Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha kimegyek haverokkal Szlovák...

Ha kimegyek haverokkal Szlovákiába beszélhetek magyarul?

Figyelt kérdés

Mint tudjuk az ottani nyelvtörvény nem engedi (közterületen?) a magyar beszédet. Viszont nem tudok (és erre még büszke is vagyok) tótul. Akkor odakint csak jelbeszéddel vagy írásban kommunikálhatok a velem utazókkal?


Vagy nekem szabad ott magyarul beszélnem mert külföldi vagyok és többletjogaim vannak az ottaniakkal szemben?


2009. okt. 18. 16:47
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
92%
Persze, hogy beszélhetsz! Könyörgöm az EU tagállama, hogy másról ne is beszéljünk...
2009. okt. 18. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
94%

"Mint tudjuk az ottani nyelvtörvény nem engedi (közterületen?) a magyar beszédet."


Elég rosszul tudod. Közintézményekben, hivatalos kommunikációban nem enged semmilyen idegen nyelvet, hacsak az adott településen az adott nyelvi kisebbség aránya (ha jól emlékszem) eléri a 20%-ot.


Tehát beszélhetsz nyugodtan magyarul, angolul, de akár urduul is.

2009. okt. 18. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
43%
Már ne haragudj de te annyira buta vagy :D és lefogadom hogy 15 évnél biztos nem vagy idősebb vagy ha igen akkor is egy éretlen f@sz vagy :D mondjuk ha nem csak kurucinfórol vagy a többi hasonló volumenű "hazafi" médiumból informálódnál akkor tudnád hogy a nyelvtörvény semmiféle közterületen való tiltást nem rendel ki hanem hivatalokban csak szlovákul lehet intézkedni...
2009. okt. 18. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim válasza:
82%

Nem kell parázni!

A nyelvtörvény fő rendelkezései:


Szlovákul kell a nyilvános érintkezésben használni a szlovákiai földrajzi elnevezéseket. Ebbe a helységneveken kívül beletartoznak az utcanevek, folyók, hegységek, tájegységek (például Csallóköz) nevei is. A nyilvános érintkezést egy törvény sem definiálja, a szokásjog alapján viszont ebbe a kategóriába tartozik mindenféle, nem magántársaságban elhangzó vagy megjelenő kijelentés.


- A kórházakban, egészségügyi és szociális intézményekben csak ott beszélhet a kiszolgáló személyzet magyarul a pácienssel, ahol legalább 20 százaléknyi magyar él.


- A kisebbségi iskoláknak két nyelven kell vezetniük az összes dokumentációt. Eddig ez csak a pedagógiai dokumentációra volt érvényes.

- Aki helytelenül használja a szlovák nyelvet vagy más módon megsérti a törvény rendelkezéseit, pénzbüntetést kap – ennek nagysága 100-tól 5 ezer euróig terjedhet.


- A törvénynek gyakorlatilag egyetlen pozitívuma van, hogy elhárította a kisebbségi nyelven sugárzó magán rádióadók és tévéadók beindítása elől az akadályokat. Az új szabályozás szerint az esetleges kisebbségi televízióknál feliratozással kellene megoldani a szlovák nyelvű nézők tájékoztatását.


- A községi hangosbemondókban először szlovákul kell elmondani a hirdetést, valamint mindenféle nyilvános felirat esetében először a szlovák feliratnak kell szerepelnie, utána az „egyéb nyelvűnek”, miközben a szlovák feliratot nem lehet kisebb betűvel írni, mint a nem szlovákot. A nem szlovák szöveg csak a szlovák teljes fordítása lehet.


- Az emléktáblákon szlovák feliratnak is kell szerepelnie, mely nem lehet tartalmában rövidebb, mint a kisebbségi nyelvű. Az emléktáblák feliratait a kulturális minisztériumban előzetesen jóvá kell hagyatni. A régi emléktáblákon maradhatnak az eredeti feliratok, nem fogják követelni a módosításokat.


- A kulturális és az oktatási-nevelési rendezvényeket két nyelven kell felvezetni, akkor is, ha ezt a közönségből senki sem igényli.

Szintén egyfajta "pozitívumként" értékelhető, hogy végül is nem fogadták el a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) javaslatát, amely bárminemű állami hivatalnokok alkalmazását azok szlovák nyelvtudásának - írásbeli és szóbeli - színvonalától tette volna függővé.

2009. okt. 18. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
82%
A nyelvtörvény a magánéletben nem korlátozza a nyelvhasználatot. Ebbe a körbe tartozik a kereskedelem és a közlekedés egésze. Sajnos a közéleti megszólalásoknál már nem ez a helyzet. Ha pl. tartanak egy gyűlést, azt csak két nyelven lehet bonyolítani, és a hivatalnokok is csak szlovákul beszélhetnek ott, ahol a magyarok aránya nem éri el a 20 %-ot. De te hozzájuk is beszélhetsz magyarul, legfeljebb nem, vagy szlovákul válaszolnak. A posta elsőként adott ki egy közleményt, amiben az alkalmazottaknak kötelezővé tette a szlovákot, de ezt visszavonták. Nem hiszem, hogy a te utazásaidat bármennyire is érintené ez az ócska törvény. A gyakorlatot meg majd meglátod. A határmenti részeken többnyire teljesen természetes a magyar. A párkányi buszon is így adtak jegyet, de a vasútállomáson a magyar kérésemre már szlovákul válaszolt a pénztáros. Ha meg feljebb utazok, akkor én már átváltok az angolra, illetve a pár száz szós szláv-szlovák szókincsemre hagyatkozok. Egyszer olyan is volt Poprád környékén, hogy stoppoltam, és egy kis falu határában felvett egy szlovák autós. Én hálás voltam, ők is kedvesek, aztán, amikor megtudták, hogy magyar vagyok, majdnem leköptek. De azért korrektül elvittek az úticélomhoz. Arra én nem lennék olyan büszke, hogy egy szót sem tudok valamilyen nyelven.
2009. okt. 18. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
78%

Ha én lennék a magyar miniszterelnök, bevezetném a Tálió-elvet. Vagyis Magyarországon 5000 euró terhe mellett tilos lenne tótul megszólalni. De csak tótul. Ha valami más ország is hasonlót bevezet, akkor annak is.

A tót nagykövetet meg már rég haza kellett volna zavarni, a mienket meg hazahívni. Minek?

2009. okt. 18. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
70%
Egyébként én is büszke vagyok rá, hogy nem tudok tótul. Nyalják ki.
2009. okt. 18. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
52%
Eddig se beszélhettél, mert nem szolgált ki a boltos. Meg a pultos.
2009. okt. 18. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim válasza:
85%
3 szor voltam szlovákiában a következő tapasztalatokkal. Legelső alakalommal hallván hogy magyarul beszélünk a kassai teszkó parkolóban a földre maguk elé köpködtek,miközben félreérthetetlenül szemmel vertek. A második alakalommal Donovalyban nem voltak hajlandók felvonó bérletet adni amíg nem szlovák nyelven kértem ( nem tudom mit nem értettek,mit akarhatok, hiszen a bódéban csak felvónóbérletet árultak,semmi mást).Harmadik alakalommal a kocsim szélvédőjét verték be Besztercebányán szintén a teszkó parkolóban amíg bementünk pénztváltani (kb 10 perc) A jardok aránylag gyorsan megérkeztek, de se magyarul,se németül,se angolul nem tudtak,csak szlovákul.3 órát vártam egy tolmácsra aki azzal kezdte hogy utálja a Magyarokat. Öszzegezve: legjobb ha semmilyen nyelven nem beszélsz szlovákba sőt,csak akkor menj oda ha nagyon muszály.
2009. okt. 18. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
74%

Szerintem az lenne a megoldás, ha csoportosan mennénk oda.

Úgy értem, legalább 1 millióan, kalasnyikovval.

2009. okt. 18. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!