Büntetőtörvények alkalmazása fiatalkorúaknál? (többi lent)
Az unokaöcsém (17 éves) további 4 fiatalkorú (14-18 éves) és két felnőtt korú (20 és 23) társával bűncselekménybe keveredett bele. Az unokaöcsém és 3 fiatalkorú (14, 15 és 16 éves) valamint a két felnőtt korú büntetlen előéletű. Sajnos a 17 éves vádlott esetén sajnos garázdaságért volt egy 1 év 2 hónap fiatalkorúak fogháza 2 évre felfüggesztve.
A bűncselekmények: életveszélyt okozó súlyos testi sértés, rablás, zsarolás valamint kábítószerrel visszaélés. (Az életveszélyt okozó súlyos testi sértés, rablás esetén Ő és 2 fiatalkorú /14 és 16 éves/ valamint egy felnőtt korú /23 éves/; a zsarolásban két fiatalkorú /15 és 17 éves/; kábítószerrel visszaélés 3 fiatalkorú /14 és 15 és 17 éves/ valamint 1 felnőtt korú /20 éves/)
Az unokaöcsém, a felnőtt korúakkal, és 3 fiatalkorúval (14, 16 és 17 éves) társával együtt előzetes letartóztatásban van immáron kb. 5 hónapja, míg 1 fiatalkorú (15 éves) házi őrizetben van.
s; A fenti bűncselekményekért milyen büntetésre számíthat az unokaöcsém?
t; Kaphat-e bármilyen kedvezményt? (felfüggesztett büntetés, feltételes szabadlábra helyezhetőség)
u; A felfüggesztett büntetés esetén annak mi maximális időtartama?
v; A feltételes szabadlábra helyezés hogyan működik? Melyik fokozatban mennyi időt kell minimálisan eltölteni?
w; A felfüggesztett büntetést is le kell majd ülje az érintettnek?
z; A halmazati és összbüntetés hogyan alakul fiatalkorúaknál?
Első, ha nem vagy jogász, minek írsz? Ne égesd magad, szerintem.
Kérdező, semmit nem tudunk a konkrét ügyről. Így nehéz bármit is megjósolni, azt tudom neked leírni, hogy az életveszélyt okozó súlyos testi sértés az a testi sértés minősített esete, emiatt a büntetési tétele is a súlyosabb, egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés.
Az általad leírt vádpontok közül ez a legsúlyosabb, úgyhogy a bíróság számára ez lesz a mérvadó a bűnhalmazatban (erre fognak rárakni még letöltendőt, ha úgy ítélik meg).
Felfüggesztett szabadságvesztés maximum két évre adható.
Feltételes szabadlábra helyezés itthon is egyéni elbírálás alapján, de minden esetben legalább a büntetés felét, fegyházbüntetés esetén pedig a kétharmadát mindenképp le kell ülni.
Felfüggesztett büntetést csak akkor ül le bárki is, ha az elévüléséig hasonló jellegű bűncselekményt elkövet, ezáltal visszaesővé válik.
Bűnhalmazatot megint csak a konkrét ügy teljes ismeretében lenne érdemes jósolgatni, de mondjuk a leírtak alapján a fiatalkorú elkövetőket szerintem kivétel nélkül 2 év alá fogják megmázsálni, esetleg a büntetett előéletű fiatalkorú vádlottat fogják 2 évnél többre. De tényleg ismerni kéne a konkrétumokat.
A 14 éves fiatalkorú: Életveszélyt okozó súlyos testi sértés, rablás, kábítószerrel visszaélés;
a 15 éves fiatalkorú: zsarolás, kábítószerrel visszaélés;
a 16 éves fiatalkorú: súlyos testi sértés, rablás;
a 17 éves fiatalkorú: kábítószerrel visszaélés, zsarolás;
az unokaöcsém (17 éves) fiatalkorú: Életveszélyt okozó súlyos testi sértés, rablás, kábítószerrel visszaélés, zsarolás;
a felnőtt korú (20 éves): kábítószerrel visszaélés;
a felnőtt korú (23 éves): Életveszélyt okozó súlyos testi sértés, rablás, kábítószerrel visszaélés...
Az ügy: először eljárás indult még február elején rablásért. A sértettek név szerint tettek feljelentést 3 elkövető (unokaöcsém -17 éves- valamint egy 15 és egy 17 éves) ellen.
Sajnos még aznap mielőtt előállították volna őket egy részük bántalmazott egy 14 éves és egy 15 éves fiút.
Sajnos súlyos, életveszélyes sérülésekkel kerültek kórházba. A feljelentés itt súlyos testi sértésért, és rablásért (mivel a nála levő pénzét és mobiltelefonját és laptopját is elvették). Ebben az ügyben négy elkövető ellen, melyből 3 fiatalkorú (unokaöcsém -17 éves-, egy 14 és egy 16 éves) valamint egy felnőtt korú (23 éves) ellen.
A fiatalkorúaknál (az unokaöcsém, valamint egy 14 és egy 15 és egy 17 éves) kábítószert találtak, valamint annak fogyasztását állapította meg gyorsteszt. A kihallgatásuk során mindent beismerek és elmondták, hogy a kábítószert kitől vették. Így jutottak el a 20 éves fiatal felnőtt korúhoz.
Sajnos a 17 éves gyanúsítottról kiderült, hogy garázdaságért korábban 1 év 2 hónap fiatalkorúak fogházát kapott 2 évre felfüggesztve. Ez is kevesebb, mint 1,5 évvel az új bűncselekmény elkövetése előtti. A többiek büntetlen előéletűek.
s2; Unokaöcsém milyen büntetésre számíthat?
s3; Milyen büntetésre számíthatnak a - büntetlen előéletű - fiatalkorú vádlottak?
s4; Kaphatnak-e felfüggesztettet?
t2; Milyen büntetésre számíthat a korábban felfüggesztettet kapó fiatalkorú?
t3; Az előző büntetését is le kell, majd ülje?
z.a; Milyen büntetést kaphatnak a felnőtt korúak?
A bűnügy ez év februárjában történt.
z.b; Melyik BTK-t kell alkalmazni esetükben?
Az esetükben valószínűsítem, hogy az 1978. évi IV. törvényt fogják alkalmazni:
"12. § (1) Bűnhalmazat az, ha az elkövető egy vagy több cselekménye több bűncselekményt valósít meg, és azokat egy eljárásban bírálják el.
(2) Nem bűnhalmazat, hanem folytatólagosan elkövetett bűncselekmény az, ha az elkövető ugyanolyan bűncselekményt, egységes elhatározással, azonos sértett sérelmére, rövid időközökben többször követ el."
"19. § Elkövetők a tettes, a közvetett tettes és a társtettes (tettesek), valamint a felbujtó és a bűnsegéd (részesek). "
"20. § (1) Tettes az, aki a bűncselekmény törvényi tényállását megvalósítja.
(2) Közvetett tettes az, aki a szándékos bűncselekmény törvényi tényállását e cselekményért gyermekkor, kóros elmeállapot, kényszer, fenyegetés miatt nem büntethető vagy tévedésben levő személy felhasználásával valósítja meg
(3) Társtettesek azok, akik a szándékos bűncselekmény törvényi tényállását, egymás tevékenységéről tudva, közösen valósítják meg. "
21. § (1) Felbujtó az, aki mást bűncselekmény elkövetésére szándékosan rábír.
(2) Bűnsegéd az, aki bűncselekmény elkövetéséhez szándékosan segítséget nyújt.
(3) A részesekre is a tettesekre megállapított büntetési tételt kell alkalmazni."
"44. § Fogházban kell végrehajtani a vétség miatt kiszabott szabadságvesztést, kivéve, ha az elítélt visszaeső. "
"47. § (1) A bíróság a határozott ideig tartó szabadságvesztésre ítéltet feltételes szabadságra bocsátja, ha – különösen a büntetés végrehajtása alatt tanúsított kifogástalan magatartására és arra a készségére tekintettel, hogy törvénytisztelő életmódot fog folytatni – alaposan feltehető, hogy a büntetés célja további szabadságelvonás nélkül is elérhető.
(2) Feltételes szabadságra bocsátásnak csak akkor van helye, ha az elítélt
– fegyházban végrehajtandó büntetésének legalább négyötöd részét,
– börtönben végrehajtandó büntetésének legalább háromnegyed részét,
– fogházban végrehajtandó büntetésének legalább kétharmad részét
kitöltötte."
"72. § (5) A próbaidő tartama egy évtől három évig terjedhet; a tartamot években kell meghatározni.
"73. § (1) A próbaidő egy ízben legfeljebb egy évvel meghosszabbítható, ha a próbára bocsátott a pártfogó felügyelet magatartási szabályait megszegi.
(2) A próbára bocsátást meg kell szüntetni, és büntetést kell kiszabni, ha a próbára bocsátott a pártfogó felügyelet magatartási szabályait súlyosan megszegi, vagy a próbaidő alatt elkövetett bűncselekmény miatt, valamint ha a próbaidő előtt elkövetett bűncselekmény miatt a próbaidő alatt elítélik.
(3) A (2) bekezdés esetén kívül a próbaidő elteltével az elkövető büntethetősége megszűnik."
"85. § (1) Bűnhalmazat (12. §) esetén egy büntetést kell kiszabni.
(2) A büntetést a bűnhalmazatban lévő bűncselekmények büntetési tételei közül a legsúlyosabbnak az alapulvételével kell kiszabni."
"87/C. § Együttműködő terhelt tárgyalásról lemondása esetén (Be. 537. §) a szabadságvesztés mértéke
a) az öt évet meghaladó, de nyolc évnél nem súlyosabb szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény miatt a három évet,
b) a három évet meghaladó, de öt évnél nem súlyosabb szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény miatt a két évet,
c) a három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény miatt a hat hónapot
nem haladhatja meg."
"89. § (2) A próbaidő tartama – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – egy évtől öt évig terjedhet, de a kiszabott szabadságvesztésnél rövidebb nem lehet. A próbaidőt években és hónapokban kell meghatározni."
"90. § (1) A két évet meghaladó, de öt évnél nem hosszabb tartamú szabadságvesztés kiszabása esetén a szabadságvesztés fele részének végrehajtása próbaidőre felfüggeszthető, ha – különösen az elkövető személyi körülményeire figyelemmel – alaposan feltehető, hogy a büntetés célja annak végrehajtása nélkül is elérhető.
(2) A próbaidő tartama két évtől öt évig terjedhet, de a felfüggesztett résznél rövidebb nem lehet. A próbaidőt években és hónapokban kell meghatározni. A próbaidő a végrehajtandó rész letöltése után kezdődik."
"98. § (1) Azzal szemben, aki az öt évi vagy ezt meghaladó szabadságvesztéssel büntetendő szándékos bűncselekményt bűnszervezetben (137. § 8. pont) követte el, a bűncselekmény büntetési tételének felső határa a kétszeresére emelkedik, de a húsz évet nem haladhatja meg. Halmazati büntetés esetén a 85. § (2) bekezdése szerinti büntetési tételt, a tárgyalásról lemondás esetén a 87/C. § szerinti büntetési tételt kell alapul venni.
(3) Azzal szemben, aki a bűncselekményt bűnszervezetben követte el, mellékbüntetésként kitiltásnak is helye van.
(4) A bűncselekmény bűnszervezetben történő elkövetésének megállapítása esetén az e törvényben a bűncselekmény bűnszövetségben történő elkövetésének esetére megállapított jogkövetkezmények nem alkalmazhatók."
"99. § (1) Az előzetes fogvatartás és a házi őrizet teljes idejét be kell számítani a kiszabott szabadságvesztésbe, közérdekű munkába és pénzbüntetésbe.
(2) A beszámításnál egy napi előzetes fogvatartás egy napi szabadságvesztésnek, egy napi tétel pénzbüntetésnek, illetve hat óra közérdekű munkának felel meg.
(3) Házi őrizet beszámítása esetén hat óra közérdekű munkának, illetve egy napi tétel pénzbüntetésnek egy nap, egy napi szabadságvesztésnek fegyház fokozat esetén öt nap, börtön fokozat esetén négy nap, fogház fokozat esetén három nap házi őrizetben töltött idő felel meg.
(4) A (3) bekezdés szerinti beszámítás után fennmaradó házi őrizet tartamát egy napi szabadságvesztésként kell beszámítani."
"110. § (1) A fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés legrövidebb tartama bármely bűncselekmény esetén egy hónap.
(2) A bűncselekmény elkövetésekor tizenhatodik életévét betöltött fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama
a) életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény esetén tizenöt év;
b) tíz évet meghaladó szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény esetén tíz év.
(3) Az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény elkövetésekor tizenhatodik életévét be nem töltött fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama tíz év.
(4) A (2) és (3) bekezdés esetén kívül a fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama öt év akkor, ha a bűncselekmény öt évet meghaladó szabadságvesztéssel büntetendő.
(5) A büntethetőség elévülése határidejének számításánál és a visszaesőkre vonatkozó rendelkezések szempontjából a (2)–(4) bekezdésekben meghatározott időtartam az irányadó."
"111. § (1) A fiatalkorú szabadságvesztését a fiatalkorúak büntetésvégrehajtási intézetében kell végrehajtani.
(2) A fiatalkorúak börtönében kell végrehajtani a szabadságvesztést, ha
a) a fiatalkorút bűntett miatt kétévi vagy ennél hosszabb tartamú szabadságvesztésre ítélik,
b) az egyévi vagy ennél hosszabb tartamú szabadságvesztésre ítélt fiatalkorú visszaeső vagy szándékos bűncselekmény elkövetését megelőzően szándékos bűncselekmény miatt javítóintézeti nevelésre ítélték.
(3) A (2) bekezdés esetén kívül a szabadságvesztést a fiatalkorúak fogházában kell végrehajtani.
(4) Ha az elítélt a szabadságvesztés megkezdésekor huszonegyedik életévét betöltötte vagy a végrehajtás alatt tölti be, a bíróság a 42–44. §-ok alapján határozza meg a szabadságvesztés végrehajtásának fokozatát.
"112. § (1) A fiatalkorú a szabadságvesztésből akkor bocsátható feltételes szabadságra, ha
a) a fiatalkorúak börtönében végrehajtandó büntetésének legalább háromnegyed részét,
b) a fiatalkorúak fogházában végrehajtandó büntetésének legalább kétharmad részét kitöltötte."
"117. § (1) Fiatalkorúval szemben próbára bocsátásnak bármely bűncselekmény esetén helye van.
(2) A próbaidő tartama egy évtől két évig terjedhet; a tartamot években és hónapokban kell meghatározni.
(3) A bíróság a 73. § (2) bekezdés esetén javítóintézeti nevelést rendel el vagy büntetést szab ki."
"120. § (1) A halmazati és az összbüntetés a 110. § (2) bekezdésének a) pontja esetén nem haladhatja meg a húszévi, b) pontja és a (3) bekezdés esetén a tizenöt évi, a (4) bekezdés esetén a hét év és hat hónapi szabadságvesztést.
(2) Javítóintézeti nevelés és szabadságvesztés találkozása esetén összbüntetésként a szabadságvesztést kell végrehajtani. Ennek tartamát a bíróság legfeljebb egy évvel meghosszabbíthatja, ha erre a 108. §-ban meghatározott cél elérése érdekében szükség van. A meghosszabbítás tartama azonban a javítóintézeti nevelés hátralevő részét nem érheti el."
"137. § E törvény alkalmazásában
4. a) fegyveresen követi el a bűncselekményt, aki lőfegyvert vagy robbanóanyagot tart magánál; a fegyveres elkövetésre vonatkozó rendelkezéseket alkalmazni kell akkor is, ha a bűncselekményt lőfegyver vagy robbanóanyag utánzatával fenyegetve követik el,
b) felfegyverkezve követi el a bűncselekményt, aki az ellenállás leküzdése vagy megakadályozása érdekében az élet kioltására alkalmas eszközt tart magánál,
5. kár: a bűncselekménnyel a vagyonban okozott értékcsökkenés; vagyoni hátrány: a vagyonban okozott kár és az elmaradt vagyoni előny,
7. bűnszövetség akkor létesül, ha két vagy több személy bűncselekményeket szervezetten követ el, vagy ebben megállapodik, és legalább egy bűncselekmény elkövetését megkísérlik, de nem jön létre bűnszervezet,
8. bűnszervezet: három vagy több személyből álló, hosszabb időre szervezett, összehangoltan működő csoport, amelynek célja öt évi vagy ezt meghaladó szabadságvesztéssel büntetendő szándékos bűncselekmények elkövetése,
9. üzletszerűen követi el a bűncselekményt, aki ugyanolyan vagy hasonló jellegű bűncselekmények elkövetése révén rendszeres haszonszerzésre törekszik,
13. csoportosan követik el a bűncselekményt, ha az elkövetésben legalább három személy vesz részt,
14. visszaeső a szándékos bűncselekmény elkövetője, ha korábban szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték, vagy annak végrehajtását részben felfüggesztették, és a büntetés kitöltésétől vagy végrehajthatósága megszűnésétől az újabb bűncselekmény elkövetéséig három év még nem telt el,
15. különös visszaeső az a visszaeső, aki mindkét alkalommal ugyanolyan vagy hasonló jellegű bűncselekményt követ el,
16. többszörös visszaeső az, akit a szándékos bűncselekmény elkövetését megelőzően visszaesőként végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltek, vagy annak végrehajtását részben felfüggesztették, és az utolsó büntetés kitöltésétől vagy végrehajthatósága megszűnésétől a szabadságvesztéssel fenyegetett újabb bűncselekmény elkövetéséig három év még nem telt el,
17. erőszakos többszörös visszaeső az a többszörös visszaeső, aki mindhárom alkalommal személy elleni erőszakos bűncselekményt követ el. E pont alkalmazásában személy elleni erőszakos bűncselekmény az alkotmányos rend elleni erőszakos szervezkedés [139. § (1)–(2) bekezdés], a lázadás [140. § (1)–(2) bekezdés], a népirtás (155. §), az apartheid [157. § (1)–(3) bekezdés], a polgári lakosság elleni erőszak [158. § (1)–(2) bekezdés], a bűnös hadviselés (160. §), a hadikövet elleni erőszak (163. §), az egyéb háborús bűntett (165. §), az emberölés [166. § (1)–(3) bekezdés], az erős felindulásban elkövetett emberölés (167. §), a testi sértés [170. § (1)–(6) bekezdés], a kényszerítés (174. §), a lelkiismeret és vallásszabadság megsértése (174/A. §), a közösség tagja elleni erőszak (174/B. §), az egyesülési, a gyülekezési szabadság, valamint a választási gyűlésen való részvétel jogának megsértése (174/C. §), a személyi szabadság megsértése (175. §), az emberrablás [175/A. § (1)–(5) bekezdés], az emberkereskedelem (175/B. §), az erőszakos közösülés (197. §), a szemérem elleni erőszak (198. §), a bántalmazás hivatalos eljárásban (226. §), kényszervallatás (227. §), jogellenes fogvatartás (228. §), a hivatalos személy elleni erőszak [229. § (1)–(6) és (8) bekezdés], a közfeladatot ellátó személy elleni erőszak (230. §), a hivatalos személy támogatója elleni erőszak (231. §), a nemzetközileg védett személy elleni erőszak [232. § (1)–(2) bekezdés], a terrorcselekmény [261. § (1)–(5) és (7) bekezdés], a légijármű, vasúti, vízi, közúti tömegközlekedési vagy tömeges áruszállításra alkalmas jármű hatalomba kerítése [262. § (1)–(3) bekezdés], az önbíráskodás [273. § (1)–(2) bekezdés], a rablás (321. §), a zsarolás (323. §), a zendülés minősített esetei [352. § (2)–(4) bekezdés], és az elöljáró vagy szolgálati közeg elleni erőszak (355. §),
18. védekezésre képtelennek kell tekintetni azt is, aki helyzeténél vagy állapotánál fogva ideiglenesen vagy véglegesen nem képes ellenállás kifejtésére,
138. § E törvény alkalmazásában, eltérő rendelkezés hiányában fenyegetés: súlyos hátrány kilátásba helyezése, amely alkalmas arra, hogy a megfenyegetettben komoly félelmet keltsen.
138/A. § E törvény alkalmazásában az érték, a kár, a vagyoni hátrány, valamint az adóbevétel, illetőleg a vámbevétel csökkenése
a) kisebb, ha ötvenezer forintot meghalad, de kétszázezer forintot nem halad meg,
b) nagyobb, ha kétszázezer forintot meghalad, de kétmillió forintot nem halad meg,
c) jelentős, ha kétmillió forintot meghalad, de ötvenmillió forintot nem halad meg,
d) különösen nagy, ha ötvenmillió forintot meghalad, de ötszázmillió forintot nem halad meg,
e) különösen jelentős, ha ötszázmillió forintot meghalad."
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!