Ellopták az interneten közzétett regényemet! Hogy bizonyítsam, hogy az én tulajdonom, munkám és nem a bitorlóé? Mi bizonyíték?
Mivel bizonyítod, hogy nem te loptad a regényed ötletét őtőle???... (Lehet, ő már évekkel ezelőtt megírta a történetet, csak most publikálta.)
Amúgy meg :
- le volt védve jogilag a kitett regényed?
- minek teszel ki valamit az internetre, ahol bármikor bárki lemásolhatja?!... Ha meg kitetted, akkor ne csodálkozz!
16:29-nek
Ha nincs a regény valóban levédve, azt ír ki a weboldalra, amit akar, az másolja le onnan, aki csak akarja!
Előzőnek: Ha nem értesz hozzá, ne szólj bele!
Az írásműveket mindenféle külön jogi levédés meg hasonló marhaságok nélkül, a megszületés pillanatától foga szerzői jogok védik. Ha te az interneten publikálod, és ennek időpontját, azaz hogy a könyv megjelenése ELŐTT volt, azt bizonyítani tudod (manapság már a bíróság elfogad mindenféle logokat, printscreen-eket, egyéb technikai megoldásokat, amik egyértelműen alátámasztják, hogy nem utólag datáltad vissza a dolgot), akkor nyert ügyed van. Ha a publikálás időpontját nem tudod bizonyítani, akkor eltart egy darabig a pereskedés.
A szerzői jogok azt is védik, aki ingyenesen, netről letölthető módon publikál. Szóval ha plágiumra gyanakodnék, akkor én első körben a kiadót figyelmezetetném erre udavriasan (ők nem biztos hogy tehetetnek róla), majd irány a bíróság.
Remélem minenkinek leesett, hogy a dolog még nem történt meg.
Pontosan milyen bizonyítékokat kell készítenem és hogyan, hogy esetlegesen később bizonyíthassam az igazam. Egyébként meg nem ötletről vagy történetről beszélek, hanem teljes szövegről, amit szóról, szóra jelentékteteln változtatásokka lopnak el.
Gondolom egy sima printscreen nem elég. Milyen bizonyítékot csináljak?
16:43-nak
A SZERZŐI JOG FOGALMA
"...A szerzői jog lényegét tekintve kizárólagos tulajdonjog, azt biztosítja, hogy az alkotó (másképpen a jogtulajdonos), tulajdonként, vagyontárgyként rendelkezhet a saját alkotásával („mű”), azaz joga van azt másolni és terjeszteni, illetve másokat felhatalmazni, pl. a következőkre: a művet reprodukálni, abból újabb műveket készíteni, forgalmazni, nyilvános helyen megmutatni, előadni stb.
Ez a jog akkor keletkezik, amikor a mű megszületik, és nem függ a mű publikálásától. (Általában az a szokás, hogy a megfelelő hivatalt erről a tényről értesíti a szerző, amely a mű eredeti példányát átveszi megőrzésre, hogy jogviták esetén legyen bizonyíték. Magán a művön pedig feltüntetik a jogtulajdonos nevét, és a jogviszony időbeli hatályának kezdőévét.)..."
Léci, a második bekezdést olvasd el újra... :D
1.) Kinyomtatod az írásod, névvel, dátummal
2.) Beküldöd a Magyar Szabadalmi Hivatalba
3.) Ott letárolják és esetleges vita esetén később EZZEL tudod bizonyítani, hogy te vagy a jogos szerző...
Namost az, hogy általában ezt szoksás csinálni... van pár író ismerősöm (mármint akiknek könyve megjelent), ők nem rohangásztak a még meg nem jelent, de már kinyomtatott könyvvel a semmiféle hivatalba (meliyk hivatal a megfelelő nálunk?), hogy most írtam, tessék eltenni. Én is írtam ezt-azt, neten olvasható dolgokat, én se mentem velük semmilyen hivatalba. Ha viszontlátnám valahol az írásaimat, és csak a bíróságra lehetne vele menni, akkor egy részről az oldal üzemeltetőjét kérném tanúskodni, hogy vajon nem utólag küldtem-e be a cuccot. Az email-ben is van olyan rész, ami elég nehezen hamisítható, és megfelelő szakember meg tudja mondani, hogy az X éve küldött levelem vajon tényleg X éve lett-e elküldve, benne a csatolt írás.
Szóval függetlenül a hivataltól, a törvény azt mondja, hogy amit leírtál, az a tied.
Utolsó: az a baj, hogy én saját oldalt szereték neki csinálni ennél fogv nincs e-mailezés senkivel.
A szabadalomról: Ez mennyibe kerül?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!