Gyerek elhelyezési perben hozott megegyezés szigorító szabályaitól való jó irányú eltérés új per esetén alkalmazandó percedenst teremt e?
az első elhelyezési perben 3. személy folyamatos felügyeletéhez kötötték az elvitelt, ami azóta egy másik személyre módosult(nem a 3 meghatározottból,nem bejegyzett élettárs lett). Ergo innentől ez precendenst teremtettünk e,mert a bírósági határozaton nem ez a személy volt megadva?
Most ezen 3. személy folyamatos felügyeletét is el akarja hagyni az elvitel alatt a másik fél,-most először-, ha erre rábólintok, ez is "precedens " lesz?
Kedves kérdező!
Egy kicsit zavaros a kérdés, kicsit nehéz rájönni, hogy ki és miként szerepel az ügyben, így pontos választ nem fogok tudni adni.
A precedens, ami főleg az angol és az amerikai jogrendszerek sajátossága azt jelenti, hogy a bíróságok nem törvénykönyveket alkalmaznak, mint Magyarországon, hanem korábbi bírósági döntésekre alapozzák a döntéseiket. Tehát ha születik egy olyan bírósági döntés, amelyre hivatkozni fognak a jövőben már hasonló ügyek elbírálásánál, akkor mondják, hogy az ügy precedenst teremtett.
Magyarországon viszont törvények vannak, a családokkal kapcsolatos kérdéseket pl. a családjogi törvény szabályozza, így minden egyes családjogi kérdést ez alapján döntenek el vagyis mindegy, hogy korábban milyen döntést hozott a bíróság, csak az számít, hogy egy adott kérdésről mit ír a családjogi törvény.
Így Magyarországon precedensek nem alakulhatnak ki, maximum az, hogy a bíróság figyelembe veszi valamennyire a korábbi döntést is. De abból még szabályszerűen nem következik semmi, dönthet attól szögellentétesen is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!