Most akkor Magyarországon hány fokon jár el a bíróság?
Van ugye a járás, a törvényszék, az ítélőtábla meg a kúria.
Ezek a szintek.
De én a fokokra gondolok.
Szal első fokon kapok 5 évet akkor mehetek tovább másodfokra.
De még utána is mehetek 3-ra?
Odaírtam a választ. Mehetsz tovább harmadfokra is, mert három fokú ítélkezés van.
Annyi a különbség, hogy kis ügyeknél a három fok a járás(vagy munkaügyi)-törvényszék-tábla, míg súlyosaknál törvényszék-tábla-kúria
Nálunk most per pillanat 16 fokon. :)
Egyébként pedig kúriához már csak felülvizsgálati kérelemmel lehet élni (ekkor megvizsgálják, hogy minden jogszerű volt e az eljárás során, és ha igen akkor kész ennyi volt)
Illetve büntető ügyekben lehet menni 3 fokra akkor ha az első és a másodfokú itélet ellentétes volt (első felment, másod bűnös). Harmad csak a büntető ügyekben van, polgári ügyekben csak felülvizsgálat van "harmadfokon".
Büntetőeljárás esetén abban az esetben lehet a harmadfokú bírósághoz fellebbezni, amennyiben az első- és másodfokú bíróság ellentétes tartalmú határozatot hozott a bűnösség kérdésében (tehát például az első fokon felmentett vádlottat a másodfok elítélte). Amennyiben a bűnösség kérdésében azonos álláspontot képviselt az első és másodfokú bíróság, de akár azonos, akár eltérő büntetést szabtak is ki, harmadfokú eljárásnak nincs helye (azaz a másodfokon hozott határozat emelkedik jogerőre.
A felülvizsgálat a rendkívüli jogorvoslatok körébe tartozik, és nagyon szűk kőrben van rá lehetőség (kizárólag meghatározott jogszabálysértések esetén).
Első fokon a járásbíróságok, súlyosabb esetekben a törvényszékek, másodfokon a törvényszékek és az ítélőtáblák, harmadfokon az ítélőtáblák és a Kúria járnak el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!