Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Elfogadnád hogy halálbüntetés...

Elfogadnád hogy halálbüntetés helyett, aki azt érdemelné tényleges életfogytiglant kapjon, ami idő alatt kényszermunkát is kellene végeznie és ne luxusbörtönben legyen elszállásolva?

Figyelt kérdés

Sokat olvastam mostanában a halálbüntetésről (könyveket is). Eddig támogattam a halálbüntetést, de most árnyaltabbnak találom már a képet.


A fő kérdés már inkább az, hogy kinek akar a törvény megfelelni. Ha a társadalom azonnali büntetni akaró hajlamának (ösztönének), akkor legyen halálbüntetés, de ha a célja szigorúan az elítélt minél keményebb büntetése, akkor talán az utóbbi a jó, hogy ne haljon meg?


Ha soha nem szabadulhatna (nincs feltételes szabadláb 20-30-40 év múlva) és mellette még kényszermunkát is kellene végeznie. Plusz még nyilván nem a mostani luxusbörtönök egyikében lenne elszállásolva, hanem maximum annyiba kerülhet az ellátása, amennyi értéket munkával megtermel magának. Nyilván ezeket azért mondom, mert ezeken sokszor változtatnak, variálnak, de ha ez a három meglenne "kötelezően" (soha nem szabadulhat, dolgoznia kell és nem élhet luxusban), akkor elfogadnátok, hogy Szita Bence, Marian Cozma, Bándy Kata gyilkosai, vagy az olaszliszkai lincselők, móri mészárosok így éljenek életük végéig biztosan, halál helyett?


Ezen kívül azt találtam -ez talán a lényeg-, hogy az elítéltek maguk is durvábbnak tartják az életfogytot, mint a halálbüntetést.

Több mint háromszáz, életfogytos olasz rab 2007-ben az akkori köztársasági elnöknek küldte aláírásával szignálva a következő levelet: „Elnök Úr! Belefáradtunk abba, hogy minden nap egy kicsit meghalunk. Úgy döntöttünk, egyszer halunk csak meg, és arra kérjük: életfogytiglani börtönbüntetésünket változtassák át halálbüntetéssé. Az életfogytiglani börtön istentelen találmány, olyan kegyetlenség, amely túlmegy minden képzeleten. Ez apró kortyokban fogyasztott halált jelent. Győzelem a halál felett, mert még a halálnál is erősebb.”


2013. okt. 19. 17:59
 1/9 anonim ***** válasza:
78%
de mondj már nekem egy luxusbörtönt lécci! melyikben jártál? tudod, én jártam sokban (na nem elítéltként), de ha mesélnék neked az ottani körülményekről, sztem az ellenségednek se kívánnád! ez a luxusbörtönös népetetés a jobboldal baromsága, még az alapvető emberi jogok teljesítésétől is igen messze vannak!
2013. okt. 19. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

A társadalom is felelős hogy ennyi bűnöző van, szerintem a magyar politikusok sokkal többet ártottak az országnak mint ezek az emberek.


A halálbüntetés humánusabb mint élve megrohadás. Ez tény. Nincsenek luxuskörülmények, persze egy nyomortanyához képest lehet hogy luxus. Amúgy aki meg TÉSZ-en van, általában nem éli meg az 50. életkort.


Értelme semmi, a munkáltatás jó 5let, de még a kintieknek sincs munkája, a bentieknek hogy lenne?

2013. okt. 19. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
67%

Én is jártam börtönökben, és a luxusbörtönözés mese. Minden, csak nem luxus...


Egyébként az ötlet szerintem nem rossz ettől még, bár a kérdés nehéz.

2013. okt. 19. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Nem ez volt a fő kérdés, de ha a luxusbörtönökről volt szó, akkor ezek a legismertebb intézmények, amik ezekben a cikkekben szerepelnek. A média nyilván a celebek (Stohl, Damu), vagy a híres esetek (Szita Bence) miatt írt róluk, de a tények értékében nem von le egyik sem.


Teljesen igaz viszont, hogy nem az összes börtön luxusbörtön. Ez így van, én sem tagadom. Csak azt mondom, hogy sajnos vannak ilyenek is, miközben nem kellene és ennyi.


Politikát (jobb-, baloldal) meg könyörgöm ne keverjünk bele.


[link]


"Zárkák helyett parkettás szobák vannak, az ajtók kulcsait az elítéltek zsebre tehetik. Mindenki tetszése szerint berendezheti szobáját, saját tévéjét ugyanúgy beviheti, mint a mackógyűjteményét. Stohl akár kedvenc vadásztrófeáival is díszítheti szobájának falát. Az étkezés sem a cellában történik, hanem a közös étkezőben, ahol egyébként különféle kultúrműsorokat is rendeznek. Nem kizárt, hogy Stohl saját estjével is fellép majd, ha erre igény mutatkozik harminc rabtársa részéről. Összesen ugyanis ennyien lakják az intézmény ezen szárnyát. A fürdés naponta kötelező, óránként tíz percet lehet telefonálni, és internetezni is van mód."


Szita Bence gyilkosának esete:


[link]


"Tizenhárom hektáros terület, maximum négyfős, padlófűtéses, szeparált vécés-zuhanyzós zárkák. Ilyen a szombathelyi börtön, amelyet tizenöt éven át évi kétmilliárd forintért bérel egy konzorciumtól az állam."


Damu Roland:


[link]


"Az intézet falain belül kialakítottak fedett, nézőtér nélküli sportcsarnokot, kondicionálótermet, a szabadban pedig kosár-, kézilabdapályát és füves focipályát – írta a Délmagyarország, amely beszámolójában külön kitér az intézet konyhájára is, amelynek technikája vetekszik a Hiltonéval. Tiszalökön még a kenyeret is helyben sütik az elítélteknek. Damu Rolandnak akkor sem kell kétségbeesnie, ha esetleg elégedetlen a frizurájával. A kétszintes egészségügyi blokkban a kórtermek, a rendelők, a laborok, a fogászat és a röntgen mellett fodrászatot is kialakítottak. A Palácsik Tímea megerőszakolásáért és bántalmazásáért négy év hat hónapra ítélt színész a lelkét és a szellemét is karbantarthatja, ugyanis a magánbörtönben több imaterem és sok ezer kötetes könyvtár található."


De egy egyszerű google keresés után, ha csak átfutod az első 10 találatot, akkor is olvashatsz róluk.


[link]


Ajánlom a 4. találatot ("Luxusbörtön vagy Tent City"), mint összehasonlítás.

2013. okt. 19. 18:30
 5/9 anonim ***** válasza:
A fegyházon kívül minden börtönben dolgozni lehet. És a lehetőséggel minden rab szívesen él. Ugyanis a Te luxusbörtöneid (ez egyébként ilyen novákelőd féle köztudatba csempészett baromság) csupa beton, fehér csempe és hyposzag. Ha valaki dolgozhat, mondjuk konyhán főzhet, azt megbecsüli, igyekszik. Egyedül az életveszélyes bűnözőket nem engedik emberek közé. A munka a börtönben privilégium. Kondícióban tartja az elmét, társaságban vannak, és pénzt is kapnak. Mielőtt ilyen hosszú írásra veszed a fáradtságot valamiről, legalább egyszer nézd meg a saját szemeddel!
2013. okt. 19. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Leírtam érthetően. Az a baj, hogy egyáltalán léteznek olyan börtönök, ahol:


"Az intézet falain belül kialakítottak fedett, nézőtér nélküli sportcsarnokot, kondicionálótermet, a szabadban pedig kosár-, kézilabdapályát és füves focipályát. Külön kitér az intézet konyhájára is, amelynek technikája vetekszik a Hiltonéval. Tiszalökön még a kenyeret is helyben sütik az elítélteknek. A kétszintes egészségügyi blokkban a kórtermek, a rendelők, a laborok, a fogászat és a röntgen mellett fodrászatot is kialakítottak. A szellemét is karbantarthatja, ugyanis a magánbörtönben több imaterem és sok ezer kötetes könyvtár található. Tizenhárom hektáros terület, maximum négyfős, padlófűtéses, szeparált vécés-zuhanyzós zárkák. Ilyen a szombathelyi börtön, amelyet tizenöt éven át évi kétmilliárd forintért bérel egy konzorciumtól az állam. Zárkák helyett parkettás szobák vannak, az ajtók kulcsait az elítéltek zsebre tehetik. Mindenki tetszése szerint berendezheti szobáját, saját tévéjét ugyanúgy beviheti, mint a mackógyűjteményét. Stohl akár kedvenc vadásztrófeáival is díszítheti szobájának falát. Az étkezés sem a cellában történik, hanem a közös étkezőben, ahol egyébként különféle kultúrműsorokat is rendeznek. A fürdés naponta kötelező, óránként tíz percet lehet telefonálni, és internetezni is van mód."


Abban igazad van, hogy részben tévesen hoztam fel. Jól mondod, hogy az életfogytosok valóban nem ilyen helyeken, ilyen cellákban kerülnek elhelyezésre. Nem vágott a témába, de azt hittem. Elnézést. Szóval reagálj felőlem, de inkább ejtsük a luxusbörtön témát, mert a kérdéshez nem tartozik (az életfogytosok nem ilyenben vannak), bár tévesen azt hittem.

2013. okt. 19. 19:42
 7/9 anonim ***** válasza:

Akkor fogalmazzál meg egy újabb kérdést, mert a régi tárgytalan lett. Zárjuk le azzal, hogy az életfogytosok (a gyilkosok, és egyéb életellenes 10+ évre ítéltek) olyan börtönben vannak, amiben 3 percnél tovább nem maradnál. (én sem)


Pont a szombathelyiben nem voltam még, az a legmodernebb börtön. Nem akarom pontról pontra szétszedni a cikket, de az hogy van könyvtár, ahol naponta 30 percet eltölthetnek (neked szabad bármikor könyvtárba menni, őszintén, mikor voltál utoljára?) vagy hogy padlófűtés van, ezek nem tudom mennyire a rabok kényelméért vannak. De hogy a konyha a Hilton színvonalát közelíti meg... hát ezeket erősen kétlem. A kenyeret maguknak sütik. Igen, sőt,pl Baracskán az állatokat maguk tartják, a növényeket maguk termesztik, mindenből sokkal többet állítanak elő, így hasznot hozva az intézetnek. Munkásbrigádjaik vannak, építők, villanyszerelők, kert gondozók. Mindent maguk csinálnak. De ezek a max5 évet kapott pl üzletszerű csalásért ülő elítéltek.


Értem én, hogy az ember a bosszúvágyát is belevinné az ítéletbe, hogy szenvedjen az elítélt, ha már elkövette a bűnt. Bele van kódolva az emberbe a szemet szemért, ami sok ezer évig ment. De manapság Európában a szabadságvesztés a büntetés. Lehet vitatkozni, hogy ez jó-e vagy nem. De ha jó (márpedig ezt fogadtuk el, hogy jó) akkor ne csempésszünk bele olyan eszközöket, amik csak a bosszúvágyunkat elégíti ki. Nagyon fontos a tárgyilagos ítélet, az érzelmileg érintetteket ki kell zárni, jogállamban élünk és maradjon ez így.

2013. okt. 19. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

de értsd meg h NEM NEM NEM léteznek ilyen börtönök!! ezek a média idiótaságai! könyörgöm, te tényleg elhiszed, hogy egy börtönben van internetezési lehetőség és óránkénti 10 perc telefonálás, amikor az inkább heti 10 percet is csak a nevelő ellenőrzésével beszélheti? na meg a napi fürdés is csak a dolgozóknak jár, amúgy sokkal jellemzőbb a heti 2!!

kicsit térj már vissza a magyar valóságba! és akkor még nem írtam olyan körülményeket, mint pl ablak nélküli tusoló, ahol télen is csak hideg víz van, de így is kénytelenek tusolni, mert örülnek, ha végre mehetnek, vagy hogy az 50 fős helyiségben van egyetlen tiszta .zaros wc, sőt nem ritkán egymás előtt végzik a dolgukat, sőt sőt, nemrég már a wc-kbe is szereltek kamerákat sok helyen.

Ez a Stohlos népbutítás meg áááájj fáj naGYON A butaságod, ne haragudj. Mi az h ne keverjünk bele politikát? hát szted miről szól az egész?

2013. okt. 20. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

amúgy kérdésbe vág:? tudod miben hiszek én nagyon? a megalázó büntetések elrettentő erejében!

Nézd meg Szíriát, Szingapúrt, Iránt, Ghánát, Szudánt, Elefántcsontpartot és stb stb. Nem a kar levágása jelenti ám az igazi büntetést lopás miatt, hanem a nyilvános megalázás. Gondold el, ha nálunk is kapnának a tolvajok 50 botütést a fenékre, amit nyilvánosan kell végrehajtani (Szingapúr), és ezek olyanok ám, hogy egy életre nyomot hagynak, hurkásra verik a seg..ét, na szted vajhon lenne nálunk tolvaj? Nem hiszem, vagy max egyszer, aztán többet kizárt, hogy megint át akarjon élni ilyesmit. Szépen vasárnap, a piactér nyilvánossága előtt, ahogy kell, nadrág le bokáig, és mehet a dolog. Gondolj bele ennek elrettentő erejébe! Vagy Ghána? Szudán? Ahol sokkal kevesebbért is életfogytig kényszermunkára ítélnek kőbányában és többet ruhát se lát életében, és naponta láncra verve viszik ki dolgozni? Szerinted? Elrettentő?

Vagy Szudán? Ahogy a börtönbe kerülsz, többet ott se látsz ruhát, a rabok éveket töltenek egy szál semmiben, esténként meg jönnek a válogatott kínzások... nos ennek van elrettentő ereje?


Gondold ezt így magyar viszonyokra: pl lenne elrettentő ereje, ha a bolti lopáson kapott fiatal büntetésképpen láncra verve, ádámkosztümben szedné a szemetet a város szélén, tudva, hogy a haverok, osztálytársak naná oda járnak körberöhögni?? Ebben látsz elrettentő erőt? Vagy rablógyilkos tizenéveseket az elzárt börtön helyett szépen ugyanígy, láncra verve naponta kiviszik a földekre dolgozni? Csak egy kicsit leégne a képéről a bőr? Vszínű igen. Na de ez is a cél.


Ezek mind olyanok, amiket max csak egyetlen egyszer játszik el valaki, második alkalom már nem lenne. Tehát ha az elrettentés nem is lenne tuti 100-as, csak olyan 90% eredményességű, a visszaesés aránya garantáltan 99% közeli ! vélemény?

2013. okt. 24. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!