Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Munka ügyi kérdések! Munkaidő...

Syrakusa kérdése:

Munka ügyi kérdések! Munkaidő keret szabályai?

Figyelt kérdés

Tisztelt hozzáértők!


Olyan kérdésem lenne,hogy az MTA ,hogy szabályozza a munkaidő keretes beosztást?

A következő kérdésekre szeretnék válaszokat kapni:


- Törvényes-e az,hogy a munkaidőnk az úgy tevődik össze,hogy Hétfőtől - Péntekig reggel 6 - tól este 6 - ig valamint a következő héten általában Hétfőtől - Szerdáig este 6- tól reggel 6 - ig?12 órába dolgoztathat 5 napon keresztül megszakítás nélkül majd 3 napot éjszakában?Ilyenkor a munkaidő hosszára való tekintettel nem járna vmi pótlék?

- Túlóra kihirdetésekor mennyivel előbb kell a munka vállalót értesíteni?

- Ha a munkáltató kiad egy havi keret tervet előre(fél éves keretben vagyunk) majd megváltoztatja,kihirdeti majd pár napra megint megváltoztatja.Ezzel annyit játszhat amennyit akar?Így az ember soha nem tud tervezni,mert mindig variálnak!

- A keretváltozást mennyivel előbb kiadnia?Mekkora időtartamra köteles kiírni a keretet(H melyik nap jövünk és melyik nap nem)?

- 12 órás munkanap esetén mennyi szüntet kell biztosítson?


Előre is köszönöm!



2013. jan. 23. 15:29
 1/2 ConnectCare ***** válasza:
77%

Kedves Syrakusa!


12 órás foglalkoztatásra az Mt. ad lehetőséget, készenléti jellegű munkakörök esetében. Készenléti jellegű a munkakör, ha a munkavállaló a feladatainak jellege miatt - hosszabb időszak alapulvételével - a rendes munkaidő legalább egyharmadában munkavégzés nélkül áll a munkáltató rendelkezésére, vagy a munkavégzés - különösen a munkakör sajátosságára, a munkavégzés feltételeire tekintettel - a munkavállaló számára az általánoshoz képest lényegesen alacsonyabb igénybevétellel jár. Ez esetben a napi pihenőidő is elegendőnek tűnik az Ön esetében. Ha az Ön munkája ilyen készenléti jellegű, hetente maximum 72 órát dolgozhat,amit, ha jól értettem, a leírt munkarend nem merít ki. Külön pótlék az ilyen munkavégzésre vonatkozóan tudtommal nincsen.

12 óránál hosszabb időt nem lehet dolgozni, így afölött túlóra nem szabható meg. Egyébként a munkaidő-beosztást legalább hét nappal korábban, legalább egy hétre írásban kell közölni. Ennek hiányában az utolsó munkaidő-beosztás az irányadó. A munkáltató az adott napra vonatkozó munkaidő-beosztást, ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel, legalább négy nappal korábban módosíthatja. A munkavállalónak a munkaidőkeret vagy az elszámolási időszak átlagában legalább heti negyvennyolc óra heti pihenőidőt kell biztosítani.

Ha az Ön napi munkaideje kezdetének időpontja rendszeresen változik, a tizennyolc és hat óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén harminc százalék bérpótlék (műszakpótlék) jár. A változást rendszeresnek kell tekinteni, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább négy óra eltérés van.

A munkavállalónak - a műszakpótlékra jogosult munkavállalót kivéve - éjszakai munkavégzés esetén, ha ennek tartama az egy órát meghaladja, tizenöt százalék bérpótlék jár.


Az Ön által feltett kérdések nem a legegyszerűbb kategóriába tartoznak, ezért kérem, hogy válaszomat ne vegye "készpénznek", szükség esetén forduljon a kérdésekkel munkajoggal foglalkozó jogászhoz! A kérdésekre egyébként az Mt. (2012/I.) XI. fejezete alapján próbáltam választ adni.

2013. febr. 15. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszát!
2013. febr. 18. 09:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!