Ha engem a saját házamba megtámadnak és mondjuk én jól megverem akkor én mit kapok?
Ha 8 napon túlgyógyuló sérülést okozol akkor igen.
Ön bíráskodás tilos, feltartoztathatod a betöröt, de nem önbíráskodhtasz, az más, ha megtámad de akkor is csak védheted magadat te nem támadhatsz vissza.
Olyan is lehet, hogy pl játszotok a kertbe és átmegy a labda a szomszédhoz. Te kiabálsz de sehol senki, aztán úgy döntesz átugrasz a kerítésen, és kidobod a labdát, de közben meglát a szomszéd, és agyon ver, vagy csak nagyon elver. Igazából nem rossz szándékkal másztál át. Ha akkor csak feltartóztat és kihívja a rendöröket akkor max magánlaksértésért megbüntetnek, de még is jobban jársz mintha agyonverne.
Ha jogos védelmi helyzetben voltál, akkor semmit. A védekezésnek mindig arányosnak kell lennie, tehát ha megüt a támadó, pl. nem szúrhatod le késsel vagy nem lőheted le. Ilyenkor a sértettnek elsősorban védekeznie kell/lehet, vagyis ha megütnek, védekezően magad elé tarthatod a kezed, de ha pl. két támadód van, és nem vagy velük szemben erőfölényben, akkor ha megütöd őket (eszköz nélkül), később valószínűleg felmentenek a vád alól mivel jogos védelmi helyzetben voltál.
Ha később vered meg az illetőt, akkor önbíráskodtál, azért akár őrizetbe is vehetnek.
Azért nem olyan rossz a helyzet. Itt van a BTK-ból a vonatkozó rész:
29. § (1) Nem büntethető, akinek a cselekménye a saját, illetőleg a mások személye, javai vagy közérdek ellen intézett, illetőleg ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.
(2) Nem büntethető az sem, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból túllépi.
(3) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.
A jogos védelemnek tehát arányosnak kell lennie, de egyrészt a bíróságok az arányosságot eleve nagyvonalúan, a megtámadott javára értelmezik, másrészt az arányosság túllépése is megengedett, ha ez ijedtségből vagy menthető felindulásból történik, ami ilyenkor többnyire adott. Az gyakran előfordul, hogy a rendőrség egy ilyen védekezés esetén rutinból nyomozást indít, de később gyakran vagy ők, vagy az ügyészség lezárja az ügyet. Ha nem, a bíróság még mindig felmenthet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!