Ha a közösségi (Európai uniós) jog elsőbbséget élvez
a nemzeti joggal szemben, akkor ezt az ügyvédek ki is
használhatják?
Figyelt kérdés
Gondolok itt arra, hogy ha egy ember a nemzeti, tehát magyarországi jogrend szerint bűnös de a közösségi szerint nem, vagy csak enyhébb szinten, akkor ezzel a védőügyvéd tisztában van és ezzel érvel?
Minden ügyvéd ismeri a közösségi jogokat, vagy csak a nemzetit kell megtanulniuk?
Az uniós jogharmonizáció jelenleg még eléggé gyerekcipőben jár, alapesetben az adott ország jogforrása a mérvadó. Szinte csak speckó esetekben (emberjogi ügyek) mérvadó uniós, vagy más jogforrás.
2013. nov. 5. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
2/7 A kérdező kommentje:
Ezek szerint valamilyen szinten ez "kihasználható" a mostani állapot?
2013. nov. 5. 23:38
3/7 anonim válasza:
Az Uniós jog főleg versenyjog, gazdasági jog, és az ezzel összefüggő területek )környezetvédelem, fogyasztóvédelem...).
Általában a magyar jog a szabályozott témákban 100% megfelel az EU jognak, tehát tökmindegy.
EU-s büntetőjog nincs.
2013. nov. 6. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
4/7 anonim válasza:
1, Büntetőjogban nincs EU-jog, ott csakis nemzeti van
2, Az EU nem hozhat hatályos törvényt ami érvényes párhuzamosan a magyarral, csak állást foglalhat, meg szankcionálhat. Mindig a magyar joga mérvadó, amit igyekeznek harmonizálni az EU-val.
2013. nov. 6. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
5/7 anonim válasza:
3-as válaszoló aránylag jól válaszolt, a többiek butaságot írtak. Persze, hogy kihasználhatják (nem büntetőügy), lásd Cartesio-ügy, 2006. évi CXXX. törvény, amely az Európai Bíróság C-290/05. és a C-333/05. számú ügyben hozott határozata alapján jött létre. Nem mindig passzol teljesen az EU-s joggal a magyar jogszabályok, ez főleg adóügyekben szokott előfordulni, ez általában az EU-s jog figyelmen kívül hagyásából illetve félreértelmezéséből (ez a gyakoribb) szokott adódni, de manapság egyre kevesebb az ilyen példa. Én kb. 97-98%-ra saccolnám azt az arányt, hogy a magyar jog mennyire harmonizál az EU-s joggal.
2013. nov. 6. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
6/7 anonim válasza:
Ja, és igen, elvileg minden magyar jogásznak ismernie kéne az EU-s/nemzetközi jogszabályokat, de sajnos a valóságban ez nem így van.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!