészedre vonatkozik (tehát csak az egész örökrészedről nyilatkozhatsz), és a későbbiekben nem módosítható (vagyis ha mégis elfogadtad, később nem gondolhatod meg, hogy mégsem szeretnéd)!!!

Vagyis a hagyatéki tárgyaláson módodban áll lemondani az örökségedről, ekkor sem javakat, sem tartozást nem örökölsz.

2014. máj. 16. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!Sokat segítettél.
2014. máj. 16. 21:25
 5/6 anonim ***** válasza:
Az adósság feletti részt öröklöd (persze ha van). Ha meghaladja az örökség összegét az adósság, akkor nem kapsz semmit.
2014. máj. 16. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

"A Szegedi Ügyvédi Kamara elnöke elmondta, hogy az örökös az adósságért és teherért csak a hagyaték erejéig felel. Ez magyarul azt jelenti, hogy ha valaki örököl például egy 10 millió forint értékű lakást, és az örökhagyó halálakor 16 millió tartozása állt fenn, akkor az örökös 10 millió forint erejéig felel a tartozásért, köteles azért helytállni. A fennmaradó adósság, teher a folyósító kockázata marad. Az adósság alól úgy lehet „megmenekülni", hogy az örökös vagy még az örökhagyó életében lemond az öröklésről, vagy az örökhagyó halálát követően visszautasítja az örökséget.


Az örökhagyó életében, a vele írásban megkötött szerződésben a törvényes öröklésre jogosult egészben vagy részben lemondhat az örökségről, ha tudomása van arról, hogy a várható örökséget jelentősebb értékű banki, magán- vagy közműtartozás terheli. Ez a lemondás vagy közjegyző előtt közokiratban, vagy ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott okiratban történhet. A hagyatéki tárgyaláson az egyébként öröklésre jogosult a közjegyző előtt az örökséget visszautasíthatja, ha nem kíván örökölni. Minden egyes öröklésre jogosultnak külön kell az örökség visszautasításáról nyilatkoznia. Amennyiben öröklésre jogosult nem marad, akkor a magyar állam örököl."

2014. máj. 16. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!