Olyan országokban, ahol legális a halálbüntetés és az egyik leggyakoribb módja a rab megmérgezése (pl. USA) ott honnan van a méreg? A gyógyszergyárak keverik és a patikában vénnyel váltja ki a hóhér?
Üdv!
Nem. Nem tudom biztosra, de úgy gondolom, hogy az ottani büntetés-végrehajtási intézeteknek van valami külsős céggel szerződésük, akik ezeket az anyagokat beszállítják nekik. Eleve nincs olyan, hogy hóhér az ilyen helyeken. Egy orvosi team van, akik bemennek beadják a mérget, megállapítják a halált, majd kalap kabát.
Első lépésben nátrium-pentotált fecskendeznek a szervezetbe, amitől az elítélt kómába esik. Elvileg már ez az első lépés halálos, viszont a nátrium pentotál csak mintegy 45 perc múlva okozna halált, ezért a folyamatot még két méreg beadásával gyorsítják.
A második lépésben pancuronium-bromidot, vagy tubocurarin-kloridot, azaz a kuráré hatóanyagát fecskendezik be. Ez az izmokat bénítja meg a szív kivételével, azaz fulladáshoz vezet.
A harmadik lépésben kálium-klorid-ot juttatnak a szervezetbe, ami leállítja a szívet, ezzel szívleállást és a keringés összeomlását okozva.
Bár sokak szerint a méreginjekció humánus kivégzési módszer, valójában rengeteg kétség merült fel alkalmazásával kapcsolatban. Az első probléma abból adódik, hogy az elítélt előkészítése akár 30-60 percet is igénybe vehet, ami komoly pszichikai nyomással jár együtt. A második probléma, hogy a nátrium-pentotál hamar kiürül az agyból, és az izmokban szívódik fel. Ez ahhoz vezet, hogy a szer beadása után kb. 20 perccel az elítélt magához tér. A helyzetet súlyosbítja, hogy a nátrium-pentotál hatását a pancuronium-bromid semlegesítheti, így az elítélt eszméleténél van, miközben megfullad. Ezt viszont, az izombénító hatás miatt, jelezni nem tudja. Az utóbbi években több olyan kivégzés is történt, ahol utólag megállapították, hogy az elítélt eszméleténél volt a második és harmadik komponens beadásakor. A Miami Egyetem kutatóinak 2005-ös vizsgálata szerint a kivégzettek 88%-ának szervezetében kevesebb nátrium-pentotál volt, mint amennyi egyszerű műtéti altatásoknál szükséges.
A fentiek alapján egyre általánosabb az a vélemény, miszerint a méreginjekció szintén kegyetlen kivégzési módszer. Az Amerikai Legfelsőbb Bíróság egyelőre nem foglalt állást.
Erdekes tema ez a halalbuntetes, nem?
Nem veszekedni akarok, csak eszembe jutott valami amikor olvastam a hozza ertok velemenyet.
Ha mar ugyis halalra van itelve, es miutan meghalt ugysem lesz semmi beleszolasa se a sajat se a mi eletunkbe, akkor meg nem mindegy hogy hogyan hal meg?
De most komolyan. Nem bantani akarom oket, en peldaul egyaltalan nem ertek egyet a halalbuntetessel, de ha mar ugyis megolnek valakit, nem mindegy hogy hogyan? Mert szerintem neki (az eliteltnek) tok mindegy. Ez csak minket, itt maradottakat erinthet, hogy vitazhatunk, hogy nem tul humanus, meg szenvedessel jar, meg kinozzuk a rabot, mielott meghal. Dehat meg fog halni!
Ez most csak igy eszembe jutott...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!