Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Adózás: Áfá-s, áfa mentes? Ez...

Adózás: Áfá-s, áfa mentes? Ez számomra mit jelent? Bővebben lent.

Figyelt kérdés
Társasház vagyunk és felújításra kerestünk vállalkozót. Árajánlataik nagy szórása miatt 2 maradt versenyben. Az egyik áfás árat adott , a másik pedig áfa mentest. A nettó ára az áfá-snak sokkal jobb, viszont nem tudjuk az áfát vissza igényelni. Ha a másikat válasszuk ( az áfa mentest ) akkor nekünk kell majd befizetni az áfát ? Vagy ezt ilyenkor az állam elengedi ? Hogy van ez ?Kifizetjük neki az áfa mentes számla alapján a díját és ennyi ? Segítsetek kérlek! Köszönöm!

2013. aug. 3. 11:07
 1/9 anonim ***** válasza:
0%

Az ÁFA mentes ajánlat inkább azt jelenti, csalás. Az ÁFA általános fogyasztási adó. Tehát minden fogyasztást (itt egy munka elvégzése, és az anyagok) terhel áfa. Az adótörvények pontosan szabályozzák, melyiket mennyi, van néhány áfamentes dolog, de ez nem a társasházak felújításánál jön elő.

Ezért két adatot szoktak megadni, a nettó értéket (ennyibe kerül a szolgáltatás és az anyag tisztán) és az áfás értéket. Az előbbi esetén vagy ezt fizeted ki a munkavégzés után és nem kapsz számlát (mondjuk ez már felveti a társasházi belső elszámolás problémáját is), ekkor adót csalsz. A vállalkozó közvetlenül, te bűnrészesként (mert belementél). Vagy pedig a vállalkozó az elszámoláskor pluszban rászámolja az ÁFA-t, ekkor minden rendben.

Összehasonlítani vagy a nettó, vagy az áfás árat kell. A megbízó mindig áfás árat fizet, az adót a vállalkozó számolja el, ő igényelhet vissza (ha van jogalapja). De ha nem kapsz szabályos (áfás) számlát, az az adóhivatal esetleges büntetésén túl garanciális problémákat is felvet (nem lesz garancia). Felújításnál ez nagyon nem jó módszer lenne.

Ha már csak az ÁFA volt a probléma, ennyi. De a munkavégzési garanciákat, referenciát, minőséget is alaposan szemügyre venném az ár megállapításánál.

2013. aug. 3. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

1. Az áfás vállalkozó minden bevétele után befizeti az áfát, mivel azt a megrendelőtől átvette, de az államot illeti.

Ez esetben ha a megrendelő (= a társasház) is áfás, abban az esetben ő az államtól visszakapja = áfa-bevallásában a levonható = visszakérhető áfa összegek között tünteti fel.


2. Ha a társasház nem áfás, akkor nem ad be a nav-nak áfa bevallást, tehát nincs olyan lehetősége, hogy az általa akárkinek kifizetett áfát visszakérje az államtól.


Ez esetben előnyösebb neki, ha az "alanyi mentes" vállalkozó áfa-mentes ajánlatát fogadja el, mert az ő ajánlata ezek szerint annyival olcsóbb lesz, vagyis kevesebb pénzt kell részére kifizetni. (Persze csak akkor, ha más egyéb különbség = minőség, garancia, határidő stb. nincs.)


Ha pedig a társasház is "alanyi mentes", tehát nem tartozik az áfa-körös vállalkozások körébe, mindenképp előnyösebb részére a szintén áfa-mentes vállalkozással tárgyalni. Persze azt hangsúlyozom, hogy azért erősen meg kell nézni, hogy melyik mit igér minőségben, határidőben, felvállalt garanciális időben, a vállalási árban milyen és mennyi anyagköltség, stb. szerepel.

Tudjátok, sokszor utólag derül ki, hogy az olcsóbb volt a drágább!!!

2013. aug. 3. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

2-es vagyok!

Amiről az 1-es ír, hogy az áfás vállalkozót megbízni, de számla nélkül, és akkor az áfát nem kell kifizetni, stb. stb.


Eszetekbe se jusson! Nagyon nagy marhaság!

Ha nincs a kezetekben számla az elvégzett munkáról, később semmi minőségi kifogást nem fogtok tudni érvényesíteni, mert nem tudjátok bizonyítani, hogy ki volt, aki azt a munkát elvégezte!


Tehát akár áfás vállalkozó, akár alanyi (=áfa) mentes vállalkozó, számlát kérjetek tőle, ill. már előre le kell fixálni, hogy csak számla ellenében fogtok neki fizetni!

2013. aug. 3. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

1-es tájékozatlanabb még nálam is ami nagy szó :)

2-3as : Köszönöm , csak számla ellenében dolgoztatunk . De jelen esetben az alanyi áfa mentes esetében az állam csak úgy búcsút int az áfá-nak ? Ez ami fura nekem . Nem fogja tőlünk követelni valahogy ? Bocsánat a plusz kérdésekért de tuttira szeretnénk menni. És köszönöm a segítséget!

2013. aug. 3. 13:04
 5/9 anonim ***** válasza:
0%
Soha semmiről ne kérjetek számlát mert akkor a NAV még a szemeteket is kilopja.
2013. aug. 3. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Adótörvények szerint, ha egy vállalkozás éves bevétele egy meghatározott összeg alatt van, abban az esetben nem köteles áfás vállalkozónak lenni. Ez esetben nem is számolhat fel áfát a bevételében, ezért nem kell neki a bevétele után az állam felé befizetni, ezért van az, hogy általában ennyivel olcsóbban is tudnak munkát vállalni.

A számlát kötelesek kiállítani, a vevőnek/megrendelőnek oda-adni, de tőletek az ilyen kiadások alapján soha senki nem fogja követelni az áfát.


Aki itt azt javasolta, hogy ne kérjetek számlát:

társasház, ha nincs a kifizetett felújításról számla a kezében, akkor:

- mi alapján fogja esetleg a garanciális igényeit érvényesíteni a kivitelezővel szemben

- mi alapján fogja tudni igazolni a társasház lakói felé, hogy pontosan mire, mennyit is fizetett ki?? Csak úgy, bemondásra, egyetlenegy társasház sem vezetheti a könyvelését, az elszámolását!!!!


Egyébként kérdező!

Bárhol kérsz egy számlát, vagy nyugtát, és olyan adószámot látsz, amelynek a végéről visszafelé számolva a 3.-ik szám 1-es, az azt jelenti, hogy ő nem jelentkezett be az áfa-körbe, ha 2-es, akkor ő áfás vállalkozó, ha 3-as akkor EVÁ-s, stb. stb. Szóval senki sem fog megbüntetni, ha olyan számlára fizetsz ki valamit, ahol a számla-kibocsátó az áfa-mentes.

2013. aug. 3. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :)
2013. aug. 3. 17:16
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem lehetséges, hogy mindkét vállalkozó ÁFÁ-val együtt fogja elkérni a munkadíjat, csak az árajánlatuk szól másképpen?

Sokszor találkozni olyan hirdetésekkel, amikben csak a nettó árat szerepeltetik, azaz az ÁFA nélkülit és valahol máshol jelzik, hogy természetesen mindenkor XY ÁFÁ-val együtt értendő az összeg, vagyis valójában ennél többet kell fizetni. Érdemes lenne rákérdezni a vállalkozóknál, nehogy egy félreértés miatt kiessen az esetleg kedvezőbb ajánlat.

Már csak azért is, mert egy ilyen ajánlat alapján feljelentést lehetne tenni a vállalkozó ellen, ha valóban ÁFA csalásról szólna, és ezt nem hiszem, hogy írásba adná bárki is.

2013. aug. 3. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Szikra Vivi válasza:

Kedves kérdező!

Vannak számlaképes magánszemélyek vagy vállalkozóihoz nem kötött tevékenységeket művelők, akik Áfa-mentesek.

A magánszemélyes évi 5.000.000 FT-ig, a többit nem tudom.

Tehát elvileg több ilyen számlaképes személy együtt dolgozva meg tudja oldani a fent leírt módon, mondjuk, hogy mindenki a maga munkadíját számolja el jövedelemként és a beépítendő felhasznált anyagok a ház nevére íródnak, Áfa visszaigénylése nélkül.

Így minden munkavállaló havi maximum 420.000 FT -16% adó = 352.000 Ft jövedelemmel rendelkezhet az elvégzett munkálatai után (áru költség nélkül, csak a munkadíj).

Ennyit hivatalosan el lehet számolni bizonyos munkakörökben, azt, hogy ez milyen munkakörökben valósítható meg azt nem tudom.

Minden esetre pénzt nem adnék előre (csak az elvégzett szakaszonként), a beépítendőket a ház veszi meg és felügyeli a felhasználásukat (lopás ellen).

Van még egy megoldás, ha illetékes hozzáértő jogász vagy könyvelő ellenőrzi a vállalkozó tevékenységi formájának helyességét.


Még mindig úgy gondolom, hogy hivatalos 420.000 Ft/ 1 hó (évi 5 millió) alatti munkabér forgalom mellett (ha engedélyezett ilyen formában z a munkakör? pl, segédmunkásként végezve), lehet hogy nem kamu a megoldás.


Pl felnőtt oktatást végző: adózó, számlaképes magányszemélyként évi 5 millió Ft-ig Áfa mentes a tevékenység, teljesen hivatalosan.

Ha bármilyen eszközre szükség van, akkor azt az oktatott közvetlenül maga veszi meg, így tiszta jövedelmem Áfa kerete nem csökken. Ez olyan, mintha a fogkefét tőlem vásárolná, míg a fogkrémet nem veszem meg csak azért, hogy ugyan annyiért eladjam (ez csak feleslegesen , haszon nélkül terheli, használja, lefogja az Áfa keretemet.


Az Áfás variálásokra azért van szükség, mert a teljes Áfás, Adózott és Tb terhekkel teli tiszta jövedelem 66%-át az állam, 34%-át a vállalkozó kapja (250%-os, 2,5-szeres haszonkulcs mellett)

2013. nov. 2. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!