Mit ér ez az "irat"?
A főbérlőm fölmondott, mert szerintem jó pár dolgot jogtalanul fizettetett ki velünk és e mellett az elmúlt 7 év 7 hónapban nem meszeltetett ki egyszer sem meg egy csomó más problémának a javítását is húzta halasztotta. Én kifizettem tisztességesen, de ő a lakásfönntartói kötelezettségeit nem teljesítette. Nekem elegem lett és azt mondtam amíg nem csinálja meg és nem számoljuk vissza azokat a tételeket amiket vitatok, addig nem adok egy fillért sem.
Na ekkor írt egy A4-es lapra egy szöveget, hogy fölmond, meg hogy 30 nap múlva távoznom kell, és ő aláírta, én nem voltam hajlandó (pedig nagyon erősködött), meg aláíratta a lakótársammal mint tanúval.
Ér valamit ez a papír? Mert szerintem nem. Nincs rajta az aláírásom, és ha jól tudom kilakoltatni meg csak kilakoltatási végzéssel tud, semmi mással, azt meg ugyancsak 30 napos határidővel kérheti ha jól tudom.
Azzal fenyegetőzik hogy kizár a lakásból, elzárja elveszi a cuccaimat, ha nem fizetek, de nekem megvan az eredeti szerződésem vele, az ő aláírásával, tehát nekem mindenképp birtokjogom van a lakásra amíg ezt meg nem szünteti (még akár őt is kirakathatom rendőri segítséggel elvileg). Így elvileg az megvéd engem az ilyesmitől!?
Hozzátenném hogy a szerződésünk 2006-ban köttetett 1+1 évre, és nem lett meghosszabbítva, mert rászerződött közben 2007-ben a munkaadómmal (amit azóta a munkaadóm megszüntetett 2010-ben). És mind e közben kiadta a másik üres szobát pénzért 2009-ben másnak.
Tehát legkésőbb 2010 óta nincs érvényes szerződésünk, ennek ellenére megvéd engem az eredeti hogy kicsesszen velem? Vagy menjek polgári perre? És akkor őt csúnyán megbüntetik még másért is.
Sorjában:
- nem zárhat ki a lakásból (birtokháborítás), nem viheti el onnan a dolgaidat (lopás). Bizonyos esetekben zálogjoga lehet az ingóságaidra, de amíg ott laksz, addig hogyan is tudná ezt érvényesíteni, nem veheti zár alá azokat, mert akkor kizárna téged is.
- tudtod és engedélyed nélkül nem mehet be a bérleménybe. Ha a szerződés szerint a lakás egy részét ő maga használja, akkor az ő részébe és a lakás közös helyiségeibe bemehet. Ha azonban a lakótárs nem ő maga, akkor még ez sem igaz.
- szerződésben törvényellenes kikötés érvénytelen.
- a birtokvédelmi eljárásban a birtokától megfosztott birtokost (értsd: kizárt lakót) a jegyző per NÉLKÜL, közigazgatási határozattal visszahelyezi birtokába (beengedi a lakásba). A birtokosnak igazolnia kell, hogy ő a birtokos, tehát a lakásban lakik. Ez történhet bérleti szerződéssel, de annak hiányában akár tanúvallomással, ingóságok jelenlétével stb. is. A sommás birtokvédelmi eljárásban a jegyző a birtoklás jogszerűségét (tehát szerződés meglétét, annak érvényességét stb.) NEM vizsgálHATja, mert jogi kérdésekben csak bíróság határozhat. A birtokvédelmi eljárásban csak a birtoklás tényét vizsgálja a hatóság. A jegyző határozatát bíróságon ugyan meg lehet támadni, de attól még azonnal végrehajtható.
Ment a zöld kéz 11-es. De 2 dologba bele is kérdeznék.
"Ez történhet bérleti szerződéssel, de annak hiányában akár tanúvallomással, ingóságok jelenlétével stb. is."
Na igen és ha be van zárva a lakás és bent van a szerződésem meg az ingóságok is, akkor hogy bizonyítom hogy bent van. Eljön a jegyző személyesen és egy rendőrrel berúgatja az ajtót (feltéve ha a lakótárs ki nem nyitja) ?
A Jogsegély szolgálatos ügyvédnő szerint elvileg akár én is berúghatom, megkérdeztem. (Hiszen igazolni tudom jogos ott tartózkodásom, így ez nem betörés.)
Vagy ha úgy találom lezárva a lakást akkor inkább hívjak rendőrt és azzal menjek be? Természetesen jegyzőkönyveztetve az esetet. És csak utána kérjek Birtokvédelmet a Jegyzőtől? (Mert mondjuk ha Szombaton zárja le, amíg mondjuk nem vagyok "otthon" akkor elvileg csak hétfőn érem utol a jegyzőt.)
Hogy a rendőrség kimegy-e "biztosítani" a visszajutásodat, azt nem tudom. Kérdezd meg őket.
Valóban feltörheted a zárat, amennyiben jogellenesen zártak ki a lakásból. Jogi szaknyelven az a te "lak"-ásod, hiszen te laksz ott, a te dolgaid vannak ott stb. Aki onnan téged kizár, az birtokháborítást követ el. Aki a (bérelt) lakásodba erőszakkal (pl. zárfeltöréssel) akaratod ellenére bemegy, az adott esetben magánlaksértést követ el, még ha ő a tulajdonos, akkor is.
Birtokvédelmi eljárásra akkor van szükséged, ha a lakásba nem tudsz bejutni, mert mondjuk nem tudod magad feltörni a zárat, vagy ott áll az, aki téged kizárt. Ha semmilyen dokumentumodhoz nem férsz hozzá, akkor tanúvallomásokkal igazolhatod, hogy ott laksz. Ha hétvége miatt a birtokvédelmi eljárás késedelmet szenved, akkor kivehetsz egy hotelszobát, a költségeket pedig követelheted attól, aki kizárt a lakásodból.
Megoldódik a probléma. Sikerült rábeszélni a tulajdonost hogy a jogsegély szolgálatra bemenve beszéljük meg a dolgot. Volt amit nem így adott elő az ügyvédnő sem ahogy itt leírtátok, de mindegy is mert.
Végül is az volt a javaslata hogy írjunk egy közös megegyezéses fölmondást Nov 30-ra, azzal a kikötéssel hogy nem kell kifizetnem semmit sem. Tehát amit eddig lelaktam meg amit addig lelakok az az enyém (normál fogyasztás mellett.)
De azt hozzá kell tegyem hogy a korábbi jogsegélyen való járásomkor egy másik ügyvédnő által javasolt írásban megfogalmazott követelési listát is elő kellett venni ahhoz hogy ezt elérjem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!