Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha a törvény előtt mindenki...

Ha a törvény előtt mindenki egyenlő, akkor mi módon hatalmasabb a törvény, mint akit alanyaként állítanak be mások? Vagy: a bíró döntését, hatalmát mi terjeszti ki az előtte megjelentek fölé (megfordítva: feljogosítás hiányában)?

Figyelt kérdés
2009. dec. 1. 13:37
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Talán rossz a kérdés, vagy csak egyszerűen a jog nagy tudorai képtelenek jogszabályokkal, konkrétumokkal válaszolni.


Ill. a válasz lényegében arról szól, hogy egy embernek semmiféle joga nincs, ha egy, a szabályokat önmaga alkotó hatalommal áll szemben. Kivéve azt az esetet, amikor igazáról egyéni kezdeményezéssel meg nem győzi azon földrajzi területen élő más egyének többségét, mely esetben ezen többséggel már csupán a hatalom párbeszédre vonatkozó feltételeit kell teljesítenie mindannyiuknak és egy adott témában hangot adhatnak. Ha a hatalom által szabott feltételek nem teljesülnek, úgy a többség vagy az egyén ezen kísérlete a hatalom által akár bűncselekménynek is minősíthető és ez így jogszerű.


A vitaindító kérdés elméleti, az egyén szemszögéből való megközelítés. A válaszok jellemzően a hatalomban való érdekeltséget tükrözik, kiindulási alapjuk önmaguk igazolása. A hatalom azért legitim, mert olyan szabályokat alkottak, melyek azzá teszik és mert az egyének nagy része nem fogja fel - velük ellentétben - ennek jelentőségét.


A kérdés alapján fel sem merül az, milyen okból van a bíróságon az elméleti alany, viszont annál fontosabb megmagyarázni, hogy miért nem lehet más, mint alárendelt.


Persze némi személyeskedni próbálás és fölényeskedés becsúszott, pedig lehetne arra is válaszolni ekkora tudománnyal megáldva, hogyan fér össze a "törvény előtt mindenki egyenlő" meg pl.:

"A törvény nem alany. Tehát attól, hogy előtte mindenki egyenlő, a törvény maga még nyugodtan állhat minden alany felett. "

A törvényt adott csoport hozza létre tagjainak szabályozására. Amennyiben ez a csoport pl. tagjainak egyéni szabadságjogait semmibe veszi és ezt szabályokkal erősíti meg, ugyan miért akarná az egyén azt, hogy ezen szabályok szerint tegyenek közötte és a hatalom között igazságot?

2009. dec. 7. 12:22
 12/14 anonim ***** válasza:

"egy embernek semmiféle joga nincs, ha egy, a szabályokat önmaga alkotó hatalommal áll szemben."


Nincs jogod pl. a törvényhozással szemben? Dehogy nincs: egyrészt a jogaidat védi az alkotmány, amit a törvényhozás nem tud megváltoztatni, másrészt szavazhatsz a választáson.



"A hatalom azért legitim, mert olyan szabályokat alkottak, melyek azzá teszik és mert az egyének nagy része nem fogja fel - velük ellentétben - ennek jelentőségét."


Frászt. A hatalom több okból legitim vagy illegitim. A legitimitásnak van politikai, jogi és szociológiai dimenziója. Mindegyikről köteteket lehet írni. Weber és Habermas, vagy éppen Burke, Rousseau, Hobbes, Rawls, hogy csak néhány nevet mondjak. Ha tényleg érdekel a legitimitás, akkor ezeket el kell szépen olvasni. De téged nem érdekel, te csak kampányolsz.


"A törvényt adott csoport hozza létre tagjainak szabályozására. Amennyiben ez a csoport pl. tagjainak egyéni szabadságjogait semmibe veszi és ezt szabályokkal erősíti meg, ugyan miért akarná az egyén azt, hogy ezen szabályok szerint tegyenek közötte és a hatalom között igazságot?"


Nyilván nem akarná, de miért is alapítanának egyének olyan csoportot, amely "semmibe veszi a jogaikat"? Az életszerű példa hiányzik. A politika és a jog gyakorlati tudományok, nem nyakatekert és üres példákról szólnak.

2009. dec. 8. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

12-08 06:21


Nem különösebben életszerű összehasonlítani az egyén lehetőségeit és jogait a törvényhozó testületével, mely -picit kibővítve- magába foglalja a végrehajtó testületeket is. Az egyén számára illeték és egyéb feltételekhez és a jogi lehetőségeinek megismeréséhez szűkre szabott válaszadási határidőkkel szemben gyakorlatilag korlátlan lehetőségekkel rendelkezik az ellenoldal, továbbá adott esetben a feltételeinek teljesítése egyenlő a ráutaló magatartással.


A választásról kár említést tenni: mi van, ha az ellenkezője bizonyításáig valaki az alkotmányban foglalt "nép"-nek tekinti magát élni kíván a közvetlen hatalomgyakorlás jogával, pontosabban senki javára nem hajlandó erről lemondani? Nyugodtan válaszolhatod, hogy a szava nem számít semmit és a "többség" akarata érvényesül, ha tetszik, ha nem. De ezzel kimondod, hogy nincsenek jogai az egyénnek, hanem az egyén a "köz" rab-szolgája.


Én nem kampányolok, tekintettel arra, hogy kérdést tettem fel, amire kaphatnék 1. jogszabályra hivatkozó, 2. vagy nem hivatkozó, egyéb okfejtést tartalmazó választ. Utóbbi típus a vélemény kategória, ami pusztán azzal, hogy az enyémtől esetleg eltérő, még nem feltétlenül győz meg.


"Nyilván nem akarná, de miért is alapítanának egyének olyan csoportot, amely "semmibe veszi a jogaikat"? Az életszerű példa hiányzik. A politika és a jog gyakorlati tudományok, nem nyakatekert és üres példákról szólnak."


Nem az egyének, hanem a képviselőik teszik. Vagy az életszerű, hogy az egyének szavaztak meg népszavazással pl. mentelmi jogokat, szabad kezet, stb. és nem szavaztak meg közvetlen számadásra való kötelezettséget, v. azt, hogy adott párton belüli képviselőjük az ő érdekükben és nem pedig a párt előírása szerint szavazzon? Pár példa, de magad minderre azt feleled: milliók állnak mögötte. Mögötte állás: tudatlanságból (értesülés=tiltakozás lehetőségének hiánya), gondatlanságból, netán érdekből való hallgatólagos jóváhagyás (ráutaló magatartás)? Ez kb olyan, mint az, hogy a törvény nem ismerése nem ment fel... Tehát ennek alapján: az értesülés hiányából fakadó elmaradt tiltakozás ill. ennek pótlólag való cselekedete nem mentesít a korábbi hallgatással "kifejezett" beleegyezés következménye alól?


Én elsősorban az egyenlőséget szeretném meglátni, nagyon szívesen olvasom részben azt, hogy Neked minden rendkívül megfelel úgy, ahogy most van, részben pedig olvasnám, hogy amennyiben mégsem, úgy milyen esélyt látsz érdekeid érvényesülésére az alkotmányos jogaidra való hivatkozásban, ill. a választásokon való részvételben, különösképp, ha a többség (pl. eltartottak= nyugdíjas, köz....valaki, segélyből élő, offshore tulaj) véletlenül ezen általad sérelmezett pontban a számodra kedvezőtlen, számára előnyös helyre tesz X-et.


A törvény előtt mindenki egyenlő. Kivéve, ha egyén vs. "köz" (bár, ha be kéne idézni a tárgyalásra, a "köz" részére hova küldenék az idézést?), egyén vs. végrehajtó testület, egyén vs. jogi személy, stb.


Megértem az álláspontod, de azt is látom, hogy cseppet sem érdekel, hogy valóban egyenlő legyen a jog előtt mindenki.

2009. dec. 15. 15:43
 14/14 anonim ***** válasza:

"korlátlan lehetőségekkel rendelkezik az ellenoldal"


Ellenoldal. Érezheted az államot az ellenségednek, ami logikus is, hiszen anarchista vagy. De aki nem anarchista, az nem feltétlenül érez ugyanígy, és csak bámul nagyokat, a szövegeidet olvasva.


"A választásról kár említést tenni: mi van, ha az ellenkezője bizonyításáig valaki az alkotmányban foglalt "nép"-nek tekinti magát élni kíván a közvetlen hatalomgyakorlás jogával, pontosabban senki javára nem hajlandó erről lemondani?"


Hogyan tudja valaki magát népnek tekinteni? A nép az egy elvont fogalom. A népszuverenitás pedig a gyakorlatban azt jelenti, hogy az állampolgárok választással legitimálják a főhatalmat birtoklók uralmát. Az alkotmányban egyébként le van írva, mik a közvetlen demokrácia intézményei.


"kimondod, hogy nincsenek jogai az egyénnek, hanem az egyén a "köz" rab-szolgája."


Mi az a köz?


"Én nem kampányolok"


Pedig de. El szeretnél fogadtatni valami nagyon torz, nagyon homályos elképzelést, és ennek érdekében ködösítesz, félreértesz, kiforgatsz mindent. Így a politikusok viselkednek, nem az érdeklődő magánemberek. Ha nem érzed ezt, az csak annál rosszabb rád nézve, ugyanis az legfeljebb elvetemült, ha valaki cél érdekében másoknak hazudik, az viszont szánalmas, ha valaki önmagának is hazudik.


"Nem az egyének, hanem a képviselőik teszik."


Akkor a képviselőket leváltják, okostóni. Máris nem arról beszélsz, amiről eredetileg. Először próbálj meg ne hazudni önmagadnak és ne belekeveredni abba, hogy mit is gondolsz. Ha már eldöntötted, egyáltalán mi az álláspontod, akkor majd tudsz értelmesen vitázni.


"mentelmi jogokat, szabad kezet, stb. és nem szavaztak meg közvetlen számadásra való kötelezettséget, v. azt, hogy adott párton belüli képviselőjük az ő érdekükben és nem pedig a párt előírása szerint szavazzon?"


Nem tudom eldönteni, hogy vonaista vagy seresista kampánymókus vagy-e.


"Neked minden rendkívül megfelel úgy, ahogy most van"


A szokásos szánalmas hazudozás. Minden "alternatív mozgalom" kampányszolgáinak az a kedvenc manővere, hogy aki nem bólogat a holdkóros hülyeségeiknek, az nyilván a "fennálló rend híve vagy haszonélvezője", akinek "tökéletesen megfelel minden úgy, ahogy van". Nem, nekem sem felel meg tökéletesen, de ettől még nem vagyok hajlandó semmiféle agysérült seresmáriaista vagy vonagáborista balfаszsághoz csatlakozni. Nehogy azt hidd, hogy ezzel a szakállas demagógiával mész valamire.


"milyen esélyt látsz érdekeid érvényesülésére... választásokon való részvételben"


Olyan esélyt látok, hogy ha elmegyek szavazni, akkor kap egy szavazatot a párt, amire szavaztam, és ez hatással lesz arra, hogy mekkora az illető párt befolyása a törvényhozásra 2010-2014-ben. Tényleg általános iskolás szinten kell téged korrepetálni állampolgári ismeretekből?


Természetesen mondhatod azt, hogy a többségi elv elvetendő, ezt mondta Emma Goldmann, ezt mondta Max Stirner, ezt mondta Lysander Spooner, de sajnos egyikük sem tudott konkrét ötletekkel szolgálni, hogy milyen legyen a működő anarchia és hogyan lehet elérni.

2009. dec. 16. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!