Mi a különbség veszélyhelyzet és szükséghelyzet között?
Hogy mire gondolt az akkori és mostani törvényhozó, nem tudom. Gyanítom, hogy a mostaninak a régi nem volt jó. Szokása mindent átalakítani, ha kell, ha nem.
Veszélyhelyzet akkor van, ha olyanok az állapotok, hogy ugyan még baj nem történt, de nagy erőfeszítéseket kell tenni, hogy ne is történjen. Ha nem tesszük az erőfeszítéseket, akkor a baj be is következik. Néha akkor is, ha tesszük. Bár lehet, hogy ekkor nem elég korán kezdtük és nem elég körültekintően. Ha pedig a baj bekövetkezett, az már nem veszély, hanem szükséghelyzet. Már nem tehetünk mást, mentjük a még menthetőt. Életet, vagyont. És közben próbáljuk a vész okát megszüntetni, vagy folytatódását mérsékelni.
A különbség tehát időbeli. Az egyik a jövőről és az elhárításról szól, a másik a jelenről és mentésről.
Az kérdés, hogy a helytelen fogalmazásból mikor adódik elő szükséghelyzet.
Pontatlan a megfogalmazásod, mert jogilag egyik fogalom sem létezik.
Itt tudod megnézni a minősített időszakokat, és meg tudod nézni, hogy mi az eltérés:
Megtaláltam mindkettőt időközben. Létezik mindkettő fogalom, annyira, hogy a 1999-es katasztrófatörvényben is benne voltak, a 2011-esben viszont már csak veszélyhelyzet van írva. Ezért merült fel ez a kérdés.
Megváltozott a szükséghelyzet fogalma, ami 1949-es XX. törvényben volt megfogalmazva, de az elemi csapás és ipari szerencsétlenség rész átkerült a veszélyhelyzet fogalmához 1996-os 37. törvényben, szükséghelyzet pedig, amit korábban írt (g)brigi.
Vagy valami ilyesmi, thx. a segítséget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!