1 év esküvő után is joga van a feleségnek megörökölni végrendelet hiányában a férje össze saját kézzel megszerzett vagyonát?
Nem néznek a biróságon semmit, hogy üresen ment egy esküvőbe és mindent megörököl?Nem lehet a rokonoknak bármi féle kötelezett rész ami megillető Őket mint rokonok?
Vagy az új asszony mindent visz?
Igen, akár az esküvő napján is, utána egy nappal is, ha a férj akkor halt meg ÉS
1. nincs végrendelet, vagy ha van, akkor az nem szól teljes egészében a feleség javára (ki lehet tagadni a törvényben megjelölt okokkal a rokonokat, tehát köteles rész sem jár, de ezt bizonyítani kell annak, aki érdekelt fel (azaz örökölni akar a feleség rovására);
2. ha nincs házassági szerződés ill. házasság előtti vagyonjogi szerződés;
3. ha nincs élő leszármazó (azaz gyermek).
A kedves pénzéhes rokonoknak tudomásul kell venni, hogy a rokon (itt: a srác) döntése az, hogy ki örököl a halála után, és ebbe a döntsébe az is beletartozik, hogy nem köt szerződést házasság előtt az asszonnyal, és az egy szál pendelyben elvett leányt akár milliomossá is teheti.
Nyílván a pénzéhes rokonok azt sem tudják, hogy a terhekre is ugyanez vonatkozik (csak azokból nem szokott kérni senki, ugye, nagy pofával): ha a férj vagy a feleség elveri a vagyont, és egy rakás adósságot halmoz fel, aztán feldobja a bocskort, akkor az adósság (ill. minimum fele) az özvegyé lesz. Mehet koldulni.
Ami szóba jöhet, az az úgynevezett ági öröklés.
Ez arra a vagyonra vonatkozik, amit az elhunyt öröklés vagy ajándékozás révén szerzett valamely felmenőjétől. (A valóban saját kézzel megszerzett vagyona viszont a feleségé.)
Az ági öröklés eső vagyontárgy visszaszáll arra, akitől kapta, ha az elhunyt, akkor pedig annak leszármazói jogosultak azt örökölni.
De erre a vagyonra is megilleti az özvegyet a haszonélvezeti jog.
Az ági örökségre az igényt külön kell bejelenteni.
Az, hogy mennyi ideje házas és hogy mennyit tett le az asztalra pedig olyan szempontok, amelyeknek a méltányos mérlegelése jócskán meghaladná a bíróság kompetenciáját. Ha nincs gyerek, akkor a házastárs, illetve a bejegyzett élettárs örököl. Ezt írja a Ptk., aki tud jobbat és méltányosabbat, az írja le.
Ja, van még egy paragrafus, ami releváns lehet:
"601. § (1) Törvény alapján nem örökölhet az örökhagyó házastársa, bejegyzett élettársa, ha az öröklés megnyílásakor a házastársak, bejegyzett élettársak között életközösség nem állott fenn, és az eset körülményeiből nyilvánvaló, hogy az életközösség visszaállítására nem volt kilátás."
De gondolom ez sem áll fenn. Ha fennállna, ezt is külön kell kérni.
Tudom, hogy az élet mindig igazságtalan, főleg ha öröklésről van szó, főleg annak a szempontjából, aki nem örököl, azzal szemben, aki örököl, olyasmiből, amit igazából egyik sem érdemelne. :)
De a jogi részére vagytok kíváncsiak, hát itt van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!