Az örökhagyó halála után keletkezett tartozását ki örökli?
Egy éve halt meg nagyim. Ketten örököltünk utána. Testvérem egy lakást én pedig kötvényeket.
Testvérem be is költözött a lakásba. Egy év alatt elég szépen csinált közüzemi tartozásokat, de mivel nem iratta át a mérõket a tartozások a nagyi nevén vannak. Be sem jelentkezett oda. Nekem 3 éve van bejelentett tartózkodási helyem. Nagyim pedig mindig, minden számlát befizetett. Ha a szolgáltatók be akarják hajtani ezt az örökséghez nem tartozó tartozást, akkor engem is elõvehetnek, hogy fizessek?
Ptk 673. § (1) Az öröklés az örökhagyó halálával nyílik meg.
(2) Az örökös az öröklés megnyíltával a hagyatékot, illetőleg annak neki jutó részét vagy meghatározott tárgyát (örökség) - elfogadás vagy bármely más jogcselekmény nélkül - megszerzi.
Ami az örökhagyó halála után keletkezett az nem a hagyaték része...
Az nem, de a halott után az örökösöket illeti meg a tartozás is és mivel itt ugye a törvény szerint együtt örököltetek és senki nem iratta a nevére a földhivatalban, így az örökösöket együtt fogják elővenni. Sebaj :S
Max elpasszoljátok áron alúl a válságban a lakást.
A kérdés leírásában az szerepel, hogy a lakást a kérdező _testvére_ örökölte. Eszerint a lakás tulajdonjoga a testvéréé. Ezért a testvér kötelezettsége lett volna a közüzemi szerződések megkötése (a hagyatéki végzés jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül). Ennek elmulasztása tehát kizárólag a testvér hibája, és a mulasztásból eredő károk kizárólag őt terhelik. A szolgáltatók a tulajdonoson fogják behajtani a tartozást.
Az, hogy a kérdezőnek a lakás a bejelentett tartózkodási helye, nem keletkeztet tulajdonjogot, így semmiféle ebből eredő (=tulajdonosi) kötelezettséget sem. Ha a testvérek között nem jött létre pl. lakáshasználati vagy lakásbérleti szerződés, ami alapján a kérdezőt terhelnék a lakás közüzemi díjai, akkor nem köteles ezeket kifizetni. (A szolgáltatók ez esetben is a tulajdonostól követelik a tartozást, mivel a tulajdonosnak ekkor mögöttes felelőssége van. Viszont a szerződés alapján ő is követelhetné a közüzemi díjak kiegyenlítését; ennek híján viszont nem.)
Első körben így tudom. Másodikban pedig úgy, hogy a lakáshasználattal kapcsolatos esetleges vita esetén szomszédokkal is lehet igazoltatni, hogy ki lakott életvitelszerűen a lakásban. Három év után evidensen kizárólag a testvért fogják megnevezni.
"Az nem, de a halott után az örökösöket illeti meg a tartozás is és mivel itt ugye a törvény szerint együtt örököltetek és senki nem iratta a nevére a földhivatalban, így az örökösöket együtt fogják elővenni. Sebaj :S "
(1) De ez nem a halott tartozasa, mert a kötelezettseg keletkezese idopontjaban, mar nem elt, halott embernek nem keletkezhet kötelezettsege.
(2) A törveny szerint együtt örökölnek, de az örökösök egymas között megallapodhatnak abban, hogy ki mit szerez. Ha ebben az esetben ugy allpodtak meg, hogy a kerdezo nem örököl tulajdonreszt a lakason, akkor ahhoz semmi köze.
(3) Arrol nem irt semmi, hogy kinek a neven van. Az orak maradhattak a nagymamaja neven, a közüzemi szolgaltato nem feltetlen szerez a tulajdonosvaltasrol tudomast, az attol meg nem lesz az elhunyt nagymama tartozasa. Masreszt az, hgoy kinek a neven van az ingatlan a földhivatalban sem jelent semmit, mert az csak egy velelem, ami megdöntheto, tulajdonjog nem az ingatlannyilvantartasba valo bejegyzessel keletkezik.
"Sebaj :S"
(4) Hany eves vagy?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!