Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lehet önvédelemnek tekinteni,...

Lehet önvédelemnek tekinteni, ha páromat (nő) védtem?

Figyelt kérdés

Egy szabadtéri könnyűzenei koncerten távol a színpadtól szélen, nem a tömeg közepén mert beszélgetni a párom a barátnőivel, ami nem tetszett a 40 körüli férfi emberkének, ezért elég csúnya szavakkal elküldte a barátnőmet a ...-ba, aki erre csak visszakérdezett, hogy hogy beszél, ekkor elborult az agya az emberkének megütötte, én ott álltam fél méterre, így másodszorra nem sikerült megütnie, mert elkaptam a kezét, utána elég csúnyán helyben hagytam azt a férget(valószínű, hogy 8 napon túl gyógyuló sérülései lettek, orrtörés elég valószínű).

Na most ha feljelent milyen következményei lehetnek?

Sosem volt előtte rendőrségi ügyem még gyorshajtás sem, verekedni is gyerekkoromba verekedtem utoljára, lassan diplomázok, szóval nem egy balhés vadállat vagyok és szerintem érthető amit tettem, de tudjuk milyen a magyar jog... :S



2013. szept. 16. 01:04
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
87%

jah jogos védelem. de csak addig amíg a veszélyt hárítod el.

Tehát ha már a veszély elhárult, pl a földön fexik maga alá hugyozva és te még ütöd, akkor az már terhelő rád nézve.

2013. szept. 16. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
10%

Ez sajnos önbíráskodás,Súlyos testi sértés és Garázdaság is egyben. (sőtt cserben hagyás is). Súlyos testi sértés a 8 napon túli gyógyulás miatt. Garázdaság azért mert a közt meg botrákoztató cselekmény nyilvános rendezvény helyszínén. Önbíráskodást meg nem kel magyaráznom,nem magadat védted.

8 napon túli sérülés,komoly gond. Ha a sértet nem is jelent fel mert nem akar ügyet csinálni, az orvos mindenképpen kötelezően meg fogja tenni a feljelentést.

Nektek kellet volna rendőrt hívnotok és ott voltatok tanuknak ti a társaságotok és akkor most ő felelne garázdaság miatt,stb.

Építsd fel a sztoridat másképpen, mint ahogyan itt leírtad és tanúskodjanak neked a javadra a résztvevők.

De vigyázz ! Nehogy ebből meg egy még komplikáltabb ügy legyen,azaz hamis tanúzás,hamis tanúzásra való felbujtás! Mert elképzelhető,hogy a másik fél részére is lesznek/vannak tanuk. (akiket a rendőrség talált vagy maga a sértet fél).

Persze az is lehet,hogy szerencséd lesz és nem is találnak meg téged,azaz nem leszel felelősségre vonva.

Ha mégis,akkor nagyon elképzelhető az erkölcsi bizonyítvány elvesztése,stb.

Röviden ennyi.

2013. szept. 16. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
81%

2-es:


ez nem önbíráskodás. az önbíráskodás lényegében a rendőri és bírói ítéletek létrehozása, végrehajtásának privatizálása, azaz amikor a sértett átveszi ezeket a szerepeket. Pl ha egy tolvaj ellop tőletek valamit és ti utólag veszitek később észre, megkeresitek és visszaveszitek, akkor az önbíráskodás.


A verés már csak azért se lehet SZERINTEM önbíráskodás, mivel ilyen ítélet nem is születhet, senkit se ítélnek verésre. A verés az a testi sértés kategória.



A magyar jogszabályok megengedik a saját és mások testi épségének, illetve javainak védelmét.


Idézem a jogszabályt:


"A jogos védelem


21. § Nem büntetendő annak a cselekménye, aki a saját, illetve a mások személye vagy javai elleni jogtalan támadás megelőzése céljából telepített, az élet kioltására nem alkalmas védelmi eszközzel a jogtalan támadónak sérelmet okoz, feltéve, hogy a védekező mindent megtett, ami az adott helyzetben elvárható annak érdekében, hogy az általa telepített védelmi eszköz ne okozzon sérelmet.

22. § (1) Nem büntetendő az a cselekmény, amely a saját, illetve más vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett, illetve ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.

(2) A jogtalan támadást úgy kell tekinteni, mintha az a védekező életének kioltására is irányult volna, ha

a) azt személy ellen

aa) éjjel,

ab) fegyveresen,

ac) felfegyverkezve vagy

ad) csoportosan

követik el,

b) az a lakásba

ba) éjjel,

bb) fegyveresen,

bc) felfegyverkezve vagy

bd) csoportosan

történő jogtalan behatolás, vagy

c) az a lakáshoz tartozó bekerített helyre fegyveresen történő jogtalan behatolás.

(3) Nem büntethető, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl.

(4) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.



A végszükség


23. § (1) Nem büntetendő annak a cselekménye, aki saját, illetve más személyét vagy javait közvetlen és másként el nem hárítható veszélyből menti, vagy a közérdek védelme érdekében így jár el, feltéve, hogy a cselekmény nem okoz nagyobb sérelmet, mint amelynek elhárítására törekedett.

(2) Nem büntethető, aki azért okoz nagyobb sérelmet, mint amelynek elhárítására törekedett, mert ijedtségből vagy menthető felindulásból nem ismeri fel a sérelem nagyságát.

(3) Nem állapítható meg végszükség annak javára, akinek a veszély előidézése felróható, vagy akinek a veszély vállalása foglalkozásánál fogva kötelessége."



Te komolyan azt gondolod, hogy ha nem téged ütnek, hanem egy barátodat, akkor nem avatkozhatsz közbe jogosan?



Gondolom a támadót nem verte ájultra, félholtra, hisz egy ilyen helyen az azonnal kiderül és jön az orvos/mentő. Gondolom az ember a saját lábán távozott nem? Ha igen, akkor nincs segítség elmulasztása probléma.


Barátnőddel esetleg vetessetek látleletet, hogy ha a támadó feljelentene, akkor tudjatok ti is virítani valamit.

2013. szept. 16. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
33%

2-es vagyok. Ne nekem legyen igazam abban amit írtam. Azt már nem is említem,hogy az sem mindegy,hogy ki volt a sértet (ismereti és hatás tőkéje milyen).

Ennyi. Tovább nem szeretnék belebonyolódni.

Csak egy véleményt, pontosabban saját gondolatot, akartam kifejteni,mivel a kérdező ezt kérte.

De lehet,hogy nekem nincs is igazam és semmi nem úgy van ahogy azt én gondolom ill. írtam.

2013. szept. 16. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
73%
Önvédelemnek nem, hanem jogos védelemnek, ha egyébként jogszerűen jártál el.
2013. szept. 16. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
79%

Most agy végigolvasva:


"így másodszorra nem sikerült megütnie, mert elkaptam a kezét, utána elég csúnyán helyben hagytam azt a férget(valószínű, hogy 8 napon túl gyógyuló sérülései lettek, orrtörés elég valószínű). "


Semmikép. Itt nem védekezés vagy védés történt csak szimpla önbíráskodás és súlyos testi sértés.

2013. szept. 16. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
81%
Nem önvédelem, hanem jogos védelmi helyzet lehet, ha a többi feltétel fennáll. És csak addig, amíg fennáll!
2013. szept. 16. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
23%
Alapvetően szerintem is túllépted az elhárításhoz szükséges mértéket, így az már nem védekezés volt, de hivatkozz arra, hogy menthető felindulásból lépted túl ( a jogszabályt már előttem beidézték)
2013. szept. 16. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
86%
Távol a színpadtól az a "férfi emberke" bizonyára a koncertet szerette volna hallani, és nem a barátnők ricsaját, ha már egyszer megvette a jegyet. A barátnődnek van látlelete? Ez bizony így nagyon egyoldalú mese, nem életszerű. A barátnők valóban csak visszaszóltak, tudatában annak, hogy ott van a szupermen? "utána elég csúnyán helyben hagytam azt a férget"
2013. szept. 16. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
30%
Most őszintén ki az, akinek megütik a barátnőjét utána elkapja a támadó kezét a következő támadáskor és illedelmesen megkéri a távozásra? Na az a nem életszerű.
2013. szept. 16. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!