"Közúti baleset gondatlan okozása 1 db nagyon könnyű sérülttel" bcs-ben a gyakorlat szerint milyen büntetéseket/intézkedéseket szoktak adni?
Pontosabban:
Azért "nagyon könnyű", mert ugyan van egy elkövetőnek nevezett autós, na de a két jármű egymáshoz se ért, a "sértett" a maga ijedtségéből rántotta el a kormányt, de mégis valamiért a szóban forgó elkövetőt hozták ki okozónak.
Oké, ez már nem kérdés. A "sértett" viszont kis hámsérüléseken kívül semmi mást nem szenvedett el (most az más kérdés h ő persze állítja h emiatt sok hónapig munkaképtelen volt, miközben meg tudjuk h feketén persze, de végig dolgozott, na de ettől még követel kártérítést az állítólagos munkaképtelenség miatt).
Ennyi a helyzet röviden.
1, Mi történik megegyezés esetén? tehát az elkövető tegyük fel, ad a sértettnek X Ft-ot (a sértett ezt akarja), akkor az ügy lezárul az ügyészségen és nem emelnek vádat vagy akkor is?
2, ha nincs megegyezés a felek között, és tuti biztosan megy a vádemelés, akkor ilyen esetben kb mire lehet számítani?
a, megállhat az ügy egy ügyészi megrovással?
b, biztosan vádemelés lesz, és így bíróság, viszont tekintve a jó nagy semmit, befejeződhet egy bírói megrovással?
c, vagy ha egyik se, akkor tehát mi lehet ennek a legsúlyosabb kimenetele?
köszi
1. eset: tevékeny megbánás (eljárást lefolytatják mindenképp)
Btk.: 29. § (1) Nem büntethető, aki... közlekedési... elleni vétség vagy háromévi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűntett elkövetését a vádemelésig beismerte, és közvetítői eljárás keretében - vagy azt megelőzően, de a közvetítői eljárás keretében született megállapodásban jóváhagyva - a sértett által elfogadott módon és mértékben a bűncselekménnyel okozott sérelmet jóvátette.
2. esetben a büntetőeljárástól függetlenül (ami valószínűleg megrovás, legfeljebb pénzbüntetés lenne) indíthat polgári peres kártérítési igényt.
az 1. esetnél h az eljárást lefolytatják mindenképp, ezt most hogy érted? ha tegyük fel, 100%-ig teljesül a megegyezés, akkor is megy bíróságra az ügy, csak akkor nem lehet büntetést kiszabni?
na meg egy másik dolog is eszembe jutott: oké, tegyük fel, nincs büntetés. na de intézkedés se lehet ilyenkor vagy az azért elképzelhető? (pl itt most vezetéstől eltiltás)
Ez így nem stimmel, a közúti baleset gondatlan okozása csak akkor bűncselekmény, ha legalább súlyos testi sérülést szenved a sértett ( 8 napon túl gyógyulót), ha csak könnyű sérülései vannak az szabálysértés. Nem mindegy melyik eljárásban vagyunk! Úgy hogy vagy nem ezért a bűncselekményért van folyamatban ellened eljárás vagy pedig nem is olyan kis hámsérüléseket szenvedett a sértett.
Egyébként pedig lehetőség van, ahogy az első írta, tevékeny megbánásra közvetítői eljárás keretében. Ezt a sértettnek és neked is kérned kell (pl.: kihallgatás során mondod, külön megfogalmazott beadványban).
Ha mindkét fél kérte, és a törvényi feltételek fennállnak az eljárást felfüggesztik, nektek pedig el kell menni a közvetítőhöz és meg kell állapodnotok a jóvátételt illetően. A megegyezést a közjegyző írásba foglalja, határidőt szab a teljesítésre. Ha megtörtént akkor az ügyészségre visszaküldi az iratokat ahol az eljárást megszüntetik (nem jut el bíróságra az ügy, nincs büntetés, nincs intézkedés). Ha sikertelen a közvetítői eljárás akkor az ügyész mérlegel (megszünteti az eljárást, vádat emel, megrovást alkalmaz). Ha vádat emel, akkor bíróságra kerül az ügy, ha még nem volt közvetítői eljárás egyébként még ott is lehet kérni. Aztán a bíróság meg az eset körülményei alapján eldönti milyen büntetést/intézkedést alkalmazzon.
Még a leírtak elejéhez kapcsolódva: azért annak nézz utána, hogy milyen és hány napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett a sértett !!!
köszi szépen, igen, igazad van, hivatalosan súlyosnak minősülő, de hát sajnos az életben nem bizonyítjuk be h semmi baja se lett csak éppen volt egy traumás ismerőse aki gyártotta neki a papírokat h 8 napon túlinak tűnjön. egyébként semmi az ág világon, az a tipikus jaj mintha itt fájna de mégse vagy mégis meg nem is tudom meg elmúlt de 3 nap múlva visszajött ... ilyesmi.
-----
Na de ok, maradjunk a papíroknál,. aszerint tehát súlyos és akkor bcs.
még annyi kérdésem lenne h amennyiben a közvetítői eljárást okiratba foglalja a közjegyző, gondolom az is kemény pénzbe kerül, na meg még eléggé trükközik is a drága sértettünk (pl konkrétan tudjuk h amikor állítólag ő jelentkezett megint a baleset óta fennálló fájdalmaival az orvosnál, hogy így munkaképtelen, azon a napon az ország másik végében dolgozott ... stb hasonló húzások) szal az is akar nagyobb lóvét, ezért egyre inkább hajlok arra h hagyom a frászba, hát nem létezik h erre bármelyik bíró ad büntetést ... viszont ha ad is, még úgy is jobban jövök ki mintha teljesítem a tök irreális követeléseit.
Vagy esetleg a közv. eljárás elutasítása eleve egy negatívum az ügyben? Azt kéne valahogy elérni h ügyészi megrovással megoldódjon a dolog, mert egyéb esetekben rázósabbnak látok mindent. (tudom, ettől függetlenül ő még polg. pert indíthat ellenem h pl azóta fáj neki frontkor a feje meg a keze és nem tud dolgozni, na de ... sztem ezt kizárhatjuk, nem fog ő ilyenbe belekezdeni, csak most hirtelen vérszemet kapott h lehúzhat pár bőrt esetleg a "káraira" hivatkozva)
szóval mennyi lenne az az annyi, és ha mégse, mennyi esély lenne az ügyészi megrovásos befejezésre?
Ezt hogy dolgozott volt munkahelye, esetlegesen tényleg milyen sérülései keletkeztek nem tudod bizonyítani? Szemtanú, ismerős? Gondolom valahonnan tudod ezeket az információkat.
Egyébként, ha belemész a közvetítői eljárásba még nem jelenti azt, hogy a sértett "ajánlatát" el kell fogadni (maga az eljárás nem kerül pénzbe).
Ennél a bűncselekménynél szinte nulla az esélyed egy megrovásra. Pénzbüntetés szoktak általában kiszabni.
oké köszi, és a pénzbüntetés mellé mennyire vszínű h vezetéstől eltiltással is párosítják? mert ha csak a pénz lesz, arra még azt mondom h ám legyen, hiszen több elment volna sztem a közvetítői eljárással kapcsolatosan.
Aztán amit kérdezel, az nagyon nehéz ügy, na meg a végén én kerülök itt hamis vádakba, hiszen az egy dolog h bizalmas forrásokból tudok szinte mindent, na de érted, elég nehéz utólag azzal elő jönni h márpedig azt az X és Y orvosi papírt csak úgy gyártotta neki az illető, mert voltak kapcsolatai, és ugyan semmi különös nem történt, csak utána jogász kiokosította h próbálja már meg minél súlyosabbnak feltüntetni, mert akkor több pénzt tudnak lehúzni akár közvetítőiben akár utána kártérítési perben, bár ez utóbbi alig vszínű, sztem csak most bepróbálkozik, de az kizárt h utána polgári úton pereskedjen, mert na azt már nehezen tudná ott bizonyítani, és persze ott már netán én is elő jönnék egyéb "ötleteimmel", hogy na azért nézzük már meg, hogyan is dolgozott feketén miközben állítólagosan teljesen munkaképtelen volt ... akkor nem hagynám magam, na de most így még nem akarok bele menni ilyen súlyos vádba, hiszen itt akkor előkerülhet okirathamisítástól kezdve sok minden ... (és ezt sztem ő is tudja)
még egy kérdés: azt írtad h a közv. elj. nem kerül pénzbe, ami nagyon jó, de szal teljes egészében ingyenes vagy azért lehetnek húzós vonzatai? (pl amit írtál h közjegyző ... és még stb ? nem tudom mik lehetnek?)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!